مقایسه فلاتر و ری اکت نیتیو

مقایسه فلاتر و ری اکت نیتیو

مقایسه فلاتر و ری اکت نیتیوReact Native vs Flutter

مقایسه فلاتر و ری اکت نیتیو

توسط : admin
ایجاد برنامه های تلفن همراه همیشه یک ستون اساسی در صنعت فناوری بوده است اما داشتن سیستم عامل های مختلفی که باید برنامه های مختلفی برای توسعه آنها ایجاد شود ، یکی از مسائل مهم است . جدا از اینکه باید دو تیم را حفظ کنیم ، یکی برای اندروید و دیگری برای iOS ، همیشه بین برنامه هایی که توسط تیم های کاملاً متفاوت ساخته شده است ، فاصله وجود دارد. همین عامل باعث بوجود آمدن ایده برنامه های تلفن همراه کراس پلتفرم است.

 

راه های زیادی برای تولید اپ برای موبایل است ، اما محبوب ترین مورد در حال حاضر ایجاد برنامه های کامپایل شده ای است که نزدیکترین عملکرد را به برنامه های بومی (Native) واقعی را ارائه می دهند. قدرتمندترین مدعی این حوزه در حال حاضر Flutter Google و React Native Facebook هستند. بیایید نقاط قوت و ضعف Flutter و React Native را بررسی کنیم و مقایسه ای ین این دو فریمورک قدرتمند انجام دهیم.

 

فلاتر چیست ؟

Flutter یک چارچوب توسعه تلفن همراه با واکنش متقابل است که از زبان دارت استفاده می کند. Dart و Flutter توسط Google ایجاد شده است که از چهارچوبی برای بزرگترین برنامه های خود استفاده می کند و دائماً چارچوب را به سمت راه حل نهایی برای ایجاد برنامه های cross-platform سوق می دهد. نسخه اولیه آلفای آن در ماه مه سال 2017 به بازار وارد شد ، بنابراین بسیار جوانتر از React Native است.

 

برنامه نویسی واکنشی با فلاتر

بنابراین فلاتر یک چارچوب واکنشی است ، این به چه معنی است؟ خوب ، بگذارید کمی در مورد برنامه نویسی واکنشی صحبت کنیم و اینکه چرا واقعاً قدرتمند و مفید است. بیایید بگوییم که شما می خواهید یک درخواست را به سرور ارسال کنید و بسته به پاسخ ، کاری را انجام دهید. اگر اقدامی انجام دهید قبل از اینکه پاسخی برگردد ، یعنی قبل از اینکه یک شیء داشته باشید ، اقدامی را انجام دهید که منجر به اشتباه شما شود ، یک خطای  null reference  رخ میدهد. اگر اهل دنیای Android و Java هستید ، می دانید که یکی از اصلی ترین انگیزه های Kotlin حذف null reference است.

اگر برنامه داده ها را به صورت نا همزمان به سرور ارسال کرده باشد و در این حین منتظر دریافت پاسخ بماند،و در این زمان ، یک رویداد از کاربر برای مثال کلیک اتفاق بیافتد ،در حالیکه بخش های زیادی از برنامه شما  که نیاز به پاسخگویی به داده های ورودی که منتنظر آن هستید ، داشته باشد ، همه چیز از کنترل خارج میشود . این مشکل الگویی در برنامه نویسی موسوم به برنامه نویسی واکنشی ایجاد کرد که در قلب زبان دارت قرار دارد.

 

توسعه فلاتر

بخش اصلی ساختار Flutter یک ویجت است. ابزارکها شبیه به مؤلفه های React Native هستند. Flutter دارای تعداد زیادی ابزارک آماده برای استفاده است که بیشتر آنها مفاهیم material design را پیاده سازی می کنند. در React دو نوع ابزارک ، ابزارک بدون تابعیت و ابزارک های حالت گرا وجود دارد ، دقیقاً مانند کلاس و مؤلفه های کاربردی.

 

متأسفانه ، ابزارک های Flutter با هر نوع سیستم عامل سازگار نیستند ، بنابراین شما باید سازگاری مربوط به سیستم عامل را به صورت دستی انجام دهید.

شروع کار با Flutter بسیار آسان است ، تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که بسته فلاتر را دانلود کنید ، آن را از حالت فشرده خارج کنید و سپس یک متغیر محیط ایجاد کنید که به پوشه ای در داخل آن پوشه unzip شده اشاره کند. و حالا شما آماده برای شروع فلاتر هستید ، با این وجود ، اگر نمی خواهید از تلفن خود استفاده کنید ، باید Android Studio را دانلود کرده و راه‌اندازی و شبیه سازی کنید.

 

فلوتر از ویژگی Hot Reload پشتیبانی می کند ، این قابلیت این امکان را به شما می دهد تا دوباره برنامه خود را با تغییراتی که در حین توسعه انجام داده اید بدون متوقف کردن کامل دوباره بروز کنید که این امر باعث سرعت بخشیدن به توسعه میشود . Flutter در حال حاضر به طور رسمی در Android Studio ، IntelliJ Idea و ویژوال استودیو کد پشتیبانی می شود.

 

اکو سیستم فلاتر

Flutter مطمئناً وقتی از اکوسیستم می آید عقب تر از React Native است ، زیرا React Native قبلاً دو سال قبل از انتشار Flutter در آنجا بود و در حال حاضر با وجود تعداد زیادی بسته با این حال ، فلوتر با سرعت فوق العاده ای روبرو می شود و بسته های اصلی برای توسعه تلفن همراه برای استفاده عمومی در دسترس است و اکوسیستم Flutter با فداکاری جامعه شتاب دیوانه ای در پیش می گیرد. در حال حاضر ، بیش از 1450 بسته برای Flutter در dartlang.org رسمی موجود است.

 

کارایی فلاتر

وقتی صحبت از عملکرد می شود ، رویکرد Flutter کاملاً متفاوت از React Native یا حتی NativeScript است. برنامه Flutter با استفاده از کتابخانه C / C ++ به گونه ای تهیه شده که به زبان ماشین نزدیک تر باشد و عملکرد بومی بهتری داشته باشد. نه تنها مؤلفه های UI بلکه همه چیز کامپایل می شوند.

 

دارت به خودی خود یک زبان اجرا کننده است ، و بسیاری از مردم بر این باورند که از نظر کارایی ، فلاتر دست بالایی را به خود اختصاص داده است ، اگرچه قطعاً قضاوت کردن دشوار است زیرا عوامل زیادی در کارایی وجود دارد.

 

مستندات فلاتر

مستندات فلاتر کاملاً مفید و بسیار کامل است. اگر تجربه برنامه نویسی ندارید خواندن آن کمی دشوار خواهد بود ، اما پس از اینکه به آن عادت کردید ، تقریباً هر آنچه را که لازم دارید ، در مستندات پیدا خواهید کرد .

 

معماری فلاتر

فلوتر بسیار جوان است ، که باعث می شود همه در مورد خوب بودن معماری آن برای اجرای برنامه خود مطمئن نباشند. با این حال Flutter  ،جزو معدود معماری هایی است که در بین جامعه محبوب است.

 

می توانید از معماری BLoC استفاده کنید ، که مخفف Business Logic Component است.این  معماری توسط گوگل در DartConf2018 بوجود آمده و  بیان می کند که لایه منطق باید از لایه ارائه جدا شود و در مؤلفه های منطق قرار گیرد. الگوی BLoC به شدت به streams متکی است و RxDart (Reactive Dart) ، ابزار خوبی برای درک بهتر RxMarbles است.

 

معماری های دیگری نیز وجود دارد که در حوزه فلاتر وجود دارد ، به عنوان مثال ،  بسته هایی در Flutter وجود دارد که میتوانید در برنامه های کوچک،برای  ذخیره استیت ها و انتقال داده ها بین کامپوننت ها  به جای Redux یا Flux استفاده کنید . ولی در برنامه های بزرگرت قطعا باید از Redux  یا Flux استفاده کنید .

 

مزایای فلاتر:

 

معایب فلاتر :

 

ری اکت نیتیو چیست ؟

React Native شاید قهرمان مشهور جهان در توسعه تلفن همراه cross-platform باشد. React Native یک چارچوب جاوا اسکریپت است که بر روی کتابخانه React ساخته شده است ، هر دو توسط Facebook ساخته شده است و به شما امکان می دهد برنامه های IOS و Android را با یک پایه کد واحد ارسال کنید. که در درجه اول توسط فیس بوک ، اینستاگرام ، Airbnb و بسیاری دیگر استفاده می شود. React Native به عنوان یک پروژه داخلی hackathon در فیس بوک در سال 2013 آغاز شد و در سال 2015 برای عموم منتشر شد.

 

توسعه ری اکت نیتیو

React Native از کامپوننت ها استفاده می کند ، اما به جای استفاده از مؤلفه های وب مانند Div و H1  ، از مجموعه مؤلفه های ارائه شده توسط کتابخانه واکنش بومی برای توسعه موبایل استفاده می کنید. React Native همچنین از DOM مجازی استفاده می کند ، اما برای دستکاری DOM که در موبایل وجود ندارد ، از آن برای ارتباط با عناصر UI بومی استفاده می شود.

 

تعداد ویجت های ارائه شده توسط React-Native به اندازه Flutter نیست ، اما کاملاً فراگیر و کاربردی است ، علاوه بر این ، برخی از این مؤلفه ها تطبیقی هستند ، بنابراین می توانند بفهمند کدام پلتفرم در حال اجرا هستند ، IOS یا Android  ، که این امر سبب اجرای مناسب برای آن سیستم عامل میشود .

 

شروع کار با React Native نیز بسیار آسان است ، می توانید با نصب create-react-native-app با npm install اcreate-react-native-package و سپس استفاده از آن برای ایجاد یک برنامه جدید React Native شروع کنید. نکته جالب در مورد توسعه با React Native وجود دارد ، آن این است که با Expo  یکپارچه است. Expo به شما امکان می دهد تا فقط با اسکن یک کد QR که در کنسول ظاهر می شود ، کد خود را بر روی دستگاه تلفن همراه خود اجرا کنید بدون اینکه  نیاز به تنظیمات تلفن همراه داشته باشید .

 

اکو سیستم ری اکت نیتیو

React Native مدت زمان زیادی است که وجو دارد ، بنابراین  همه ویرایشگرهایی را که می خواهید از آنها استفاده کنید پشتیبانی می کند و همچنین از قابلیت  hot reload نیز پشتیبانی می کند. وقتی صحبت از بسته ها می شود ، React Native با بیش از 5 برابر تعداد بسته های موجود برای فلاتر ، طبیعتاً بیش از سه سال است که برنده آن است. این یک چارچوب بالغ در حال حاضر و بسیار پایدارتر از فلاتر است.

 

مستندات ری اکت نیتیو

مستندات React Native بسیار خوب و کاربرپسند است ، به این دلیل که نکات پیشنهادی و چگونگی استفاده از آنها  را به زیبایی توضیح می دهد. مستندات رسمی همچنین شامل راهنماها و مباحث محبوب در توسعه کراس پلتفرم با React Native مانند نحوه نصب و استفاده از ماژول های بومی یا ایجاد مؤلفه های خاص برای سیستم عامل های مختلف میباشند .

 

کارایی ری اکت نیتیو

رویکرد React Native متفاوت از رویکرد Flutter است. کل برنامه در C / C ++ یا یک زبان سطح پایین دیگر کامپایل نشده است ، درعوض ، مؤلفه های UI با معادل های بومی آنها وارد شده اند ، و JS با یک موضوع جداگانه اجرا می شود و برای هرگونه عمل مورد نیاز از طریق یک پلان با ماژول های بومی ارتباط برقرار می کند. این اجازه می دهد تا React Native بسیار سریعتر  بوده و عملکرد بیشتری نسبت به گزینه های هیبرید مانند Ionic / Cordova داشته باشد اما در مقایسه با Flutter که یک قدم به برنامه های بومی نزدیکتر است ، یک امتیاز عقب است .

البته ، داشتن یک برنده قطعی در بازی کارایی کاملاً مشکل است ، زیرا بسیاری از عوامل مانند دستگاهی که برنامه در آن کار می کند نقش دارند و برای برخی افراد ، React Native بهتر از Flutter است ، وجود دارد . اگرچه در موارد کلی از نظر پرفورمنس فلاتر یک سرو گردن بالا تر است .

تیم توسعه ما  رویدادهای یک برنامه React Native را محک زدند تا اطلاعات بیشتری درباره عملکرد React to Native کسب کنند. متوجه شدیم که برای کلیه کارهایی که انجام شده است ، تنظیم اولیه Javascript و نیاز به ماژول ها اذیت کننده ترین کار است. بسیاری از زمینه های بهینه سازی برای React Native وجود دارد ، مانند lazy requiring ،lazy native modules loading که عملکرد را افزایش داده  باعث افزایش حافظه کش خواندنی میشوند  ، بنابراین واقعاً آنقدرها هم که فکر می کنید بد نیست.

 

معماری ری اکت نیتیو

دو نوع اصلی در ساختمان React / React به برنامه های بومی وجود دارد که Flux و Redux هستند. Flux موردی است که توسط سازندگان چارچوب ، Facebook ، ایجاد شده است ، در حالی که Redux محبوب ترین گزینه انجمن است. این چهارچوبها در مورد جریان داده های یک طرفه و ذخیره کردن استیت برنامه شما در یک مکان مرکزی به نام Store هستند و اجزای برنامه شما را تا حد امکان بدون استرداد قرار می دهند. همچنین می توانید از Context API استفاده کنید که ویژگی جدید React برای مدیریت استیت ها است.

 

مزایای ری اکت نیتیو

 

 

معایب ری اکت نیتیو

 

 

مقایسه سر به سر فلاتر و ری اکت نیتیو

اگر چه موارد جدول زیر به صورت مشروح در بالا آورده شده ولی بد نیست که به صورت خلاصه نیز مشاهده شود .

تکنولوژیReact NativeFlutter
زبان برنامه نویسیJavascriptDart
کتابخانه کامپوننتکتابخانه های کاربردی بسیار زیادکم و کمتر کاربردی
کامپوننت های سازگار با سیستم عاملبرخی از کامپوننت ها خودکار  با سیستم عامل سازگارندکامپوننت ها به طور پیش فرض سازگار نیستند و باید تنظیم شوند
یادگیرییادگیری آسان . علی الخصوص اگر شما از ری اکت و جاوا اسکریپت استفاده میکنیدنسبتا سخت . چون باید زبان دارت یاد بگیرید و با برنامه های ری اکتیو آشنا باشید 
سازندهفیس بوکگوگل
معماری اصلیFlux and ReduxBLoC
اکو سیستمکاملا بالغ ، بسته های زیادی در دسترس در بسیاری از شرکت های بزرگ در سراسر جهان استفاده می شودتعداد پکیج ها هنوز بالغ نشده اند
Hot Reloadپشتیبانی میشودپشتیبانی میشود
Github Stars68,69037,200
تاریخ اولین انتشارJan 2015May 2017

 

نتیجه گیری

React Native و Flutter هر دو جوانب مثبت و منفی خود را دارند ، اما ایده این است که شکاف بین دو سیستم عامل (Android و iOS) را پر کنید. امیدوارم مقاله React Native در مقابل Flutter مقایسه مناسب را ارائه کرده باشد و به شما در انتخاب بهترین چارچوب کراس اوور برای پروژه خود کمک کند. برخی از کارشناسان صنعت پیش بینی کرده اند که Flutter آینده توسعه برنامه های تلفن همراه است. من پیشنهاد می کنم که اجازه دهید آینده را پیش بینی نکنیم ، بهتر است صبر کنید و تماشا کنید!

 

 

 

 

نظرات :

در عرض چند دقیقه برای ایجاد حساب

کاربری خود اقدام کنید


اکنون حساب کاربری خود را ایجاد کنید!


ایجاد حساب کاربری

با ثبت نام در نیلوتک از آخرین بروز رسانی های آموزش ها و مقالات سایت مطلع شوید