فریمورک چیست ؟ معرفی انواع فریمورک

فریمورک چیست ؟ معرفی انواع فریمورک

فریمورک چیست ؟ معرفی انواع فریمورکWhats The Framework ? Types of Frameworks

فریمورک چیست ؟ معرفی انواع فریمورک

توسط : admin
به عنوان یک برنامه نویس ، زمانیکه ابزارهایی دارید که برای توسعه و طراحی برنامه ها به شما در پروژه های خود کمک می کند ، دیگر نیاز نیست تا همه چیز از اول بنویسید . Frameworks نرم افزاری است که توسط توسعه دهندگان برای ایجاد برنامه ها ساخته و استفاده می شود.

 

فریمورک چیست ؟

از آنجا که فریمورک ها اغلب توسط چندین مهندس نرم افزار و برنامه نویسان با تجربه ساخته  و آزمایش و بهینه سازی شده اند ، چارچوب های نرم افزاری متنوع ، قوی و کارآمد هستند. استفاده از یک چارچوب نرم افزاری برای توسعه برنامه ها ، به شما امکان می دهد تا روی عملکرد سطح بالا برنامه متمرکز شوید. این امر به این دلیل است که هر عملکرد سطح پایین توسط خود چارچوب انجام می گیرد.

 

چرا باید از فریمورک ها استفاده کنیم ؟

توسعه نرم افزار یک فرآیند پیچیده ای است. این کار مستلزم انجام کارهای مختلف از جمله برنامه نویسی ، طراحی و آزمایش است. فقط برای بخش کدنویسی ، برنامه نویسان با نحو و سینتکس زبان ، تعاریف  ، جمع آوری زباله ، قواعد و دستورات  ، استثناء ها و موارد دیگر آشنایی کامل داشته باشند .

چارچوب های نرم افزاری به آنها اجازه میدهند که کل فرآیند توسعه نرم افزار یا بیشتر این فرایند را از یک پلتفرم واحد کنترل کنند ، قطعا همه چیز برای توسعه دهندگان آسانتر خواهد شد .

 

مزایای استفاده از چارچوب نرم افزار:

 

 

در یک فریمورک چه اتفاقاتی می افتد ؟

هنگام نصب یک فریمورک  ، اولین چیزی که باید به آن توجه کنید الزامات سیستم است. پس از نصب و پیکربندی یک فریمورک، یک ساختار دایرکتوری ایجاد می شود . به عنوان مثال ، شکل زیر  ساختار دایرکتوری فریمورک Nodejs را نشان می دهد. هر یک از این پوشه ها می توانند دایرکتوری های دیگری داشته باشند. دایرکتوری ها می توانند فایلها ، کلاسها ، روالهای آزمایشی ، الگوهای و موارد دیگر داشته باشند.

فولدرهای ایجاد شده توسط نود جی اس

 

تفاوت بین یک کتابخانه و یک فریمورک 

برخی ممکن است تصور کنند که چارچوب نرم افزاری ، مجموعه ای از کتابخانه هاست همانطور که کتابخانه ها مجموعه ای از  روال های از پیش نوشته شده هستند. با این حال ، این درست نیست زیرا همه چارچوب های نرم افزاری از کتابخانه ها استفاده نمی کنند یا به آن وابستگی ندارند. تفاوت بین یک کتابخانه و یک چارچوب در این است که  کد ها از فریمورک  فراخوانی میشوند ولی برای استفاده از کتابخانه باید کدهای آن را فراخوانی کرد . بگذارید این را با یک مثال درک کنیم:

curl یک کتابخانه در PHP است. هنگامی که شما از یکی از توابع curl استفاده می کنید ، کد PHP آن عملکرد خاص را در کتابخانه curl صدا می کند. کد شما تماس گیرنده است و کد کتابخانه شماره تماس است.

وقتی از یک چارچوب PHP مانند Laravel استفاده می کنید ، رابطه معکوس می شود و بنابراین چارچوب نرم افزار است کد برنامه نوشته شده در چارچوب را فراخوانی می کند. این از لحاظ فنی به عنوان Inversion of Control ) IoC ) شناخته می شود.

 

زبان برنامه نویسی در برابر فریمورک

یک زبان برنامه نویسی به کامپیوتر می گوید چه کاری باید انجام دهد. هر زبان برنامه نویسی دارای نحو و مجموعه خاصی از قوانین است ، که باید در هر بار نوشتن کد دنبال شود. یک چارچوب نرم افزاری بر پایه  یک زبان برنامه نویسی ساخته شده است. مثلا، Rails ، که با نام Ruby on Rails شناخته می شود ، یک چارچوب وب است که بر پایه زبان برنامه نویسی Ruby ساخته شده است.

Django و Flask دو چارچوب وب مختلف هستند که  بر پایه زبان برنامه نویسی پایتون ساخته شده اند. از این رو ، آنها همچنین به عنوان چارچوب های پایتون شناخته می شوند. React و Angular چهارچوبهای فرانت اند هستند که  بر پایه زبان برنامه نویسی JavaScript ساخته شده اند.

 

انواع مختلف فریمورک

شما به عنوان یک توسعه دهنده باید به فریمورکی مسلط باشید که نیاز شما را ، چه در یک وب سایت ، چه در علم داده ، چه برای مدیریت پایگاه داده یا برنامه های کاربردی موبایل  برطرف کند . فریمورکها  برای همه ژانرهای برنامه نویسی وجود دارد. چندین نوع چارچوب نرم افزاری وجود دارد که باعث  توسعه آسانتر طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی می شود . اجازه دهید برخی از چارچوب های نرم افزاری  که امروزه  بسیار محبوب هستند ، را با هم بررسی کنیم:

 

فریمورک های وب

 

1- انگولار :

Angular یک چارچوب JS متن باز مبتنی بر تایپ اسکریپت است که ساخت برنامه های کاربردی را بر روی وب آسان می کند.انگولار با ترکیب تمپلیتها ، تزریق وابستگی ، ابزار end-to-end  و موارد دیگر چالش های توسعه برنامه را حل می کند. انگولار توسعه دهندگان را قادر می سازد برنامه هایی را بسازند که در وب ، موبایل و دسک تاپ اجرا شوند . چارچوب محبوب JavaScript که در برنامه های عمومی و سایتهایی مانند Google Cloud Platform و AdWords و همچنین بسیاری از ابزارهای داخلی Google استفاده می شود.

برخی از وب سایتهای معروف که با استفاده از AngularJS توسعه داده شده اند عبارتند از:

 • Netflix
 • Paypal
 • Upwork
 • Youtube
 • Django

Django یک چارچوب برنامه وب آزاد و منبع باز است که در پایتون و توسط تیمی از توسعه دهندگان با تجربه ساخته شده است ، از توسعه وب حمایت می کند تا توسعه دهندگان بتوانند بدون ساختن دوباره چرخ ، روی نوشتن برنامه ها تمرکز کنند.

سازمان های بزرگ به طور فعال از جنگو در توسعه آن استفاده می کنند. برخی از وب سایتهای معروف توسعه یافته با استفاده از Django عبارتند از:

 • Disqus
 • Instagram
 • Mozilla
 • Pinterest

 

2-لاراول :

Laravel یک چارچوب برنامه وب مبتنی بر PHP است که دارای دستورت زبان ظریف و زیبا است. چارچوب منبع باز و از الگوی طراحی مدل MVC  پیروی می کند که قابل درک و آسان است. طبق گفته های Google Trends ، Laravel موقعیتی را برای قدرتمندترین چارچوب PHP فراهم کرده است ، که یک بستر استاندارد و دارای ویژگی های پیشرفته را برای توسعه برنامه های کاربردی وب PHP با عملکرد بالا ارائه می دهد.

برخی از وب سایتهای معروف که با استفاده از Laravel  توسعه یافته اند عبارتند از:

 • Alison.com
 • Barchart.com
 • Neighborhood Lender
 • World Walking

 

فریمورک های علوم داده

 

 1- Apache Spark :

Apache Spark یک موتور تحلیلی برای پردازش داده در مقیاس بزرگ است. می توانید برنامه های خود را به سرعت در Java ، Scala ، Python ، R و SQL با استفاده از Apache Spark بنویسید.

 

بیش از 3000 شرکت از Apache Spark استفاده می کنند ، از جمله معروفترین آنها مانند:

 • Amazon
 • Cisco
 • Databricks
 • Hortonworks
 • Microsoft
 • Oracle
 • Verizon
 • Visa

2- PyTorch :

PyTorch یک چارچوب یادگیری ماشین منبع باز است که فرآیند را از تحقیق و نمونه سازی گرفته تا استقرار تولید تسریع می کند. در اصل توسط گروه تحقیقاتی AI در Facebook ساخته شده است ، PyTorch را می توان با Python و همچنین C ++ استفاده کرد. PyTorch برای بینایی بصری کامپیوتر  و پردازش زبان طبیعی (NLP) استفاده می شود. برخی از وب سایتهای معروف که با استفاده از PyTorch توسعه یافته اند عبارتند از:

 • Comcast
 • Exelon
 • Trifo
 • Quadient

3- TensorFlow :

TensorFlow یک چارچوب منبع باز end to end برای یادگیری ماشین (ML) است. این سیستم دارای یک اکوسیستم جامع ، انعطاف پذیر از ابزارها ، کتابخانه ها و جماعه کاربری بالا است که به محققان اجازه می دهد تا در ML فرو رفته و توسعه دهندگان به سرعت برنامه های کاربردی ML را ایجاد و مستقر کنند.

 

سه کاربرد عمومی برای TensorFlow-

 

 

فریمورک های توسعه موبایل 

 

1-Ionic :

Ionic یک ابزار رابط کاربری رایگان با منبع آزاد برای توسعه برنامه های نیتیو با کیفیت بالا و منعطف برای Android ، iOS و وب است که همه از یک منبع کد واحد اشتفاده میکنند ، است .  Ionic یک بستر توسعه برای کل چرخه عمر برنامه است که به تیمها امکان می دهد برنامه های بهتر و سریع تری ایجاد کنند. برخی از برنامه های محبوب توسعه یافته با استفاده از Ionic عبارتند از:

 

 • MarketWatch
 • McDonald's Türkiye
 • Pacifica

 

2- Xamarin :

Xamarin یک پلتفرم توسعه نرم افزار منبع باز و رایگان برای ساختن برنامه های Android ، iOS با .NET و C # است. Xamarin بخشی از پلتفرم .NET است که بیش از 60،000 مشارکت کننده بیش از 3،700 شرکت را در جامعه فعال خود دارد. برخی از برنامه های محبوب توسعه یافته با استفاده از Xamarin عبارتند از:

 • Alaska airlines customer applications
 • CA Mobile for mobile banking
 • Novarum DX, a medical app

 

3- Flutter :

Flutter یک ابزار UI Google برای ساخت برنامه های زیبا و کاملاً  تلفیقی برای موبایل ، وب و دسک تاپ از یک منبع کد است. این نرم افزار دارای یک رابط کاربری صریح و انعطاف پذیر است و عملکرد نیتو را در سیستم عامل های iOS و اندروید ارائه می دهد. برخی از برنامه های محبوب توسعه یافته با استفاده از Flutter عبارتند از:

 • Alibaba (eCommerce)
 • Cryptography
 • Google Ads(utility)

 

یک مشاوره قبل از شروع کار با چارچوب های نرم افزاری :

بهتر است  برای یادگیری و توسعه مهارت های برنامه نویسی ابتدا  یک زبان برنامه نویسی مرتبط با آن فریمورک را  قبل از استفاده از فریمورک برای توسعه برنامه های خود فرا بگیرید . اگر اینگونه نباشد ، ممکن است شما تجربه ارزشمند موجود در آن فریمورک رابه خاطر عدم شناخت کامل آن زبان از دست بدهید .

اگر شما در حال حاضر یک برنامه نویس خبره نیستید ، درک کد هایی که در فریمورک وجود دارد ، ضروری است. این  کار باعث میشود شما با چالش های پیچیده روبرو و به یک توسعه دهنده ماهر تبدیل شوید . بسیاری از توسعه دهندگان فرانت اند برای حمایت از کل جامعه توسعه دهندگان در توسعه چارچوب های منبع باز مشارکت می کنند. به عنوان مثال ، توسعه دهندگان در Google توانستند  AngularJS و Polymer  را بسازند ، که هر دو به صورت رایگان در دسترس همه توسعه دهندگان فرانت اند قرار گرفته اند.

 

بسیاری از توسعه دهندگان با مشارکت در کتابخانه های منبع باز نیز از جامعه فرانت اند  پشتیبانی می کنند.

 

جمع بندی :


 

پیشنهاد اصلی برای برنامه نویسان که می خواهند از چارچوب های نرم افزاری برای توسعه برنامه استفاده کنند ، یادگیری فریمورک های جدید یا یک زبان برنامه نویسی بر اساس نیاز به برنامه هایی است که قرار است تهیه شوند ، میباشد . علاوه بر این ، بهتر است مواردی مانند front-end ، back-end ، مدیریت ابری و فناوری موبایل ، سهم احتمالی بازار از فناوری ، پایداری و سایر موارد را تجزیه و تحلیل کرده و قبل از تصمیم گیری برای ورود به سیستم ، ویژگی های آن  فناوری را درک کنید.

 

نظرات :

در عرض چند دقیقه برای ایجاد حساب

کاربری خود اقدام کنید


اکنون حساب کاربری خود را ایجاد کنید!


ایجاد حساب کاربری

با ثبت نام در نیلوتک از آخرین بروز رسانی های آموزش ها و مقالات سایت مطلع شوید