معرفی 10 کاربرد برتر IoT در دنیای واقعی (اینترنت اشیا)

معرفی 10 کاربرد برتر IoT در دنیای واقعی (اینترنت اشیا)

معرفی 10 کاربرد برتر  IoT در دنیای واقعی (اینترنت اشیا)Top 10 Popular Real-World IoT Applications Internet of Things

معرفی 10 کاربرد برتر IoT در دنیای واقعی (اینترنت اشیا)

توسط : admin
اینترنت اشیاء (IoT) کلید ورود به مرحله بعدی انقلاب صنعتی است. فناوری اجازه می دهد تا دستگاه های فیزیکی به حوزه دیجیتال وارد شوند.IoT ایده تلفیق "دنیای واقعی" با "دنیای دیجیتال" است و باعث می شود فرد در ارتباط و تعامل مداوم باشد ، چه با افراد دیگر و چه با اشیاء. در این مقاله با ما باشید تا به بررسی ده کاربرد محبوب این فناوری بپردازیم .

 

با اینترنت اشیاء ، اشیاء می توانند از طریق یک زیرساخت شبکه موجود ، از راه دور فعال و کنترل شوند و فرصت هایی را برای ادغام بین دنیای فیزیکی و سیستم های رایانه ای ایجاد می کنند. IoT دیگر جزو داستان های علمی نیست ، قدرت اتصال به اینترنت فراتر از تلفن های هوشمند و رایانه ها است. اکنون از اینترنت در کلیه دستگاههای هوشمند که با هدف رفع مشکلات واقعی در دنیای واقعی استفاده می شود ، از ساعت های هوشمند گرفته تا خودروهای بدون راننده استفاده می شود.

 

کاربرد IoT در دنیای واقعی (اینترنت اشیا) :

لیست کاربردهای IoT با تکامل فناوری در سالهای آینده رشد خواهد کرد. در آینده ای نزدیک ، IoT با استفاده از هوش مصنوعی برای ارائه راه حل های هوشمند استفاده می شود. در اینجا 10 نمونه مهم از کاربردی های IoT در دنیای واقعی را معرفی می کنیم.

 

1- Smart city (شهر هوشمند) :

شهر هوشمند اینترنت اشیا

 

شهر هوشمند یا "شهر آینده" مفهومی است که فناوری را به عنوان مسئول ارائه پیشرفت در زیرساخت های شهری طبقه بندی می کند تا مراکز شهری را کارآمدتر ، ارزان تر و بهتر برای زندگی درآورد. مفهوم "شهر هوشمند" به برنامه ریزی و مدیریت عمومی از طریق اتوماسیون خدمات به روشی خلاقانه و پایدار می پردازد. بخش هایی که در حال توسعه شهرهای هوشمند هستند شامل خدمات دولتی ، مدیریت حمل و نقل و ترافیک ، انرژی ، مراقبت های بهداشتی ، آب ، کشاورزی نوآورانه شهری و مدیریت پسماند است . مدیریت هوشمندانه زباله های شهری اطلاعات مفیدی را برای جمعیت فراهم می کند که شیوه ای آسان تر و محیطی برای جمع آوری زباله را ترغیب می کند.

 

2- Smart Homes (خانه های هوشمند ) :

خانه های هوشمند

 

خانه های هوشمند در بین این کاربردها بیشتر از بقیه به چشم می آیند . چشم انداز یک خانه هوشمند ، کنترل وسایل منزل از جمله چراغ ها ، جریان آب ، شیرهای برقی و امنیت خانه است. صاحب خانه به کنترل و نظارت بر این اقدامات از طریق دستگاه های هوشمند (تلفن های هوشمند ، تبلت ، لپ تاپ) دسترسی پیدا می کند. وضعیتی را تصور کنید که فراموش کرده اید که یک شیر آب را ببندید ، در حال حاضر خارج از خانه خود هستید. فقط می توانید از تلفن خود شیر آب را ببندید. خانه های هوشمند به شما امکان می دهد تمام دستگاه های منزل خود را از یک مکان مدیریت کنید. همچنین می توان از دوربین امنیتی تحت نظارت IoT استفاده کرد تا از  سرقت و نفوذ به خانه جلوگیری شود.

 

3- Smart Cars (خودروهای هوشمند) :

خودروهای هوشمند

 

آیا دقیقاً مانند داستان های علمی ، آیا می توانید تمام ویژگی های ماشین خود را توسط تلفن هوشمند خود کنترل کنید؟ داشتن یک رایانه هوشمند که تمام تنظیمات برگزیده شما را برنامه ریزی می کند. سنسورهای یکپارچه برای هشدار در مورد کمکهای مکانیکی. و حتی یک سیستم قادر به رانندگی ماشین برای شما؟ همه اینها دیگر داستان نیستند ، طی چند سال  اینده می توانید چنین اتومبیل هایی را در جاده مشاهده کنید. رایانه های مرکزی نصب شده در خودرو  ، داده هایی را از سنسورهای نصب شده در اجزای مختلف خودرو برای تعیین سطح روغن موتور ، دمای آب رادیاتور و غیره دریافت می کنند. سازنده می تواند از طریق برنامه نصب شده روی تلفن شما ، یک ایمیل با اطلاعات مربوط به خودرو را به صاحب آن ارسال کند ، یا مالک خودرو وضعیت خودرو را رصد کند.

 

4- IoT in farming (اینترنت اشیاء در کشاورزی ) :

اینترنت اشیا در کشاورزی

 

کشاورزان می توانند از برنامه های هوشمند کشاورزی IoT برای بهینه سازی بسیاری از اقدامات متمایز ، مانند تعیین بهترین زمان برای برداشت محصولات زراعی ، تولید پروفایل های کود شیمیایی خاک و شناسایی مواد مغذی خاک و غلظت رطوبت استفاده کنند. یک سری از سنسورها باید در سراسر زمین کشاورزی نصب شوند ، سنسورهای متصل به حیوانات می توانند به کنترل دام کمک کنند. به عنوان مثال ، یک میکروچیپ در گوش گاو قرار دارد تا حیوان را ردیابی کند و از یا درباره تاریخچه واکسن آن اطلاع دهد. Smart Elements ، AllMETOE و Pynco نمونه هایی از محصولات دستگاه IoT هستند. این دستگاه ها قادر به شناسایی اطلاعات آب و هوا و سایر داده های زیست محیطی هستند. مفهوم کشاورزی هوشمند می تواند صنعت کشاورزی را متحول کند.

 

5- Health & Fitness (سلامتی و تناسب اندام ) : 

اینترنت اشیا در سلامتی و تناسب اندام

 

دستگاه های متصل به IoT در اینجا هستند تا به شما کمک کمک کنند که سالم بمانید . ردیاب های بدنسازی به شما کمک می کنند تا فعالیت های روزانه خود را مانند الگوهای خواب ، ضربان قلب ، الگوهای فعالیت ، آمار تمرینات ، کالری سوخته و غیره ردیابی کنید. اکنون می توان حسگرها را روی لباس گذاشت و بر روی برخی سیگنال ها نظارت کرد. این سنسور داده ها را از طریق تماس با پوست جمع آوری کرده و اطلاعات را به تلفن های هوشمند و دستگاه های تشخیص از راه دور منتقل می کند. نمونه آن لباس هایی است که با نظارت بر تعریق آنها ، میزان استرس فرد را تشخیص می دهد. مثال دیگر یک سنسور "خال کوبی" است که می تواند بعد از استفاده از بین برود و یا جذب بدن شود.

 

6- IoT connected factory (کارخانه متصل به Iot) : 

کارخانه متصل به اینترنت اشیا

 

زمزمه های جدید در بخش صنعت با نام اینترنت صنعتی اشیا (IIoT) ، یا همان اینترنت صنعتی است. این فناوری  ، مهندسی صنعتی را قادر می سازد ماشینهای درخشان با حسگرها ، نرم افزارها و تجزیه و تحلیل داده های بزرگ ایجاد کند. برنامه های کاربردی برای ردیابی کالاها ، تبادل در زمان واقعی اطلاعات موجودی بین تأمین کنندگان و خرده فروشان و تحویل خودکار باعث افزایش کارایی زنجیره تأمین می شود.

 

7-IoT tracking and monitoring (ردیابی و نظارت IoT) :

ردیابی و نظارت با اینترنت اشیا

 

بسیاری از شرکت ها از فناوری های IoT برای ردیابی دارایی ها و اموال خود استفاده می کنند. برای ردیابی و نظارت بر ویژگیها ، سیستم های ردیابی دارایی IoT از GPS یا فرکانس رادیویی (RF) استفاده می کنند. از دستگاه های هوشمند می توان برای شناسایی و تأیید دارایی در مسافت های طولانی استفاده کرد.

 

8- Smart retails (خرده فروشی هوشمند است ) :

خرده فروشی هوشمند

 

پتانسیل IoT  در بخش خرده فروشی بسیار زیاد است. IoT به منظور بهبود تجربه فروشگاه خود ، به خرده فروشان فرصت ارتباط با مشتریان را می دهد. تلفن های هوشمند راهی برای ارتباط با مشتریان خود در اختیار توزیع کنندگان قرار می دهند. خرده فروشان با تعامل از طریق تلفن های هوشمند و استفاده از فناوری Beacon بهتر می توانند به مشتریان خود خدمت کنند. آنها همچنین می توانند مسیرهای مصرفی را از طریق یک فروشگاه رصد کنند و طراحی فروشگاه را تقویت کنند و محصولات برتر را در مناطق پر ترافیک قرار دهند.

 

9- Smart grid (شبکه هوشمند) : 

شبکه های هوشمند توسط اینترنت اشیا

 

یکی دیگر از اجرای IoT صنعتی ، شبکه هوشمند است. این شبکه امکان نظارت بر منابع انرژی و اطلاعات تقاضا را در زمان واقعی فراهم می کند. این شامل استفاده از هوش رایانه ای برای مدیریت کارآمد منابع است. شرکت های کمکی می توانند از فناوری شبکه هوشمند IoT برای مدیریت کارآمد تر قطع برق استفاده کنند. یک شبکه هوشمند برای تولید انرژی ، انتقال ، توزیع و مصرف شبکه برق امکان پذیر است ، که اطلاعات مربوط به وضعیت شبکه را به کاربران سیستم ، اپراتورها و دستگاه های خودکار ارتباط می دهد و امکان واکنش بهتر آنها را فراهم می کند.

 

10- Internet of Nano-Things (اینترنت نانو اشیا) :

اینترنت نانو اشیا

 

IoNT از طریق سیستم های فعلی شبکه و ارتباطات از راه دور ساخته شده است. IoNT با درج نانو حسگرها در دستگاه ها ، جنبه ای تازه ای به IoT اضافه کرده است تا به آنها اجازه دهد بین سیستم های سراسر جهان از طریق نانو لوله و اینترنت با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. IoNT نحوه رشد اینترنت را با اتصال نانو حسگرها به مواد فیزیکی مانند منابع فیزیکی یا دستگاههای مصرف کننده برای جمع آوری ، پردازش و به اشتراک گذاری اطلاعات با مشتریان نهایی تعریف می کند. IoNT دارای کاربردهای مهم مختلفی از جمله کشاورزی هوشمند ، مراقبت های بهداشتی ، نظامی ، لجستیک ، هوافضا ، سیستم های کنترل صنعتی ، تولید و شهرهای هوشمند است.

 

 

نظرات :

در عرض چند دقیقه برای ایجاد حساب

کاربری خود اقدام کنید


اکنون حساب کاربری خود را ایجاد کنید!


ایجاد حساب کاربری

با ثبت نام در نیلوتک از آخرین بروز رسانی های آموزش ها و مقالات سایت مطلع شوید