تایپ اسکریپت یا جاوا اسکریپت

تایپ اسکریپت یا جاوا اسکریپت

تایپ اسکریپت یا جاوا اسکریپتTypescript vs Javascript

تایپ اسکریپت یا جاوا اسکریپت

توسط : admin
اگر تاکنون در یک پروژه توسعه وب کار کرده اید قطعا دیده اید که JavaScript چگونه است. جاوا اسکریپت مدت زمان طولانی است که به عنوان محبوب ترین زبان برنامه نویسی برای بسیاری از پروژه های وب وجود دارد. Typescript یک زبان برنامه نویسی منبع باز است که برای برنامه های بزرگ مناسب است. به این دلیل که کدنویسی JavaScript برای اجرای برنامه های در مقیاس بزرگ بسیار پیچیده بود این مجموعه زبان توسط مایکروسافت در سال 2012 توسعه داده شده است .

 

تفاوت بین Typescript و Javascript :

در اصل ، تمام کدهای جاوا اسکریپت شما نیز در Typescript معتبر هستند.  این بدان معنی است که Typescript یک مجموعه از JavaScript است . به زبان ساده  جاوااسکریپت + ویژگی های بیشتر = تایپ اسکریپت .

بنابراین ، اگر فایل JavaScript.js خود را با پسوند typescript.ts ذخیره کنید ، کد شما بدرستی کار خواهد کرد . اما این بدان معنا نیست که Typescript و JavaScript یکسان هستند.

 

قبل از بیان اختلافات بین هر دو ، بگذارید بفهمیم که هر زبانی چگونه کار میکند !

 

JavaScript :

JavaScript یکی از محبوب ترین فن آوری های اصلی وب است. از ابتدا ، این بخشی جدایی ناپذیر از برنامه های وب بوده که صفحات وب را پویا می کند. این یک زبان سطح بالا است ، که به صورت پویا در لحظه تفسیر و اجرا میشود . برای مدت طولانی ، JS فقط در سمت کلاینت قابل پیاده سازی بود ، اما برخی موتورهای JS جدیدتر نظیر نود جی اس نیز در سمت سرور قابل پیاده سازی هستند . نحو  نگارش دستورات  JS بسیار شبیه جاوا است،  و همینطور کتابخانه های استاندارد آن . به عنوان نقطه شروع ، JS بهترین زبان برنامه نویسی برای یادگیری است. میتوانید در سایت نیلوتک آموزشهای مفیدی را پیدا کنید .

 

JavaScript توسط Netscape با همکاری Sun Microsystems توسعه داده شد. میتوانید تاریخچه جاوااسکریپت  آن را در این صفحه مطالعه بفرمائید .

برخی از ویژگی های منحصر به فرد JavaScript عبارتند از :

 • انعطاف پذیر ، پویا و مالتی پلت فرم
 • مورد استفاده در سمت کلاینت و سمت سرور
 • زبان مفسری کم حجم و سبک
 • پشتیبانی شده توسط همه مرورگرها
 • دارای تایپ های کم
 • مفسر JIT

بگذارید یک مثال ساده را برای نشان دادن چگونگی عملکرد JavaScript در نظر بگیریم. کد ساده زیر  که ()myFunction  در جاوا اسکریپت نوشته شده است را در نظر بگیرید .

اگر مشاهده کنید ، نحو توابع شبیه به جاوا است ، با این حال ، ما متغیرها را  با "var" تعریف کردیم و آنها را به عنوان هیچ نوع اعلام نکردیم. عملکرد ()MyFunction  وقتی کاربر روی دکمه "ارسال" کلیک می کند و پیام های هشدار دهنده متناسب با شرایط را می دهد ، شروع می شود. یک نمونه از خروجی را در اینجا مشاهده میکنید . میبینید اگر جاوا را می شناسید ، جاوا اسکریپت برای یادگیری بسیار ساده است.

myFunction() {
	var msg;
	msg = "hello";
	return alert(msg);
} 

 

TypeScript :

TypeScript  با جاوا اسکریپت تفاوت ندارد اما برای توسعه برنامه های بزرگ استفاده می شود. TypeScript کد های خود را به زبان JavaScript کامپایل می کند. تایپ اسکریپت ساختار زبان برنامه نویسی شی گرا را دنبال می کند و از ویژگی های آن مانند کلاس ها ، اینترفیس ، فضا  نام ها  و وراثت پشتیبانی می کند. تعیین انواع استاتیک در TypeScript از طریق تعریف متغیر ها  از نوع (اعداد ، رشته و بول) امکان پذیر است. مثلا :

class Student {
	private name: string;
}

همانطور که در بالا می بینید ، TypeScript به Strongly Type است . این امر باعث می شود اشکال زدایی بهتر در حین دیباگ میشود  که روشی کارآمدتر برای کد نویسی در  پروژه های بزرگ است. TypeScript به طور معمول  از ماژول ها ، توابع ، متغیرها ، کلاس  ها ، عبارات و دستورات  تشکیل شده است، درست مانند هر زبان برنامه نویسی تمام عیار. 

برخی از ویژگی های برجسته TypeScript عبارتند از  :

 • آسان برای حفظ و افزایش بهره وری پروژه
 • تعیین انواع  استاتیک امکان پذیر است
 • پشتیبانی از ویژگی های شی گرا مانند اینترفیس ، وراثت و کلاس ها
 • اشکال زدایی آسان و تشخیص زود هنگام خطاها
 • پشتیبانی از ES6 (ECMAScript) است که نحوی آسانتر برای رسیدگی به اشیاء و ویژگی های وراثت ارائه می دهد
 • پشتیبانی کامل از IDE

 

آیا این ویژگی ها باعث می شود TypeScript بهتر از JavaScript باشد؟

 

قبل از مقایسه بیشتر TypeScript و JavaScript ، باید یک سؤال مهم دیگر مطرح شود! از آنجا که TypeScript یک مجموعه از جاوا اسکریپت است ، آیا باید همیشه از Typescript استفاده کنیم؟ آیا TypeScript  برای همه انواع پروژه ها مناسب است ؟

نه

TypeScript به هیچ وجه جایگزینی برای منسوخ کردن جاوا اسکریپت نیست. جاوا اسکریپت هنوز هم محبوب ترین زبان برنامه نویسی سمت کلاینت است. برای پروژه های کوچکتر ، استفاده از TypeScript می تواند سربار باشد زیرا نیاز به زمان لازم برای کامپایل کردن کد در JavaScript است که یک گام اضافی محسوب میشود . جاوا اسکریپت به طور مستقیم روی مرورگر اجرا می شود ، بنابراین برای تکه های کوچک کد ، بروز رسانی کردن و اشکال زدایی آن ساده تر است. در مورد TypeScript ، به یک IDE مناسب و نصب آن برای اجرا  نیاز داریم .

 

چه زمانی باید پروژه خود را به TypeScript منتقل کنید؟

 

وقتی کد ،  بسیار بزرگ ، پیچیده  و برای کنترل در معرض خطا قرار میگیرد ، بهتر است  برخی خطاها در هنگام کامپایل  رفع  شوند. اینجاست که TypeScript کمک می کند. زیبایی این است که می توان از کل کتابخانه های عالی  در جاوا اسکریپت هم استفاده کرد.

 

Typescript در برابر Javascript (مقایسه سر به سر)

 

حال با درک ویژگی های اصلی و هدف هر دو ، اجازه دهید تفاوت های سطح پایین تری را جدا از آنچه که تاکنون آموخته ایم ، بررسی کنیم :

TYPESCRIPTJAVASCRIPT
مجموعه فوق العاده از JavaScript برای غلبه بر پیچیدگی کد برای پروژه های بزرگ ایجاد شده استیک زبان برنامه نویسی که به ایجاد محتوای صفحه وب پویا کمک می کند
خطاها را می توان در طول کامپایل پیدا و اصلاح کردخطاها را می توان فقط در زمان اجرا مشاهده کرد زیرا یک زبان تفسیری است
Strongly typed ، از انواع تایپ استاتیک و پویا پشتیبانی می کندWeakly typed 
برای اینکه قابل درک برای مرورگرها باشد ، به کد JavaScript تبدیل شودبه طور مستقیم در مرورگرها قابل استفاده است
از آنجا که یک سوپرست است ، تمام کتابخانه های جاوا اسکریپت و سایر کد های JavaScript بدون هیچ گونه تغییری کار می کنندکتابخانه های JS بصورت پیش فرض کار می کنند
پشتیبانی از ماژول ها ، ژنریک ها و  اینترفیسها برای تعریف داده هاعدم پشتیبانی از ماژول ها ، ژنریک ها و  اینترفیسها برای تعریف داده ها
اعداد و  رشته ها میتوانند از نوع  اینترفیس در نظر گرفته شوند .اعداد و رشته ها یک آبجکت هستند
زبان قدرتمند و شهودیسریع و تمیز ، مناسب ترین برای برنامه های وب
حمایت جامعه  کاربری همچنان در حال رشد است و چندان عظیم نیستپشتیبانی عظیم جامعه کاربری با مستندات و پشتیبانی زیادی برای حل مسائل
نمونه سازی اولیه امکان پذیر استپشتیبانی نمونه اولیه وجود ندارد
یاد گیری آن نیاز به زمان و دانش فنی استیادگیری آسان و بدون نیاز به تخصص پیش نیاز
نیازمند نصب پکیج برای استفاده از آنبدون نیاز به نصب 

 

نتیجه گیری :

همانطور که قبلاً مشخص کرده ایم ، وقتی تیم شما جدید است و در حال کار روی پروژه های وب کوچک است ، جاوا اسکریپت مناسب ترین است. اگر تیمی با تخصص و دانش خوبی دارید و می خواهید آنها را برای اجرای یک پروژه پیچیده به کار بگیرید ، مهاجرت به TypeScript یک انتخاب عالی است. گفته می شود ، اگر به دنبال یک منحنی یادگیری و فرصت های شغلی هستید ، قطعاً TypeScript دارای امتیاز نسبت به JavaScript است. به توسعه دهندگان TypeScript به طور متوسط 148،000 دلار در سال پرداخت می شود در حالی که به توسعه دهندگان JS معمولاً سالانه حدود 110،000 دلار پرداخت می شود. اگر TypeScript را یاد بگیرید ، می توانید بر روی پروژه های JS و همچنین TypeScript کار کنید. یادگیری TypeScript را از اینجا شروع کنید.

 

نظرات :

در عرض چند دقیقه برای ایجاد حساب

کاربری خود اقدام کنید


اکنون حساب کاربری خود را ایجاد کنید!


ایجاد حساب کاربری

با ثبت نام در نیلوتک از آخرین بروز رسانی های آموزش ها و مقالات سایت مطلع شوید