کد نویسی و برنامه نویسی ؛ باید بدانید چه تفاوت هایی دارند

کد نویسی و برنامه نویسی ؛ باید بدانید چه تفاوت هایی دارند

کد نویسی و برنامه نویسی ؛ باید بدانید چه تفاوت هایی دارندCoding vs Programming: Difference You Should Know

کد نویسی و برنامه نویسی ؛ باید بدانید چه تفاوت هایی دارند

توسط : admin
برخی از کهنه کاران صنعت توسعه نرم افزار ادعا می کنند که کد نویسی با برنامه نویسی یکسان نیست. فقط به این دلیل که می توانید کد نویسی کنید به این معنی نیست که می توانید برنامه نویسی هم کنید. حالا معنی اون چیه؟

 

 من مطمئن هستم که در تمام این سالها شما فکر کرده اید که این دو کلمه می توانند به صورت مترادف مورد استفاده قرار گیرند ، و دارای معنای یکسان هستند. با این حال ، آنها متفاوت هستند.

 

کدنویسی توانایی درک نحو و ساختار یک زبان است ، در حالی که برنامه نویسی توانایی ترجمه یک فکر یا ایده به یک زبان برای حل مسئله است.

بگذارید کمی عمیق تر فرو برویم تا دو واژگان که در صنعت نرم افزار استفاده می شوند را بشناسیم.

 

کد نویسی چیست ؟

زبانی که کامپیوترها درک می کنند Machine Code است ،که درک آن برای انسان دشوار است. از این رو یک روش طبیعی تر برای تعامل با رایانه ها ابداع شد - The Programming Language. اکثر زبانهای برنامه نویسی چه مشترکاتی دارند؟

  • نحو و قوانینی که هنگام نوشتن کد باید رعایت شود
  • کامپایلر  یا مفسر  که کد را به کد دستگاه تبدیل می کند تا کامپیوتر آن را بفهمد
  • کامپیوتر کد را اجرا می کند و نتایج را برمی گرداند

 

 

زبان های برنامه نویسی زیادی وجود دارد که می توانید برای نوشتن کد خود از آنها استفاده کنید. برنامه نویسی فرایند استفاده از یک زبان برنامه نویسی برای به دست آوردن نتیجه در رایانه برای تعامل با برنامه نویس است. هر خط کد به رایانه می گوید کاری انجام دهد .

یک سند با چندین خط کد ، اسکریپت نامیده می شود. اسکریپت ها فقط در صورت تهیه و اجرا می توانند نتایج مطلوب را به شما ارائه دهند. شما باید اسکریپت خود را به یک برنامه تبدیل کنید. فرآیند کامپایل کردن  ، کد را از زبان برنامه نویسی شما به کد دستگاه تغییر می دهد ، که رایانه شما می تواند آن را درک کند. هر نوع برنامه ، بازی یا وب سایت یک برنامه است.

به طور خلاصه ، کدنویسی شامل نوشتن بسیاری از خطوط کد برای ایجاد یک برنامه نرم افزاری است.

 

برنامه نویسی چیست ؟

گرچه کد نویسی بخش بزرگی از چرخه عمر توسعه نرم افزار است ، اما یک بخش اساسی نیست. برای ایجاد یک برنامه ، باید چندین مرحله لازم را طی کنید. که شامل برنامه ریزی ، طراحی ، آزمایش ، استقرار و حتی نگهداری هستند. بنابراین برنامه نویسی یک تصویر بزرگتر است و شامل نه تنها کدنویسی بلکه وظایف دیگری مانند تجزیه و تحلیل و اجرای الگوریتم ها ، درک ساختار داده ها و حل مشکلات است.

 

نوشتن کد برای برنامه نویسی  ضروری است. شما باید با طرح کلی شفاف و واضح از ساختار برنامه داشته باشید. به عنوان مثال ، شما می توانید  الگوریتم از منطق کد نویسی خود را بنویسید . الگوریتم نویسی یک روش کارآمد برای روشن شدن مسیر در جهت کدنویسی است.

 

امکانات :

بنابراین ، اجازه دهید ویژگی های کد نویسی و برنامه نویسی را مشاهده کنیم:

 

1- Scope (محدودیت ها):

 

کد نویسی زیر مجموعه برنامه نویسی است. در کد نویسی ، شما مجموعه ای از دستورالعمل ها را به زبانی که کامپیوتر می تواند درک کند تبدیل می کنید. کد نویسی تنها قسمتی از فرایند تولید برنامه است. قبل از کد نویسی ، باید برنامه ای راجع به آنچه می خواهید کد کنید ، داشته باشید. شبه کد ها یا الگوریتم  ه اغلب در  کدنویسی استفاده می شود كه به آنها در درک منطق كمك  كند.شبه کد یا الگوریتم و فلوچارت یک روش غیر رسمی  و زبان مشترک برای توصیف برنامه شما است و در آن از هیچ دستور زبان برنامه نویسی استفاده نمیشود.

در حالی که برنامه نویسی دامنه وسیع تری دارد که الزامات را تعریف می کنید ، منطق ، کد ، تست و نوشتن یک برنامه اجرایی را از کدهای ضروری خود بنویسید.

 

2-Skills (مهارت ها):

 

کد نویسان به طور معمول از دستورالعمل ها و شرایط لازم برای نوشتن کد پیروی می کنند. به عنوان کد نویس، باید نحو  و دستورات یک زبان برنامه نویسی را بدانید.

یک برنامه نویس برای به دست آوردن مهارت ها و دانش لازم برای نوشتن منطق ، تجزیه و تحلیل ، طراحی و نوشتن برنامه های پیچیده نیاز به یک مدرک تخصصی و سالها تجربه دارد. برنامه نویسان غالباً از مهارت های تخیل و تحلیلی خود برای حل مشکلات خاص استفاده می کنند. یک برنامه نویس باید قادر به درک و ایجاد ساختار داده ها و الگوریتم های پیچیده باشد.

برنامه نویسان غالباً از متخصصان برنامه نهایی ، سوالات فنی خود را میپرسند و از آنها می خواهند مشخصات فنی حاوی الزاماتی را ارائه دهند که محصول نهایی باید آنها را برآورده و مشکلاتی را که باید حل کنند. کد نویسان سپس برای نوشتن کد از آن ویژگی ها  و منطق ها پیروی می کنند اما خودشان روی منطق کار نمی کنند. برنامه نویسان همچنین در تدوین ، اشکال زدایی ، آزمایش و اجرای کد نقش دارند.

 

3-Tools(ابزارها) : 

 

اگر شما به زبان برنامه نویسی کاملاً آگاه باشید، میتوانیدکد نویسی  را با یک ویرایشگر متن ساده مانند Wordpad انجام دهید . ابزارهای توسعه می توانند از دسته های بسیاری مانند پیوند دهنده ها ، کامپایلرها ، ویرایشگرهای کد ، طراحان GUI ، اسمبلرها ، دیباگرها ، ابزارهای تحلیل عملکرد و موارد دیگر باشند.

برخی از ابزارهای توسعه محبوب که به کد نویسان کمک می کنند Eclipse ، Bootstrap ، Delphi ، ATOM ، ویژوال استادیو کد ، ویژوال استادیو و بسیاری موارد دیگر هستند.

از آنجا که برنامه نویسی دامنه وسیع تری دارد ، برنامه نویس باید مفاهیم پیشرفته ای را برای برنامه نویسی مانند Git و Github ، ابزارهای پایگاه داده ، ابزارهای تحلیلی مانند آپاچی اسپارک ، ابزارهای ارائه ، ابزارهای ابری و موارد دیگر را بشناسد .

 

4-Outcome(خروجی) :

 

در مورد کد نویسی ، نتیجه یک قطعه کد ، فقط نتیجه مطلوب برای مجموعه ای از دستورالعمل های داده شده به یک کامپیوتر است. نتیجه برنامه نویسی می تواند یک برنامه کامل ، یک محصول نرم افزاری یا یک وب سایت باشد.

اگر برنامه نویسی یک کتاب است ، می توان کدنویسی را با یک فصل از کتاب مقایسه کرد.

 

5-Support (پشتیبانی) :

 

هم برنامه نویسی و هم کد نویسی از حمایت گسترده جامعه برای بهبود مستمر برخوردار هستند. Stackoverflow.com ، Github ، Toptal ، SAP Community Network و بسیاری موارد دیگر وب سایتهایی هستند که هم برای هر دو مفید هستند.

 

برنامه نویسی در مقابل کد نویسی : مقایسه سر به سر

 

نکات کلیدیکد نویسبرنامه نویس
محدودیت هااین فرآیند برای تبدیل مجموعه ای از دستورالعمل ها به زبانی است که کامپیوتر قادر به درک آن است.دامنه وسیع تری دارد بنابراین جدا از کدنویسی ، شامل تعریف الزامات ، نوشتن شبه کد یا الگوریتم ، آزمایش و ساخت و سازهای اجرایی نیز می شود
قابلیت هابه عنوان کد نویس، باید  نحو  و دستورات زبان برنامه نویسی را بدانید .به عنوان یک برنامه نویس ، به غیر از مهارت های کد نویسی ، شما نیاز به تفکر سطح بالا و مهارت های تحلیلی دارید.
ابزارهاEclipse, Bootstrap, Delphi, ATOM ، ویژوال استادیو کد ،ویژوال استادیو و بسیاری ابزارهای دیگربه غیر از ابزارهای کد نویسی ، ابزارهای دیگری مانند Git و Github ، Database Tools ، ابزارهای تحلیلی مانند Apache Spark ، ابزار Presentation ، Cloud نیز ضروری هستند .
خروجیکار کردن یک قطعه کدکل برنامه ، یک محصول نرم افزاری یا یک وب سایت است .
پشتیبانیپشتیبانی گسترده از توسعه دهندگان جامعه در دسترس است .پشتیبانی گسترده جامعه در دسترس است

 

فرصت هایی برای شروع کد نویسی :

برای یادگیری نحوه کد نویسی و شاید اینکه در آینده تبدیل به یک برنامه نویس باتجربه باشید ، باید تا می توانید در جوانی درگیر این زمینه باشید. منابع بسیاری برای شروع کار در مسیر کد نویسی وجود دارد. شما میتوانید برای یادگیری زبان جاوا اسکریپت و مهارت های ری اکت و نود جی اس در سایت نیلوتک اطلاعات بسیار مفیدی کسب کنید .

 

یاد گرفتن مهارت کد نویسی بسیار مهم است زیرا انجام کارهای اساسی توسط آن انجام می شود.

 

جمع بندی :

برای نتیجه گیری ، شغل کد نویسی مطلوب ترین شغل امروز است. یادگیری کدنویسی کار سختی نیست ، فقط به تمرین و زمان نیاز دارد. شما می توانید مهارت های کد نویسی خود را سنگین کنید و یقین داشته باشید که تفاوت های ظریف یک برنامه نویس خوب را یاد بگیرید و از زنجیره ارزش مهندسی نرم افزار بالا بروید.

 

برنامه نویسان یک طرز فکر فنی دارند و مهارت های تحلیلی قوی دارند. همه برنامه نویسان کد نویس هستند اما همه کد نویس ها برنامه نویس نیستند.

 

 

نظرات :

در عرض چند دقیقه برای ایجاد حساب

کاربری خود اقدام کنید


اکنون حساب کاربری خود را ایجاد کنید!


ایجاد حساب کاربری

با ثبت نام در نیلوتک از آخرین بروز رسانی های آموزش ها و مقالات سایت مطلع شوید