کد نویسی چیست و چگونه انجام میشود

کد نویسی چیست و چگونه انجام میشود

کد نویسی چیست و چگونه انجام میشودWhat is Coding How Does it Work

کد نویسی چیست و چگونه انجام میشود

توسط : admin
ممکن است هنوز به آینده ای نرسیده باشیم که بتوانیم با خودروهای پرنده پرواز کنیم اما جهش هایی فرای مرزهای پیشرفت را در جامعه ای با تکنولوژی پیشرفته داریم. امروزه همه چیز به کمک رایانه انجام میشود ، از ساعت زنگ دار تا دستگاه قهوه گرفته تا اتومبیل های خودکار و حتی چراغ های منزل شما .

 

هیچکدام از اینها بدون رایانه امکان پذیر نبود و چیزی که باعث بوجود آمدن و اجرای این فناور یها میشود کد نویسی  است . کدنویسی ، به عبارت ساده تر ، به معنای تغذیه دستورات ما در رایانه به زبانی است که کامپیوتر آن را می فهمد ، به گونه ای که رایانه می تواند دستور ذکر شده را انجام داده و کار را انجام دهد. بنابراین ، اغراق نیست که بگوییم  کد نویسی آینده ای را که در حال حاضر زندگی می کنیم ، اداره می کند.

 

کد نویسی چیست ؟

من مطمئن هستم که شما در مورد اجرای برنامه های مختلف توسط کد نویسی در محیط اطراف آشنا شده اید ، و اکنون می دانید که این امر مربوط به پردازش و ایجاد اطلاعاتی است که ابزارهای رایانه ای و هوش مصنوعی ما را اجرا می کند.

کد نویسی ، به زبان ساده تر ، زبانی است که توسط رایانه ها برای درک دستورات ما استفاده می شود و بنابراین ، پردازش درخواست های ما از کامپیوتر است .

 

برنامه نویسی لیستی از کدهای مرتب شده پشت سر هم است که منجر به اتمام کار می شود. به عنوان مثال ، قیاس زیر را در نظر بگیرید - شما روی تلفن های هوشمند خود روی یک برنامه ویدیویی کلیک می کنید ، و یک ویدیو پخش می کند. برنامه همان چیزی است که انجام کار "پخش فیلم گفته شده" را به همراه دارد.

این برنامه از یک سری کارهای کوچکتر تشکیل شده است که تلفن هوشمند شما را به انجام کار فوق هدایت می کند و آن را به اتمام می رساند. هر کار کوچکتر با کد ، یعنی زبان رایانه نوشته شده است و این همان چیزی است که کد نویسی آن را انجام میدهد .

 

کد نویسی چگونه انجام میشود ؟

رایانه ها و هوش مصنوعی عمدتاً از ترانزیستور ساخته شده اند. و این ترانزیستورها به عنوان "مغز" رایانه عمل می کنند. از این رو ، کامپیوتر فقط زبان "روشن" و "خاموش" را که توسط سوئیچ های ترانزیستور هدایت می شود ، می فهمد. روشن و خاموش به ترتیب با 1 و 0 در سیستم دودویی نمایش داده می شود. بنابراین ، رایانه شما و هر ابزار دیگر با توالی نامتناهی از کدهای باینری اجرا می شوند.

این کدهای باینری کد دستگاه را تشکیل می دهند که هر شماره دستگاه (کامپیوتر شما) را برای تغییر توالی در حافظه خود راهنمایی می کند.

زبان های برنامه نویسی با ترجمه دستورات ما به کد باینری ، زبان کد باینری را کنترل می کنند.

برنامه نویسی به معنای استفاده از زبان کدنویسی  ، برای این است که رایانه به دلخواه ما رفتار کند.

هر خط کد مجموعه ای از دستورالعمل ها برای رایانه است. مجموعه ای از کدها یک اسکریپت را تشکیل می دهند ، و یک مجموعه یا ده ها مجموعه ، یک برنامه را تشکیل می دهند.

 

کد نویسی در مقابل برنامه نویسی :

 

وجه تمایز بین کد نویسی و برنامه نویسی این است که برنامه نویسی سطح بالاتری از کد نویسی است که مجموعه ای از دستورالعمل ها (کدها) را جمع می کند تا رایانه شما بتواند این کار را انجام دهد.

در اینجا می توانید مقایسه مفصلی بین کد نویسی و برنامه نویسی را مطالعه کنید.

 

کد نویسی چه کاربردی دارد ؟

به معنای عمومی ، از کد نویسی برای اجرای ساده ترین برنامه و ابزارهای کمکی مورد استفاده در دنیای امروز استفاده می شود.

  • کد نویسی استفاده زیادی در وسایل رایج مانند برنامه های تلفن ، تبلت ها ، رایانه ها و سایر وسایل هوشمند مانند ساعت های هوشمند و تلویزیون های هوشمند دارد .
  • کد نویسی در اتومبیل های اتوماتیک ، برای کنترل هر جنبه ای ، از کلاچ تا تهویه هوا ، تا انژکتور سوخت استفاده می شود.
  • سیستم های آنالوگ برای ساده تر کردن مراحل در سطح وسیع تری از قبیل کنترل فاضلاب ، شبکه های برقی ، چراغ راهنمایی و غیره به کار گرفته می شوند.
  • برنامه نویسی در هر مرحله از جهان کنونی استفاده می کند.

 

مزایای کد نویسی چیست؟

در این دنیای دانش فنی ، تسلط بر یادگیری کد نویسی برای افزایش ارتباطات و مهارت های آنالوگ از جمله موارد دیگر به اثبات رسیده است.

 

مزایای کد نویسی به شرح زیر است:

 

1-  درک دنیای اطراف شما :

کد نویسی به شما کمک می کند تا الفبایی را در مورد چگونگی عملکرد فناوری بفهمید - به فرد کمک می کند تا در استفاده از فن آوری در اطراف خود مؤثر واقع شود.

 

2-  حل مسائل :

برنامه نویسی در اصل ایجاد راه حل برای مشکلاتی است که هنگام انتقال داده با آن مواجه هستند. از این رو ، برنامه نویسی به شما کمک می کند تا در حل مسئله ، ماهرتر و خلاق تر باشید.

 

3- طیف گسترده ای از فرصت های شغلی :

با افزایش تقاضا برای فناوری ، مهندسی نرم افزار و برنامه نویسی ، سریعترین فرصتهای شغلی در سراسر جهان هستند.

 

4- استاد فناوری های خود باشید  :

از نظر شخصی یا حرفه ای بدانید ، دانستن برنامه نویسی و کد نویسی یک مهارت قدرتمند است زیرا می توان بدون درخواست کمک از وب مسترها و کارمندان IT ، مسائل تکنولوژیکال خود را حل کنید .

 

برنامه نویسی را از کجا باید شروع کرد؟

اکنون که ضرورت یادگیری نحوه  کد نویسی  را می دانید ، اولین سوالی که در ذهن شما می گذرد این است که از کجا شروع کنید ؟

زمینه برنامه نویسی بسیار گسترده است و از این رو تعداد زیادی زبان مختلف برنامه نویسی متناسب با هر یک از آنها ، مزایا ، کاربردها و مزایای زیادی وجود دارد . برای مبتدیان بهتر هست که طبق لیست زیر شروع کنند .

 

در اینجا سه تا از ساده ترین زبان های کدنویسی وجود دارد که یک مبتدی کامل می تواند یاد بگیرد(دو مورد اول در واقع زبان برنامه نویسی نیستند بلکه کد نویسی هستند که در کنار بقیه زبانهای برنامه نویسی امکانات گسترده ای برای ما به ارمغان می آورند ) :

 

1-HTML :

هر مبتدی میتواند برای شروع کد نویسی ، یادگیری نحوه ایجاد یک صفحه HTML را آغاز کند. البته فراموش نکنید HTML زبان کد نویسی نیست بلکه طبق اسم آن زبان نشانه گذاری فرامتن است که شامل تگ هایی میشود که مرورگر ها قادر به خواندن و نمایش اطلاعات در این تگ ها هستند . HTML زبان پایه صفحات وب است و به روش زیر کار می کند:

  • HTML اسناد را با استفاده از بلوک های معروف به "المنت" می سازد.
  • عنصر بدنه آن بخشی از سند HTML است که شامل بدنه اصلی میشود.
  • بدنه اصلی از عناصر فرعی تشکیل شده است که به عناصر پاراگراف معروف هستند. مانند تگ <p>

 

2- CSS :

Cascading Style Sheets برای طراحی طرح صفحه مرورگر وب استفاده می شود ، و شامل همه چیز از جمله طراحی قلم ، رنگ پس زمینه ، انیمیشن ها ، لینک های اینترنتی و غیره می شود. CSS نحوه خوانایی و سهولت استفاده از صفحه وب شما را تعریف می کند.

 

3- JavaScript  :

جاوا اسکریپت با همگرایی CSS با HTML ، افزایش تعامل مرورگر وب شما با کاربر را امکان پذیر می کند. جاوا اسکریپت از مجموعه ای از کدهای معروف به اسکریپت ها برای پیاده سازی عملکرد پیشرفته استفاده می کند. عملکردهای پیچیده تری از قبیل تنظیم رمز عبور لازم ، ایمن کردن دروازه پرداخت و تراکنش های امن .جاوا اسکریپت نقش اساسی در برنامه نویسی بک اند و فرانت اند دارد.

 

جمع بندی :


در پایان ، برنامه نویسی یک مهارت لازم در دنیای امروز است. یادگیری  کد نویسی مانند یادگیری الفبای یک دنیای فناوری است. این یک مهارت مادام العمر است که به شما چشم انداز می دهد تا جهان را از طریق چشم نوآوری ببینید و قدردانی از دنیای سریع در حال رشد و شناختن هر قطعه از فناوری به عنوان ابزاری برای رشد و توسعه داشته باشید. علاوه بر این ، کد نویسی ، و در مرحله بعد ، برنامه نویسی شامل مهارت های زندگی مانند حافظه ، تجزیه و تحلیل مسئله ، حل مسئله ، صبر و تمرکز است.  کد نویسی  از این رو یک سرمایه گذاری جامع برای یک زندگی آینده نگر و موفق است.

 

 

نظرات :

در عرض چند دقیقه برای ایجاد حساب

کاربری خود اقدام کنید


اکنون حساب کاربری خود را ایجاد کنید!


ایجاد حساب کاربری

با ثبت نام در نیلوتک از آخرین بروز رسانی های آموزش ها و مقالات سایت مطلع شوید