شروع کد نویسی برای مبتدیان

شروع کد نویسی برای مبتدیان

شروع کد نویسی برای مبتدیانCoding for beginners

شروع کد نویسی برای مبتدیان

توسط : admin
بدون نرم افزار خوب ، رایانه ها مانند دستگاه های گنگ و بی استفاده هستند. Evans Data Corp در جدیدترین مطالعه جهانی جمعیت و توسعه جمعیتی می گوید: "حدود 18.2 میلیون توسعه دهنده نرم افزار در سراسر جهان وجود دارد ، تعدادی که قرار است تا سال 2019 به 26.4 میلیون نفر در سال 2019 برسند. این رقم 45٪ افزایش خواهد یافت." در این مقاله ، به آنچه که مبتدیان برای شروع برنامه نویسی نیاز دارند ، میپردازیم .

 

برنامه نویسی برای مبتدیان :

اصول برنامه نویسی :

برای تهیه غذا به دستور پخت نیاز داریم. دستور پخت مجموعه ای از دستورالعمل ها است که به شما می گوید چگونه یک غذای خاص تهیه می شود. به طور مشابه ، کد نویسی یا برنامه نویسی برنامه ، مجموعه ای از دستورالعمل هایی است که برای اجرای آن به رایانه داده شده است. کدها نه تنها در رایانه بلکه در بسیاری از دستگاههای الکترونیکی دیگر مانند تلفنهای همراه ، ماشینها ، مایکروویو ، یخچال و غیره استفاده می شوند. یک دستور العمل خوب منجر به یک غذای خوشمزه می شود ، به طور مشابه یک کد ساخت یافته و بهینه شده که به خوبی تولید شده است ، به نتیجه ی خوب منجر میشود.

 

چرا برنامه نویسی برای شما مهم است ؟

رایانه ها با کد باینری نوشته شده و با 1 و 0 کار می کنند که تفسیر و نوشتن آن برای انسان دشوار است. زبانهای  کد نویسی متنوعی وجود دارد که دستورالعمل ها را به کد باینری ترجمه می کنند تا کامپیوتر بتواند آن را بفهمد. هنگامی که در حال یادگیری کد نویسی هستید ، مهارت ها و تجربه هایی را برای حل مشکلات برنامه های کاربردی کسب و کار ، بهبود تفکر انتقادی و خلاقیت خود ،  به شما کمک می کند تا به عنوان یک توسعه دهنده نرم افزار پیشرفت کنید.

 

سطوح مختلف زبان برنامه نویسی :

دو نوع زبان وجود دارد: 

 • زبانهای سطح پایین: آنها بسیار شبیه کدهای ماشین و 0 و 1 هستند و یادگیری و نوشتن آنها دشوار است. به عنوان مثال ، اسمبلی یک زبان سطح پایین است. C و C ++ زبانهای سطح متوسط هستند.
  می توانید سیستم های عامل ، مرورگرهای اینترنتی ، سیستم های پایگاه داده ، نرم افزار پردازش تصویر / ویدئو / صدا را به این زبانها بنویسید.
 • زبانهای سطح بالا: کد نویسی و یادگیری آسانی دارند. بیشتر زبانهای محبوب سطح بالا که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند جاوا ، جاوا اسکریپت ، PERL و پایتون و غیره هستند.
  زبانهای کد نویسی معمولاً ویژگیهای مشابهی با یکدیگر دارند. پرونده متنی که به زبانی خاص نوشته شده است "برنامه" نامیده می شود.
   

اکنون که اصول اولیه  کد نویسی را یاد گرفته اید و اهمیت  آنها را درک کردید ، ممکن است بخواهید برای بهبود چشم اندازهای شغلی خود تصمیم بگیرید که در کدام  زبان برنامه نویسی  متخصص شوید .

 

چگونه می توانم اولین زبان برنامه نویسی خود را انتخاب کنم ؟

زبانی که تصمیم دارید با آن شروع کنید ، لازم نیست تنها زبانی باشد که برای بقیه زندگی فقط به آن میپردازید . زبان های برنامه نویسی قوانین یا نحو متفاوتی دارند ، اما مفاهیم مشترک دارند. شما می توانید اولین زبان خود را بر اساس آنچه می خواهید تخصص داشته باشید و توسعه دهید ، انتخاب کنید.

 

محبوب ترین زبان های برنامه نویسی :

JavaSAcript (جاوا اسکریپت) :

این یک زبان برنامه نویسی وب بسیار ساده است. این مرحله بعد از یادگیری زبانهای نشانه گذاری HTML / CSS است. با JavaScript می توانید وب سایت های تعاملی ایجاد کنید. همچنین می توانید از JS در تولید برنامه های تحت ویندوز و موبایل نیز استفاده کنید.

 

PHP (پی اچ پی) :

این یک زبان برنامه نویسی منبع آزاد و سمت سرور است که برای توسعه برنامه های وب استفاده می شود. این امکان را به شما می دهد تا اطلاعات پویا را به وب سایت ها اضافه کنید. PHP برای دسترسی به پایگاه داده بسیار عالی است ، بنابراین می توانید به اطلاعات مربوطه دسترسی پیدا کرده و ذخیره کنید. اگر پی اچ پی را یاد بگیرید می توانید یک وب سایت کامل تجارت الکترونیکی ایجاد کنید.

 

Python (پایتون) :

یک زبان عمومی برای مبتدیان است زیرا خواندن و درک آن آسان است. با استفاده از پایتون ، می توانید برنامه های خود را به سرعت توسعه دهید زیرا این برنامه از ماژول ها پشتیبانی می کند ، این امر باعث میشود بتوانید از کدها استفاده مجدد کنید. پایتون دقیقاً در هر مکانی مانند برنامه های وب ، تجزیه و تحلیل داده ها ، هوش مصنوعی ، یادگیری ماشین و برنامه های رسانه های اجتماعی استفاده می شود.

 

Ruby (روبی) :

Ruby on Rails یک چارچوب برنامه وب در سمت سرور است که شامل همه چیز مورد نیاز برای ایجاد برنامه های وب تحت پشتیبانی از پایگاه داده بر پایه معماری Model-View-Controller (MVC) می باشد. این چارچوب ساختارهای پیش فرض برای یک بانک اطلاعاتی ، خدمات وب و صفحات وب را ارائه می دهد. بنابراین ، اگر به توسعه برنامه های وب علاقه دارید ، فریم ورک Ruby On Rails می تواند شروع خوبی باشد.

 

Go (گو) :

Go یک زبان برنامه نویسی منبع باز است که ساخت نرم افزار قابل اعتماد ، ساده و کارآمد با کارایی بالا را آسان می کند. Go از نظر نحوی شبیه به C است ، اما با امنیت حافظه ، جمع آوری زباله ، تایپ ساختاری و همزمانی ساده تر و multithreading.

 

Objective C و Swift (ابجکتیو سی و سوئیفت ) :

هر دوی این زبان های برنامه نویسی ، عمدتاً برای macOS و iOS استفاده می شوند یعنی برنامه هایی که دستگاه های اپل از آنها استفاده می کنند. اگر مایل به توسعه برنامه های کاربردی موبایل در iOS هستید پس خوب است که یکی از آنها را یاد بگیرید. Objective  C برگرفته از  SmallTalk است که یک زبان قدیمی و قدرتمند میباشد . با این حال ، Swift یک زبان به سرعت در حال رشد است و از عملکرد بالایی برخوردار است ، خواندن آن آسان است و از این رو برای برنامه نویسی های جدید اپل توصیه می شود.

 

#C (سی شارپ ) :

C-sharp یک زبان برنامه نویسی با اهداف کلی است که برای توسعه طیف گسترده ای از برنامه ها استفاده می شود. شما می توانید بازی های ویدیویی ، برنامه های وب و موارد دیگر را توسعه دهید. این یک زبان شی گرا است و از این رو اگر C ، C ++ یا Java را می شناسید ، یادگیری C # بسیار ساده تر است.

 

Java / Kotlin (جاوا / کاتلین ) : 

جاوا یک زبان برنامه نویسی شی گرا مبتنی بر کلاس است. این زبان در بین توسعه دهندگان محبوب شد زیرا  کد نویسی آسنانتری نسبت به C ++ دارد . کوتلین زبان جدیدتری است و برخی از محدودیت ها در جاوا را پشت سر گذاشته است. شما می توانیدکد نویسی با Kotlin  را شروع کنید زیرا یادگیری آن بسیار آسان است. با این وجود ، ممکن است در مقایسه با جاوا که دارای جامعه عظیمی از توسعه دهندگان است ، پاسخهای مربوط به همه اشکالات مهم را دریافت نکنید.

 

محبوبترین زبانهای نشانه گذاری :

HTML/CSS : 

اچ تی ام ال زبان پایه وب است . تمام صفحات وب که می بینید از HTML / CSS استفاده می کنند. برای ایجاد صفحات ایستا یا برنامه های پیچیده ،باید یادگیری HTML / CSS را شروع کنید. HyperText Markup Language  ) HTML )  برای ساختار دهی و نمایش متن و محتوا ، مانند تصاویر و فیلم هایی که در وب سایت ها مشاهده می کنید استفاده میشود . این یک زبان ساده و آسان برای یادگیری و شروع است. CSS با HTML ادغام میشود تا به سبک و قالب بندی محتوا در صفحات وب کمک کند . می توانید رنگ و اندازه عناصر را تغییر داده ، طرح کلی یک صفحه وب را تغییر داده و از تصاویر مختلف در وب سایت استفاده کنید.

 

زبان محبوب دیتا بیس :

SQL (اس کیو ال ) :

SQL زبانی است که برای برقراری ارتباط با بانک اطلاعات استفاده می شود. از آنجا که دنیای دیجیتال حول داده ها می چرخد ، یادگیری SQL برای دستکاری داده ها مهم است و یادگیری SQL بسیار آسان است.

 

 

ابزارهای مورد نیاز برای شروع برنامه نویسی :

پس از تصمیم گیری در مورد زبان ، گام بعدی شما این خواهد بود که  آموزش های راهنما ، فیلم ها و کتاب ها و منابع مورد نیاز را دانلود کنید . همچنین ممکن است نیاز به دانلود یک مرورگر مناسب ، یک محیط توسعه با ویرایشگر کد داشته باشید ، در صورت لزوم پایگاه داده را نصب کنید. همچنین توصیه می شود برای بدست آوردن پشتیبانی از نحو  و دستور زبان ، خطاها و نکات تست ، به انجمن توسعه دهنده بپیوندید. همچنین می توانید از سایت نیلوتک بازدید کنید تا اطلاعاتی در مورد آنچه امروزه با بهترین شیوه برای کد نویسان رواج دارد ، بدست آورید.

 

برنامه نویسان کدام زبانها بیشترین حقوق را میگیرند :

 

افرادی که کد نویسی اسامی زیادی دارند از جمله ،  کد نویسان ، برنامه نویسان ، توسعه دهندگان ، دانشمندان رایانه و مهندسین نرم افزار و غیره .

 

8 زبان برنامه نویسی برتر که برنامه نویسان آن  در آمریکا در سال 2020 بیشترین حقوق را دریافت میکنند عبارتند از:

 

 • ‘Go’ در آمریکا بالاترین مبلغ پرداختی را دارد
 • Ruby
 • Objective-C
 • C#
 • Python
 • Java
 • Swift
 • Kotlin

 

شما هرگز  برای برنامه نویسی پیر نیستید :

در 82 سالگی ، Masako Wakamiya یکی از قدیمی ترین کد نویس های کره زمین است. هنگامی که او برای اولین بار شروع به نوشتن کد کرد ، هنوز از چرتکه برای ریاضی استفاده می کرد. امروز او یکی از قدیمی ترین توسعه دهندگان اپلیکیشن آیفون در جهان است ،  او پیشگویی ، در زمینه دستیابی تلفن های هوشمند برای سالمندان است.

 با نگاهی به نوآوری های پر سرعت و تحولاتی که در اکوسیستم نرم افزار رخ می دهد ، یک برنامه نویس هرگز نمی تواند با یکبار یادگیری برای همیشه برنامه نویس باشد ، زیرا آنچه امروز جدید است فردا منسوخ خواهد شد. در این زمان ، جهان بیش از گذشته به برنامه نویس نیاز دارد. برای شروع برنامه نویسی هیچ وقت دیر نیست . تنها چیزی که شما نیاز دارید شور و اشتیاق است.

 

 

 

نظرات :

در عرض چند دقیقه برای ایجاد حساب

کاربری خود اقدام کنید


اکنون حساب کاربری خود را ایجاد کنید!


ایجاد حساب کاربری

با ثبت نام در نیلوتک از آخرین بروز رسانی های آموزش ها و مقالات سایت مطلع شوید