مقایسه نود جی اس و php

مقایسه نود جی اس و php

مقایسه نود جی اس و phpPHP vs Node.js: Differences you need to Know

مقایسه نود جی اس و php

توسط : admin
هر دو PHP یا Node.js دو مورد از فن آوری های بسیار پر استفاده در سمت سرور هستند. با این وجود ، تفاوت های زیادی بین دو فن آوری برجسته وجود دارد. در حالی که PHP یک زبان برنامه نویسی است ، Node.js یک محیط اجرای جاوا اسکریپت متقابل پلت فرم است. قبل از اینکه به بحث در مورد مهمترین تفاوتهای بین PHP و Node.js بپردازیم ، اجازه دهید ابتدا نگاهی کوتاه به هر دو فناوری بیندازیم.

 

PHP :

PHP در سال 1995  توسط Rasmus Lerdorf ، آغاز به کار کرد. در ابتدا ، PHP به معنای صفحه شخصی  بود اما اکنون به معنای: پیش پردازنده Hypertext میباشد . زبان برنامه نویسی متن باز و سمت سرور است ، که مخصوص توسعه وب ایجاد شده است.

 

برخلاف سایر زبانهای برنامه نویسی رایج ، PHP بدون داشتن مشخصات رسمی کتبی تا سال 2014 تکامل یافت. اجرای اصلی زبان برنامه نویسی تا آن مرحله به عنوان استاندارد de facto عمل می کرد.

اگرچه PHP یک زبان برنامه نویسی سمت سرور است ، اما می تواند برای اهداف دیگری نیز استفاده شود. اسکریپت های PHP دارای پسوند .php هستند و ترکیبی از CSS ، HTML ، JavaScript و حتی متن ساده را شامل می شوند.  هم اکنون ، PHP یکی از زبان های اصلی برنامه نویسی برای به دست آوردن شغل است.

 

فیس بوک ، فلیکر ، ویکی پدیا ، یاهو ، و وبلاگ Tumblr برخی از نامهای اصلی هستند که با استفاده از زبان برنامه نویسی PHP  در برخی از بخش های ، ساخته شده اند.

 

Node.js :

php یا node.js

Node.js توسعه یافته توسط Ryan Dahl ، اولین حضور عمومی خود را در ماه مه سال 2009 انجام داد. با معرفی Node.js ، امکان ایجاد برنامه های JS خالص فراهم شد که بتوانند در خارج از محیط مرورگر وب کار کنند.

 

Node.js محیط زمان اجرای JavaScript  ، منبع آزاد ، سمت سرور است که در بر پایه موتور V8 JavaScript Chrome ساخته شده است. Nodejs از معماری رویداد محور با قابلیت I / O بدون انسداد استفاده می کند که آن را برای توسعه برنامه های سریع و بسیار مقیاس پذیر مناسب می کند.

 

پرونده های Node.js دارای پسوند پرونده .js هستند و حاوی کد JavaScript خالص هستند. GoDaddy ، IBM ، LinkedIn ، Netflix ، PayPal و Walmart برخی از قابل توجه ترین استفاده کنندگان Node.js هستند .

 

PHP vs Node.js: نبرد آغاز می شود!

برای مقایسه آسان بین PHP و Node.js ، ما مقایسه را به دسته های مختلفی تقسیم کرده ایم:

 

دامنه برنامه :

PHP نسبت به Node.js در استفاده از برنامه هایی که در آن  تعامل مکرر بین کلاینت و سمت سرور وجود ندارد ، ارجحیت دارد. در سمت دیگر، Node.js امتیاز دست بالا را برای برنامه هایی که نیاز به تعامل کلاینت -سرور  دارند ، می گیرد.

 

بهترین سناریوهای برنامه کاربردی برای استفاده از PHP عبارتند از:

  • برنامه هایی که از LAMP در توسعه API استفاده می کنند
  • سیستم های مدیریت محتوا (دروپال و وردپرس هر دو از PHP استفاده می کنند)
  • توسعه برنامه های فشرده CPU ، مانند برنامه های هواشناسی و برنامه های علمی

 

Node.js به طور گسترده برای: 

  • ایجاد برنامه های تک صفحه ای ، از جمله وب سایت های شخصی و پرتفوی
  • توسعه برنامه های کاربردی بسیار مقیاس پذیر در سمت سرور (در اصل به دلیل عدم انسداد I / O و مدل محور رویداد از Node.js)
  • برنامه های زمان واقعی ، مانند برنامه های گپ و برنامه های پخش ویدیو

 

کدها و سرعت اجرای آن :

دو نوع کد برنامه نویسی وجود دارد:

همگام یا Synchronous : کد به صورت خط به خط اجرا می شود. خط بعدی کد همگام سازی فقط در صورت تکمیل اجرای خط کد قبلی اجرا می شود .

ناهمزمان یا Asynchronous : کد کامل به طور همزمان اجرا می شود .

 

PHP اکثراً به استثنای برخی از API ها که به شکلی ناهمزمان رفتار می کنند ، همزمان است. اگر یک خط قبلی از کد همزمان ، تابعی داشته باشد که اجرای آن زمان زیادی طول می کشد ، باید بقیه کد منتظر بماند. به این ترتیب ، این امر زمان اجرای کلی را افزایش می دهد.

 

کد Node.js ، در سمت سرور ، غیر همزمان است. این بدان معنی است که موتور JS به طور هم زمان کل کد را طی می کند و دیگر نیازی به انتظار برای عملکرد برای اجرای موفقیت آمیز اجرا نیست. از این رو ، Node.js می تواند  در مقایسه نسبت به PHP  بسیار سریعتر باشد.

 

با این حال ، گیرنده ای با کد ناهمزمان وجود دارد. اگر عملکردهای زیادی وجود داشته باشد که نیاز به زنجیر کردن داشته باشند ، یک برنامه می تواند در جهنم برگشت پذیر گیر کند. به داده های لوله کشی از یک عملکرد به عملکرد دیگر نیاز دارد.

 

با این وجود ، Node.js راه حلی برای این مسئله دارد. ویژگی async / await of Node.js یک بلاک کد را قادر می سازد مانند کد همگام اجرا شود.

 

کارایی دیتا بیس :

غالباً غیر از این ، PHP با پایگاه داده های سنتی یا رابطه ای با امثال MariaDB ، MySQL و PostgreSQL استفاده می شود. اگرچه روش هایی برای استفاده از پایگاه داده های NoSQL با PHP وجود دارد ، اما انجام این کار در صنعت چندان متداول نیست.

 

گرچه Node.js با پایگاه داده های SQL خوب کار می کند ،اما روند استفاده از پایگاه های داده NoSQL مانند CouchDB و MongoDB  نیز به راحتی قابل انجام است .

 

سیستم های پایگاه داده SQL ، به ویژه MySQL مستعد حملات SQL injection ، برنامه نویسی متقابل سایت و سایر حملات هستند. اگرچه حملات تزریق NoSQL یک آسیب پذیری ثبت شده برای پایگاه داده های مبتنی بر NoSQL است ، اما شانس آسیب رسیدن به آنها بسیار کمتر از پایگاه داده های SQL است.

 

این امر به این دلیل است که فلسفه طراحی پایگاه داده NoSQL در برابر چنین حملاتی مقاومت می کند و همچنین این واقعیت را دارند که آنها فناوری جدیدتری در پایگاه های داده هستند.

 

پشتیبانی توسعه دهندگان :

جابجایی بین محیط های مختلف و زبان های برنامه نویسی باعث کاهش کارایی در هنگام نوشتن کد می شود. علاوه بر این ، در بعضی مواقع می تواند ناراحت کننده باشد.

 

هنگام نوشتن کد back-end در PHP ، توسعه دهنده غالباً بین زبان های مختلف برنامه نویسی جابجا می شود. این به این دلیل است که PHP بیشتر به عنوان بخشی از پشته های LAMP (لینوکس ، Apache HTTP سرور ، MySQL و PHP) استفاده می شود.

از طرف دیگر Node.js از پشته MEAN (MongoDB ، Express.js ، AngularJS و Node.js) یا MERN (MongoDB ، Express.js ، React و Node.js) استفاده می کند. تنها دانش زبان برنامه نویسی مورد نیاز برای استفاده از کل فناوری ، JavaScript است.

 

فریمورک ها :

Node.js دارای طیف گسترده ای از چارچوب ها است. دربی ، اکسپرس ، nestjs و Meteor برخی از محبوب ترین چارچوب های مورد استفاده در پروژه های توسعه Node.js هستند. علاوه بر این ، فریم ورکهای جدیدی برای Node.js هر از چند گاهی به بازار عرضه می شوند.

 

لاراول ، Symfony و CodeIgniter  چهارچوبی از چارچوب های عالی PHP برای سهولت و تسریع در توسعه وب هستند . این چهارچوبها در ساخت برنامه های وب چابک ، قوی و ایمن کمک می کنند.

 

ماژول ها :

PHP از فن آوری های نصب ماژول استفاده می کند ،

PEAR : یک چارچوب و سیستم توزیع برای اجزای قابل استفاده مجدد در PHP  .

composer :  ابزاری برای مدیریت وابستگی در PHP. به برنامه نویس اجازه می دهد تا کتابخانه های وابسته به پروژه را اعلام و مدیریت کند .

 

Node.js با سیستم مدیریت بسته NPM و رجیستری آن بسته بندی می شود. که استفاده و انتشار آن بسیار آسانتر از ماژول های متعلق به PHP است.

برخلاف Node.js ، PHP با ماژول ها همراه نیست. یک توسعه دهنده باید آنها را به صورت دستی بارگیری و نصب کند.

 

تنظیمات وب سرور :

نسخه های PHP قبل از نسخه 5.4 نیاز به بارگیری و تنظیم سرورهای LAMP و XAMPP داشتند. با این وجود ، PHP با یک سرور توسعه داخلی همراه می شود.

 

Node.js از طرف دیگر با ماژول های اصلی از جمله سیستم فایل ، HTTP و DNS بسته بندی شده است. اینها در توسعه سرورهای وب سفارشی کمک می کنند.

Express.js ، Koa.js و Sails.js برخی از محبوب ترین چارچوب های Node.js برای توانمندسازی Node.js در حال اجرای سرورهای وب هستند. همچنین ، هر یک از این موارد را می توان با استفاده از حداکثر 4 خط کد تنظیم کرد.

 

جمع بندی :

این بود مقایسه بین PHP و Node.js . هر دو فن آوری سمت سرور دارای مزایا و مشکلات متمایز نسبت به یکدیگر هستند. از این رو ، انتخاب بین آنها تا حد زیادی به نیاز پروژه بستگی دارد.

 

نظرات :

در عرض چند دقیقه برای ایجاد حساب

کاربری خود اقدام کنید


اکنون حساب کاربری خود را ایجاد کنید!


ایجاد حساب کاربری

با ثبت نام در نیلوتک از آخرین بروز رسانی های آموزش ها و مقالات سایت مطلع شوید