خلاصه تاریخچه جاوا اسکریپ

خلاصه تاریخچه جاوا اسکریپ

خلاصه تاریخچه جاوا اسکریپa brief history of javascript

خلاصه تاریخچه جاوا اسکریپ

توسط : admin
هنوز ابهامات زیادی در مورد جاوا اسکریپ، به خاطر نام آن وجود دارد. مردم فکر می‌کنند یک زبان برنامه‌نویسی مشتق از جاوا است. بنابراین جاوا اسکریپت چیست؟ آیا یک اسکریپت یا زبان برنامه‌نویسی است؟ چرا همه از آن استفاده می‌کنند؟ آیا از سایر زبان ها بهتر یا بدتر است؟ در پایان این وبلاگ ایده بسیار خوبی در مورد مفهوم جاوا اسکریپت خواهید داشت و در طول مقاله احساس عقب بودن از دنیای فناوری را نخواهید داشت .

 

سلام به دوستان گلم . امروز قصد دارم مقاله ای در مورد زبان جاوااسکریپت براتون بزارم . چرا که زمینه فعالیت و علاقه من به این زبان هست . پس با من همراه باشید 

تا خلاصه ای از تاریخچه زبان جاوااسکریپت رو با هم مرور کنیم . 

 

تاریخچه مختصری از جاوا اسکریپت

 

در زمانی نه چندان دور و در مکانی نه چندان دور ، هنگامی که اینترنت تازه شروع به تکامل کرده بود و برای دسترسی به آن به مرورگر ها نیاز داشت ،Mosiac از اولین مرورگرها بود که در این مسابقه پیشتاز شد، زیرا اولین مرورگری بود که به جای نمایش تصاویر و متن در یک پنجره جداگانه ، بطور مستقیم تصویر را با متن نمایش می داد ، بله! برای آن زمان خیلی جالب بود. در آن زمان گروهی از افراد می خواستند یک شبکه بازی های آنلاین برای Nintendo بسازند، به همین دلیل آنها تعدادی از افراد شرکت Mosiac را استخدام کردند.اما در نهایت پروژه به تاخیر افتاد. آن ها مثبت نگر بودند بنابراین از منابع خود در جهت های صحیح استفاده کردند و ساخت بهترین مرورگر وب را آغاز کردند.

 

این افراد شرکت خود را Mosiac Communication نامگذاری کردند و اولین محصول آنها در سال 94 با نام mosaic   Netscape عرضه شد. آنها  جرئت این را داشتند که کارمندان شرکت NCSA Mosaic  را به سمت خود جذب کنند  ،بنابراین برای شرکت و محصولات خود این نام را انتخاب کردند.اما طولی نکشید که با برخی مشکلات مربوط به حق تکثیر روبرو شدند و در نتیجه آن را Netscape Navigator نامیدند ، اما همچنان به مرورگر داخلی خود Mozilla - Mosiac Killer  می گفتند.

 

 Netscape Navigator  بسیار موفقیت آمیز بود و در 4 ماه اول انتشار نزدیک به 75٪ کل بازار مرورگر ها را در اختیار داشت.در مدت زمان کوتاهی مرورگر پیش فرض قرار گرفت. این افراد برای مدتی حکمرانی می کردند ، اما خیلی زود آنها با غولی به نام مایکروسافت به مقابله پرداختند، بنابراین تصمیم گرفتند با غول دیگری به نام  Sun Microsystems همکاری کنند تا بتوانند جاوا را در همه سیستم عامل ها بگنجانند. همه چیز طبق برنامه پیش نرفت در نتیجه مجبور به ساخت یک زبان برنامه‌نویسی شدند که به عنوان زبان مرجع برای HTML  عمل می‌کرد.

 

استفاده از این نرم‌افزار توسط طراحان وب و برنامه نویسان نیمه‌وقت، که در آن کد را به طور مستقیم در حاشیه وب سایت می نوشتند ساده بود. این زبان تحت نام Mocha ساخته شد وبه طور رسمی  LiveScript نامیده شد، اما در دسامبر 1995 وقتی که مورد استفاده قرار گرفت به جاوا JavaScript تغییر نام یافت. آنها دوباره همان ترفند را به کار بردند و نام آن را بر اساس یک زبان برنامه نویسی موجود انتخاب کردند  تا به آن ارزش و اعتبار آنچه به آن زبان برنامه نویسی جدید و به روز  می گفتند را بدهند، در نتیجه باعث ایجاد سردگرمی شدند.

 

جنگ جستجوگر ها مدت زیادی بینNetscape Navigator  و اینترنت اکسپلورر  (IE) طول کشید. در سال ۹۷ بعد از انتشار اینترنت اکسپلورر ۴ و برگزاری یک مهمانی تمام شب در سانفرانسیسکو، افراد مایکروسافت یک لوگوی ۱۰ فوتی با علامت "e" در چمن مقابل نت‌اسکیپ تشکیل دادند با نوشته ای با مضمون "ازطرف تیم EI ... ما شما را دوست داریم” . صبح روز بعد وقتی هرکدام از اعضای نت‌اسکیپ به دفتر رسیدند، این لوگوی عظیم را می دیدند و بدون فکر کردن آن را ازبین بردند و شکل غول‌پیکری از Mozilla  را بالای آن قرار دادند که یک تابلو با متن "نت‌اسکیپ ۷۲، مایکروسافت ۱۸"را به نمایش می داد که در آن زمان  توزیع بازار را نشان می‌داد. از آن زمان همه چی برای نت اسکیپ رو به نزول بود زیرا تنها منبع درآمد آن ها مرور گر ها بود و مایکروسافت شروع به ارسالIEبه  صورت رایگان کرده بود.

 

netscape

 

 

همچنان مایکروسافت ویندوز،  ۹۰ % از بازار سیستم ‌عامل رومیزی را در اختیار داشت. اینترنت اکسپلورر همراه با هر نسخه ی ویندوز نصب شده بود ، بنابراین مایکروسافت توانست به راحتی با پیش فرض قرار دادن مرورگر خود بر بازار مسلط شود. نت‌اسکیپ نتوانست ادامه دهد و در نهایت فروخته شد و IE با داشتن  ۹۶ درصد از کاربران مرورگر وب به اینترنت حاکم بود.

 

جاوا اسکریپت با کمک سازمان بین المللی ECMA  از جنگ مرورگرها جان سالم به در برد و آن ها ، آن را  به یک استاندارد تبدیل کردند. مایکروسافت همچنین یک اسکریپت مشابه برای اینترنت اکسپلورر می خواست ، اما نمی خواست در مورد مسئله نام تجاری با Sun Microsystems مقابله کند ، و به همین دلیل آنها محصول خود را JScript نامیدند. اکنون توسعه دهندگان باید سخت کار کنند تا سایت هایشان در همه مرورگرها کار کنند و از آنجا که IE در آن زمان بسیار مورد استفاده قرار می گرفت ، JavaScript  نیز مشهور شد به دلیل اینکه یکی از ایستگاه ها برای صفحات وب متقابل و استاندارد محور بود.

 

با گذشت زمان مشخص شد که مایکروسافت قصد همکاری یا اجرای مناسب JavaScript در Internet Explorer را ندارد. بعداً یاهو ، مایکروسافت ، گوگل و برخی دیگردور هم جمع شدند و تا  زیرمجموعه ای به منظور ایجاد یک به روزرسانی کمتر جاه طلبانه از ECMAScript (همان JavaScript) تشکیل دهند. یک روز شخصی به نام جیمز اصطلاح Ajax را اختراع کرد که می تواند بدون نیاز به بارگیری مجدد کل صفحه ، داده ها را در پس زمینه بارگذاری کند.

 

این مسأله یک انقلاب در تاریخ اینترنت بود و همه از آن زمان دیوانه‌وار عاشق جاوا اسکریپت شدند. این امر منجر به افزایش شدید چارچوب‌های جامع و کتابخانه‌ها، بهبود شیوه‌های برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت، و افزایش استفاده از جاوا اسکریپت در خارج از مرورگرهای وب شد. از آن زمان به بعد هیچ بازگشتی برای جاوا اسکریپ وجود نداشت.

 

javascripteverywhere

 

 

چند سال بعد، یک فرد باحال به نام "رایان"جاوا اسکریپت را به طور کامل یک مرحله به جلو برد شد. به طور معمول از javascript  برای نوشتن کد در سمت کلاینت استفاده می شده است ، حال برای نوشتن کد در سمت سرور نیز  استفاده می شود. شگفت انگیز است ! و این تولد nodejs  بود. تقریباً در همان زمان بود که google پروژه Chromium را راه اندازی کرد که در آن یک موتور (V8) ایجاد کردند که می‌تواند جاوا اسکریپت را به صورت مستقیم قبل از اجرا در زبان ماشین اصلی اجرا کند به جای اینکه از تکنیک‌های سنتی دیگر مانند تفسیر بایت کد ها  یا گردآوری کل برنامه در زبان ماشین و اجرای آن از فایل های سیستمی استفاده کند. این امر باعث ایجاد یک جامعه کاملا جدید از توسعه دهندگان شد که امروزه می‌توانند با آگاهی از JavaScript به تنهایی توسعهfull stack را انجام دهند.

 

و در پایان

 

برخی از افراد، توسعه دهندگان JavaScript Full stack مسخره می کردند زیرا فکر می کنند مانند سایر زبان های برنامه نویسی پیچیده نیست ، برخی حتی جهت گیری سوء داشتند. اما بعد از معرفی برنامه نویسی شی گرا در TypeScript موارد بسیار کمی وجود دارد که جاوا اسکریپت قادر نیست بهتر از سایر زبان های برنامه نویسی انجام دهد. تاریخچه JavaScript عالی بود و آینده آن نیز روشن است. اگر این موضوع باعث ایجاد علاقه شما به یادگیری جاوا اسکریپت شده باشد، باید بدانید که دنیا حد و حصری ندارد. همین حالا شروع کنید .

 

نظرات :

در عرض چند دقیقه برای ایجاد حساب

کاربری خود اقدام کنید


اکنون حساب کاربری خود را ایجاد کنید!


ایجاد حساب کاربری

با ثبت نام در نیلوتک از آخرین بروز رسانی های آموزش ها و مقالات سایت مطلع شوید