amp یا شتاب دهنده صفحه موبایل چیست

amp یا شتاب دهنده صفحه موبایل چیست

amp یا شتاب دهنده صفحه موبایل چیستAccelerated mobile pages: Are they worth it?

amp یا شتاب دهنده صفحه موبایل چیست

توسط : admin
داشتن اطلاعات درباره اینکه امروز پروژه AMP Google در کجا ایستاده ، این بینش را درمورد اینکه آیا ارزش دارد آن را برای وب سایت شخصی خود ارائه بدهیم یا نه ، به ما میدهد . در این مقاله با شما هستیم تا با Accelerated mobile pages یا به اختصار Amp آشنا شویم .

 

Google’s mobile-first به طور رسمی رونمایی شد و ممکن است شما اعلانی از کنسول جستجوی Google دریافت کرده باشید مبنی بر اینکه برخی از وب سایت های شما به طور رسمی در این فهرست ثبت می شوند.

شاخص  mobile first بودن بر شاخص رایانه رومیزی سنتی Google تقدم دارد و بر اساس جستجوگر دستگاه ، بهترین نتایج را ارائه می دهد.

این امر باعث بر انگیخته شدن وب مسترها برای پیاده سازی طراحی کاملاً واکنشگرا که برای کاربران در هر دستگاه شخصی سازی شده باشد ، می شود .

 

Google با ایجاد این ابتکار منبع باز ، فایل های HTML را به صفحات موبایل پیوند میدهد تا وب مسترها بتوانند نسخه هایی سریعتر از صفحات وب در تلفن های همراه ایجاد کند . به این شتاب دهنده  صفحات  تلفن همراه (AMP) گفته می شوند ، که در نتایج جستجوی تلفن همراه با یک نماد پیچ و مهره مشخص می شوند.

 

اگر نسبت به انتخاب AMP برای وب سایت خود تردید دارید باید موارد زیر را در نظر بگیرید :

 • سرعت صفحه وب عامل رتبه بندی شاخص های تلفن همراه و دسک تاپ گوگل است
 • تاخیر 1 ثانیه در سرعت صفحه وب می تواند  محاوره ها را تا 7 درصد کاهش دهد (Kissmetrics)
 • شایعه می شود که AMP یک عامل رتبه بندی در فهرست Mobile First  است (AMP توسط Google ایجاد شده است)

 

با این حال ، بسیاری از وب مسترها نسبت به پذیرش AMP در وب سایت خود شک و تردید دارند.  زیرا پروژه AMP هنوز کاملاً توسعه نیافته است تا نگرانی ها برای مدیرانی که در اجرای صحیح AMP در وب سایت خود مشکل داشته اند را برطرف کند .

من می خواهم وضعیت پروژه AMP که امروز در آن قرار داریم  بررسی کنم تا مشخص شود، آیا ارزش آن را دارد که برای وب سایت خودتان استفاده کنید.

 

AMP: اکنون کجا هستیم؟

صفحات پیاده سازی شده توسط AMP در ابتدا برای رقابت با مقالات فوری فیس بوک معرفی شدند و فقط برای نتایج چرخه خبری از طریق دستگاه های تلفن همراه مورد استفاده قرار گرفتند. امروزه ، نتایج AMP در نتایج جستجوی ارگانیک پراکنده هستند ، حتی ممکن است به عنوان کاربر متوجه آن نشوید.

 

نتایج جستجوی گوگل amp
صفحات AMP دیگر محدود به نتایج چرخه خبری نیستند.

 

شاید اخیراً توجه زیادی به پروژه AMP نداشته اید. صفحات شتاب یافته موبایل تقریباً سه سال قدمت دارند و توسعه در برخی مواقع کند شده است.

 

در اینجا تاریخچه ی مربوط به AMP طی چند سال گذشته آورده شده است:

 • 24 فوریه 2016: Google پروژه صفحات تلفن همراه شتاب خود را راه اندازی کرد
 • 20 سپتامبر 2016: Google AMP را در نتایج جستجوی خود گنجانیده است
 • 21 آگوست 2017: تبلیغات AMP فاز 2 توسعه
 • 13 فوریه 2018: قابلیت های AMP معرفی می شوند
 • 7 دسامبر 2018: افزونه رسمی وردپرس منتشر می شود

 

توسعه AMP برای تبلیغات و صفحات Landing هنوز کامل نیست ، اگرچه ارائه سریع واکشی باعث شده است تا تبلیغات سریعتر از تبلیغات سنتی از طریق Google انجام شود ، و همچنین اجرای gtag.js تبلیغات AMP را به رویدادهای Analytics و Google Ads متصل می کند.

 

اما AMP در سراسر جهان بسیار محبوب شده است. نتایج AMP اکنون در Baigu، Sogou و یاهو ژاپن استفاده می شود. صدها ناشر برتر در سراسر جهان ، از جمله Times of India  و   Slate  تکنولوژی AMP را برای بهبود نتایج جستجوی ارگانیک خود انتخاب کرده اند.

 

صدها ناشر برتر AMP را برای کلیه اخبار و مطالب مرتبط با وبلاگ تائید  و انتخاب کرده اند ، و تعداد دامنه هایی که از AMP استفاده می کنند در اوایل سال گذشته از 31 میلیون دامنه پیشی گرفته است .

 

Amp چیست ؟

شتاب دهنده صفحات  تلفن همراه (AMP) در اصل  نسخه ای از  محتوای صفحه وب HTML که بارگذاری سریعتری نسبت به اسناد استاندارد HTML5 ارائه می دهند ،  و در نتیجه سرعت لود کاسته می شود. وب سایتها می توانند با پیاده سازی برچسب rel = amphtml در HTML خود صفحات AMP را ارائه دهند. صفحات با کد AMP حاوی پیکربندی AMP سه مرحله ای هستند.

 

 • HTML : نشانه گذاری  منحصر به فرد از کد سنتی HTML با برچسب های  مخصوص به خود .
 • JS : برای واگذاری منابع و از بین بردن رندرهای غیر ضروری استفاده می شود.
 • CDN : بهینه سازی شبکه  بوسیله کش کردن صفحات و تطبیق سریع آنها با کد AMP.

 

AMP همچنین نیاز به درخواستهای CSS اضافی را کاهش داده و بخش هایی از صفحه ، از جمله تصاویر حجیم ،  در بسیاری موارد کد ها و المنت های غیر ضروری را حذف می کند. این امر باعث افزایش چشمگیر سرعت می شود.

 

در درجه اول ، AMP با فعال کردن حافظه پنهان AMP ، بارگذاری حجیم تصاویر صفحه را تا یک ثانیه از کل بار سرعت ، سریعتر می کند. اساساً ، گوگل با پیش بارگذاری اسناد AMP با استفاده از یک iFrame واحد در پس زمینه یک صفحه نتایج جستجو ، این قابلیت را افزایش می دهد تا صفحات فوراً بارگیری شوند.

 

اسناد AMP را می توان مستقیم از سرور اصلی کتابخانه AMP استخراج کرد . کتابخانه AMP متشکل از  AMP HTML و AMP JS میباشد . متأسفانه ، استفاده از این اسناد همیشه سرعت آنی را فراهم نمی کند.

در اینجا یک قطعه از پانل SMX در مورد AMP آورده شده است که جزئیات بیشتری درباره آنچه را که صفحات AMP آنقدر سریع ایجاد می کند وجود دارد:

سند amp

 

چرا باید از AMP استفاده کرد ؟

اگرچه حافظه پنهان AMP سرعت بهبود یافته را ارائه می دهد و احتمالاً از نتایج جستجوی Google پیروی می کند ،ولی برای پذیرش AMP برای وب سایت شما با چند مورد احتیاط همراه باشد :

 

برای مبتدیان ، AMP فقط در صورتی کار می کند که کاربران علاوه بر نسخه کنونی ، بر روی نسخه AMP یک صفحه وب کلیک کنند. مطالعات نشان داده اند كه كتابخانه AMP می تواند تعداد درخواست های سرور برای واگذاری یک سند را تا حدود 77 درصد كاهش دهد ، اما در صورت عدم اجرای صحیح ، استفاده از AMP همیشه مفید واقع نمی شود.

 

ردیابی داده های صفحات AMP از طریق Analytics ، تبلیغات یا حتی DoubleClick هنوز هم نسبتاً محدود است ، اگرچه تحلیل برای این مورد رو به رشد است.

 

مهمتر از همه ، اجرای AMP به معنی قربانی کردن بسیاری از عناصر UX در صفحه وب شما است. AMP HTML کارآیی ، بیش از خلاقیت را در اولویت قرار می دهد. اما به طور واضح تر ، نه تنها ارائه برخی از تصاویر در سایت خود از دست میدهید بلکه صفحات AMP فقط در هر صفحه یک برچسب تبلیغاتی را مجاز می کنند. همچنین ، اجرای این کدها قبل از افزونه وردپرس بسیار دشوار بود.

 

با وجود همه دلهره هایی که پروژه AMP در زمان راه اندازی آن ایجاد کرده است ، توسعه آن نسبتاً کند بوده است و کاربران به هیچ وجه قادر به تشخیص حتی محتوای سرویس دهنده AMP در یک دستگاه تلفن همراه نیستند.

 

بنابراین ، آیا باید AMP را در وب سایت خود پیاده سازی کنید؟ نه لزوما ، اما مزایای ملموس نیز وجود دارد. من فکر می کنم AMP برای ناشران بسیار مفید است و نقش عمده ای در جستجوی تلفن همراه خواهد داشت ، اما مگر اینکه دسترسی آسان به پیاده سازی AMP با وردپرس داشته باشید ، ممکن است همیشه به صفحات پویا بپیوندید که بیش از یک طراحی پاسخگو یا تلفن همراه دوستانه باشند. 

 

خوشبختانه ، وجود چندین دستور در افزونه وردپرس به شما امکان می دهد اسناد AMP را بیشتر تنظیم کنید تا با استراتژی سئو سایت متناسب تر شوند.

 

چگونه صفحات  Amp را سفارشی  کنیم ؟

وب مسترها با استفاده از کنسول جستجوی Google یا HTML شما می توانند کد AMP را بهینه سازی کرده و آنها را قابل تنظیم تر و قابل ردیابی کنند.

وب مسترها می توانند با استفاده از درخواست "حافظه نهان" حافظه نهانگاه AMP خود را به روز کنند.

در اینجا فقط چند نمونه از نحوه شخصی سازی سند AMP HTML شما آورده شده است.

 

 • amp-pixel: ردیابی پیکسل
 • amp-analytics: ردیابی تحلیلی
 • amp-animation: انیمیشن اضافه کنید
 • amp-Access: دسترسی به paywall
 • کلاسهای پویا CSS: عناصر CSS پویا
 • پیاده سازی برچسب gtag.js اجازه می دهد تا رویدادها را در Google Ads and Console Search ردیابی کنید
 • amp-iframe: نمایش iframe
 • amp-access-laterpay: با LaterPay ادغام می شود
 • amp-list: داده را بارگیری کرده و لیست ایجاد کنید
 • amp-live-list: به روزرسانی مطالب در زمان واقعی
 • amp-app-banner: بنر ثابت

 

آینده amp چیست ؟

در زمانی که خود Google نسبت به  کمپین بازاریابی گسترده برای AMP دچار تردید بود ، اکثر کاربران و مسئولان وب  عمدتاً مدتی از AMP آگاه نبودند یا تمایلی به اتخاذ آن نداشتند.

 

خوشبختانه ، نرخ افزایش کاربرد آن بسیار سریع بود . در نظر بگیرید که چگونه ذکر کردیم که 31 میلیون دامنه ، AMP را در اوایل سال گذشته مورد استفاده قرار دادند . این رقم بسیار بالاتر از عدد یک میلیون در سال گذشته است.

 

از آنجا که SEO به مرور از صفحات دسکتاپ فاصله گرفته و در حال تمرکز بیشتر بر روی صفحه نمایش تلفن همراه است ، میزان پذیرش برای AMP و سایر فناوری های مشابه بسیار تسریع می شود. اکنون نوبت به سیستم عامل های موجود رسیده است که این انتقال را برای ما آسان تر می کنند.

 

 

نظرات :

در عرض چند دقیقه برای ایجاد حساب

کاربری خود اقدام کنید


اکنون حساب کاربری خود را ایجاد کنید!


ایجاد حساب کاربری

با ثبت نام در نیلوتک از آخرین بروز رسانی های آموزش ها و مقالات سایت مطلع شوید