معرفی 10 فریمورک برتر برای توسعه دهندگان Nodejs

معرفی 10 فریمورک برتر برای توسعه دهندگان Nodejs

معرفی 10 فریمورک برتر برای توسعه دهندگان Nodejs10 Best NodeJS Frameworks for Developers

معرفی 10 فریمورک برتر برای توسعه دهندگان Nodejs

توسط : admin
نود که Node.js نیز نامیده می شود که در آن js به معنی جاوا اسکریپت است ، یک محیط آزمایشی منبع باز و منعطف برای اجرای کد JavaScript در خارج از مرورگر است. برای اجرای JavaScript در بک اند ،ماشین مجازی V8 گوگل JS را در سرور اجرا می کند . در این مقاله به معرفی 10 فریمورک برتر برای توسعه نود جی اس میپردازیم .

 

بسیاری از سرویس های بک اند  مانند API از Node برای ساخت خدمات خود استفاده می کنند. این سرویس ها برنامه های کلاینت مانند برنامه های وب را در مرورگرهای وب و برنامه های تلفن همراه در دستگاه های تلفن همراه تغذیه می کنند. کاربران در سمت کلاینت این برنامه ها را مشاهده و با آنها تعامل می کنند ، بنابراین ، این سرویس ها فقط در سطح تعامل با خدماتی هستند که در  سرور یا فضاهای ابری هستند  تا داده ها را ذخیره کنند ، ایمیل بفرستند ،  اعلان ها را ارسال کنند  ، روند گردش کار و موارد دیگر را ذخیره کنند.

 

دیاگرام عملکرد سرویس های بک ان

 

نود جی اس برای پیاده سازی یک بک اند  بسیار مقیاس پذیر ، با تمرکز بر روی  مدیریت داده ها بر اساس زمان واقعی با کنترل هزاران اتصال همزمان بسیار ایده آل است.

 

چرا نود جی اس بسیار خاص است ؟

 

 • عالی برای نمونه سازی و توسعه سریع.
 • ایجاد خدمات فوق العاده سریع و بسیار مقیاس پذیر.
 • پشتیبانی گسترده از زبان  JavaScript است
 • کدهای تمیز و سازگار .
 • اکوسیستم بزرگ کتابخانه های منبع باز.

 

معماری نود جی اس :

معماری نود جی اس

 

به طور عادی ، مرورگر ها کد JS  را در زمان اجرا تفسیر میکنند . هر مرورگر یک موتور JS دارد که کد JS را به کد دستگاه تبدیل می کند. به عنوان مثال ، مایکروسافت Edge دارای موتور Chakra  و Firefox دارای spider monkey و Chrome دارای موتورهای V8 است.

 

برای اجرای JS در سمت سرور از سریعترین موتور مرورگر  یعنی V8 در یک برنامه C ++ استفاده شده است ، این برنامه نود جی اس نامیده می شود. بنابراین ، Node یک محیط زمان اجرا برای کد JS است.

 

 

این موتور جاوا اسکریپت دارای قابلیت هایی است که در داخل مرورگرها ارائه نمیشود .

 

فریمورک های معروف نود جی اس :

 

1- Hapi.js :

hapi js

این برنامه توسط اران همر در والمارت و در حالی که سعی در کنترل ترافیک سایت در  روز جمعه سیاه  را داشت معرفی شد . هپی یک چارچوب منبع باز قدرتمند و قوی برای توسعه JSON API است. سرورهای رابط برنامه نویسی برنامه (API) ، وب سایت ها و برنامه های پروکسی HTTP  زیادی با hapi.js ساخته شده اند. ویژگی های کلیدی متنوعی از قبیل اعتبار سنجی ورودی ، پیاده سازی حافظه پنهان ، عملکرد مبتنی بر پیکربندی ، مدیریت خطا ، احراز هویت  و موارد دیگر  به خوبی توسعه یافته و Hapi را به یکی از محبوب ترین چارچوب ها تبدیل کرده است. هپی جی اس در ساخت برنامه های کاربردی مفید و ارائه راه حل های فناوری توسط چندین وب سایت در مقیاس بزرگ مانند PayPal ، Disney استفاده می شود.

قابلیت ها :

 • قابلیت استفاده مجدد از کد
 • بدون وابستگی خارجی
 • امنیت
 • Architecture Integrated: API مجوز جامع و تأیید اعتبار موجود در چارچوب نود جی اس .

 

2-Express.js :

 چیست express js

Express.js  توسط TJ Holowaychuk ساخته شد که یک چارچوب کاربردی ، انعطاف پذیر و سبک در Node.js است .اکسپرس به طور خاص برای ساخت برنامه های تک صفحه ای ، چند صفحه ای و ترکیبی طراحی شده است که مجموعه ای از ویژگی های قوی را برای برنامه های وب و موبایل ارائه می دهد.

 

اکسپرس خارج از چارچوب خود دارای هیچ موتور نگاشت ارتباط بین اشیاء نیست . اکسپرس از اجزای خاصی ساخته نشده است ، و بیگمان در مورد فناوریهایی که به آن متصل میشوند اطلاعی ندارد . این همه آزادی ، همراه با نصب سریع رعد و برقی و محیط JavaScript خالص در Node ، باعث می شود Express به یک کاندیدای قوی برای توسعه و نمونه سازی سریع تبدیل شود. اکسپرس برای کسانی که قصد دارند خیلی سریع سرویس Api راه اندازی کنند بسیار عالیست .

این چارچوب از مزایای به روزرسانی های مداوم و اصلاحات در تمام ویژگی های اصلی برخوردار است. این یک چارچوب سبک است که برای ساختن چندین برنامه موبایل و API استفاده می شود.

 

3- Koa.js :

کوا جی اس Koa .js چیست

کوا جی اس توسط سازندگان چارچوب بزرگ Node.js و   Express.js   ایجاد و نگهداری میشود .Koa ، یک برنامه کاربردی چند سکوئی در سمت سرور است .کوا یک شیء  شامل آرایه ای از توابع میان افزار است که برنامه نویسی وب را برای ایجاد برنامه های شبکه سریع و مقیاس پذیر با JavaScript آسانتر میکند . قابلیت های کوا نوشتن میان افزار را بسیار لذت بخش می کند.

 

در حال حاضر بسیاری از توسعه دهندگان وب ،  از Node.js برای نوشتن فرانت اند  و بک اند برنامه وب در جاوا اسکریپت استفاده می کنند. توسعه دهندگان وب می توانند با استفاده از چندین چارچوب Node.js ، توسعه برنامه های وب سفارشی و رابط های برنامه نویسی برنامه (API) را تسریع کنند.

 

4- Sails.js :

sails js چیست

 یک چارچوب model–view–controlle (MVC) برای Node.js است که از اصل ا " اول پیکر بندی بعد توسعه"  پیروی می کند. چارچوب وب Ruby on Rails از آن الهام می گیرد ، بنابراین الگوی MVC  را برای ساختن برنامه های تک صفحه ای ، API های REST و برنامه های زمان واقعی تقلید می کند. به طور گسترده از ژنراتورهای کد استفاده می کند که ساختن برنامه ها را با نوشتن کد کمتر امکان پذیر می سازد. این چارچوب در بالای Socket.io و  Express.js  ساخته شده است ، یک کتابخانه جاوا اسکریپت برای افزودن ارتباط در زمان واقعی ، دو طرفه ، مبتنی بر رویداد به برنامه ها که یکی از محبوب ترین کتابخانه های Node.js است .

 

5- Meteor.js :

meteor js چیست

یک بستربرای ساختن برنامه های کاربردی با استفاده از Node.js با هر چارچوب    فرانت اند  مانند Angular ، React یا حتی Blaze است . پایگاه داده مورد استفاده از آن بصورت پیش فرض MongoDB است.

قابلیت ها :

 • ابزاری پایه برای پیکربندی جدا سازی کد ها و ورودی های پویا.
 • برای پیاده سازی های زمان اجرا بسیار سریع است .
 • یکپارچگی کامل فرانت اند و بک اند
 • متد های آن عملکرد سمت سرور را بر روی سرور تعریف می کنند و سپس همان متد ها را میتوان مستقیماً در سمت فرانت اند دریافت کرد  و نیازی به تعامل با API ندارد.
 • کنترل حساب ها و احراز هویت کاربر با Meteor بسیار عالی هستند.
 • یک پلتفرم عالی برای ساخت برنامه ها که نیازی به جدا بودن کدهای منبع در دو سمت سرور و کلاینت ندارد .

 

6- Derby.js :

derby js چیست

DerbyJS یک چارچوب منبع باز و کامل برای ساخت برنامه های وب مدرن در زمان واقعی است. از PubSub استفاده می کند و با هر پایگاه داده سازگار است. ما می توانیم از NPM برای اضافه کردن ویژگی ها و قابلیت های یک پروژه دربی استفاده کنیم.در نود جی اس براای استفاده از هر کتابخانه npm باید ابتدا با دستور require اقدام به درخواست آن ماژول کنید ولی قابلیت دربی بر این امکان است که به کاربران امکان ایجاد برنامه های وب با سرعت بارگذاری سریع را بدهد و انعطاف پذیر و قابل توسعه باشد . الگوهای موجود در مرورگر و سرور قابل ارائه هستند. در مرورگر ، DerbyJS  یک رندر بسیار سریع از DOM را ارائه میدهد .

 

قابلیت ها :

 • بهینه برای زمان اجرای آنی
 • رندر سمت سرور
 • دارای کامپوننت و دیتا بایندینگ
 • ماژولار

7- Total.js :

total js چیست

Total.js یک چارچوب با سن سه سال  ماژولار و مدرن Node.js در  است که از معماری MVC پشتیبانی می کند. چارچوب های سمت کلاینت مانند Angular.js ، Polymer ، Backbone.js ، Bootstrap کاملاً با این فریم ورک سازگار هستند. این چارچوب قابل توسعه و ناهمزمان است و عملکرد و ثبات بسیار خوبی را ارائه می دهد. ابزار دیگری مانند Grunt برای فشرده سازی و استفاده از آن لازم نیست. همچنین NoSql در آن تعبیه شده و از آرایه و سایر نمونه های اولیه پشتیبانی می کند.

 

قابلیت ها :

 • پشتیبانی سریع و رفع اشکال
 • مسیریابی RESTful را پشتیبانی می کند
 • پشتیبانی از پخش فیلم
 • پشتیبانی از تم ها
 • از worker پشتیبانی می کند
 • نقشه سایت را پشتیبانی می کند
 • پشتیبانی از WebSocket
 • پشتیبانی از مدل ها ، ماژول ها ، بسته ها و کد ایزومورفیک
 • پردازش تصویر را از طریق GM یا IM پشتیبانی می کند
 • از ژنراتورها پشتیبانی می کند
 • پشتیبانی از بومی سازی با ابزار Diff و کارت های CSV
 • محدودیت ها و ریدایرکتها را پشتیبانی می کند

 

8- Adonis.js :

adonis js چیست

Adonis یک چارچوب node.js است که دارای یک ساختار MVC سخت گیرانه که یک الگوی طراحی است که در آن ویژگی های خاصی را در بخش های مختلف برنامه ها تقسیم می کند. آدونیس از موتور الگوی edge استفاده می کند که کاربرد آن بسیار آسان است.

 

قابلیت ها :

 • دارای CLI خاص خود است (رابط خط فرمان)
 • مشابه با لاراول که  برای یادگیری بسیار آسان است
 • از اعتبار سنجها برای بررسی اینکه داده های وارد شده به کنترلرها دارای فرمت مناسب هستند استفاده می شود و در صورت بروز برخی از خطاها پیام هایی را منتشر می کنند.

 

9- Nest.js :

nest js چیست

NestJS یک چارچوب پیشرفته Node.js برای ساخت برنامه های کاربردی کارآمد ، قابل اعتماد و مقیاس پذیر در سمت سرور است که به توسعه دهندگان کمک می کند تا برنامه های وب ماژولار ، بسیار مقیاس پذیر و قابل نگهداری  را در سرور ایجاد کنند.

 

این فریمورک الگوی MVC (Model-View-Controller) را پیاده سازی و قابلیت توسعه را فراهم می کند. از ویژگی های برجسته NestJS پشتیبانی بومی آن برای TypeScript است که به شما امکان می دهد با یک ابزار قوی برای برنامه های بزرگ و جدیدترین ویژگی های ECMAScript  دسترسی پیدا کنید.

قابلیت ها :

 • Extensible: اجازه می دهد تا از کتابخانه های دیگر به دلیل معماری مدولار استفاده کنید ، بنابراین باعث انعطاف پذیری آن می شود.
 • چند منظوره: یک اکوسیستم سازگار را ارائه می دهد که یک ستون فقرات کاملاً مناسب برای انواع برنامه های سمت سرور است.
 • Progressive: با بهره گیری از آخرین ویژگی های JavaScript ، الگوهای طراحی و راه حل های پیشرفته را به دنیای node.js ارائه می دهد.

10- LoopBack.js  :

loopback js چیست

LoopBack یک چارچوب Node.js است که دارای یک CLI با کاربرد آسان و یک اکسپلورر API پویا است. این امکان را به شما می دهد تا در صورت عدم وجود یک طرح ، مدل های خود را بر اساس طرحواره یا مدل های پویا خود ایجاد کنید. با تعداد خوبی از سرویس های REST و طیف گسترده ای از پایگاه های داده از جمله MySQL ، Oracle ، MongoDB ، Postgres و موارد دیگر سازگار است.

 

 می تواند به کاربر اجازه دهد تا یک API سرور ایجاد کند که با سرور دیگر در ارتباط است  ، تقریباً مانند ایجاد یک API که یک پروکسی برای یک API دیگر است. این پشتیبانی از SDK های بومی تلفن همراه و مرورگر برای مشتریانی مانند Android / Java ، iOS ، مرورگر JavaScript (انگولار) است.

 

قابلیت ها :

 

 • قابلیت گسترش باور نکردنی
 • پشتیبانی از Graph QL

 

جمع بندی :

فریمورک های زیادی برای یادگیری وجود دارد که قبل از شروع به تحقیقات زیادی نیاز دارند. چارچوب های فوق الذکر  جزو محبوب ترین و پرکاربردترین آنها هستند که ویژگی های مختلفی را ارائه می دهند. از چه چارچوبی استفاده می کنید یا ترجیح می دهید از آن استفاده کنید؟ آیا چارچوب های بیشتری برای اشتراک گذاری دارید؟ در زیر همین پست نظر بدهید!

نظرات :

در عرض چند دقیقه برای ایجاد حساب

کاربری خود اقدام کنید


اکنون حساب کاربری خود را ایجاد کنید!


ایجاد حساب کاربری

با ثبت نام در نیلوتک از آخرین بروز رسانی های آموزش ها و مقالات سایت مطلع شوید