مقایسه لینوکس و ویندوز

مقایسه لینوکس و ویندوز

مقایسه لینوکس و ویندوزLinux vs Windows: Which Operating System is Best For You?

مقایسه لینوکس و ویندوز

توسط : admin
آیا قصد خرید یک رایانه شخصی جدید را دارید؟ آیا می خواهید سیستم عامل فعلی خود را تغییر دهید؟ آیا در مورد اینکه ویندوز از لینوکس بهتر است یا بالعکس ، سردرگم هستید؟ با این مقاله با شما هستیم تا بتوانیم مقایسه ای بین این سیستم عامل قدرتمند داشته باشیم .

 

مقایسه ویندوز در مقابل لینوکس یک نبرد قدیمی است که اکنون سالهاست که مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. تأکید بر این نکته مهم است که "بهترین" سیستم عامل نمی تواند پاسخی واحد داشته باشد ، زیرا در واقع به نیازهای کاربر بستگی دارد. در حالی که در مورد جوانب مثبت و منفی هر دو سیستم بحث می کنیم ، امیدواریم که یک بررسی منصفانه را در مورد معیارهای خاص ارائه دهیم.

 

تفاوت بین لینوکس و ویندوز

اما قبل از شروع ، بگذارید تفاوت های بین Linux و Windows را کمی بهتر بشناسیم .

 

سیستم عامل ویندوز چیست؟

سیستم عامل ویندوز برای اولین بار در سال 1985 توسط مایکروسافت منتشر شد. اینک بزرگترین پایگاه کاربر در سراسر جهان است. با وجود یک سری بروزرسانی ها در طول سال ها ، هر سیستم عامل با یک رابط کاربری گرافیکی منحصر به فرد ارائه می شود که به کاربران امکان مشاهده فایل ها و کار بر روی سیستم خود را می دهد. اکثر سیستم هایی که امروز شاهد آن هستیم روی سیستم عامل ویندوز کار می کند که برای کار روی سخت افزار x86 از جمله اینتل ، AMD و موارد دیگر طراحی شده است. آخرین نسخه ویندوز ، ویندوز 10 است که در جولای سال 2015 به عنوان جانشین ویندوز 8.1 عرضه شد .

 

سیستم عامل لینوکس چیست؟

سیستم عامل لینوکس یک سیستم عامل منبع باز است که در اوایل دهه 1990 توسط لینوس توروالدز ایجاد شده است. بر پایه UNIX ، لینوکس نیز به کاربران اجازه می دهد تا کدهای موجود را تغییر دهند و نسخه های مختلفی یا توزیع آن را تولید کنند ، که می توانند مجدداً از آنها استفاده کرده و حتی بفروشند. لینوکس به عنوان گزینه برتر برای تنظیم سرورها ظاهر شده است ، به همین دلیل بیشتر صفحات وب در اینترنت از طریق سیستمهایی پشتیبانی می شوند که توسط یکی از توزیع های آن پشتیبانی می شود. این سیستم عامل همچنین در رایانه های رومیزی ، موبایل ، کنسول ها ، کتاب های الکترونیکی و بسیاری موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

هر دو سیستم عامل لینوکس و ویندوز ممکن است جزء برترین سیستم عامل ها در جهان به حساب بیایند و هر دو جایگاه خود را در دنیای محاسبات به دست آورده اند. در این مقاله برخی خصوصیات این دو سیستم عامل مورد بحث قرار گرفته و یک مقایسه معنی دار برای کمک به شما در انتخاب بهترین سیستم عامل برای نیازهای شما ارائه خواهد شد. در زیر چندین تفاوت اساسی بین این دو سیستم وجود دارد:

 

1. مجوز :

سیستم عامل لینوکس و بسیاری از برنامه ها و کتابخانه های آن کاملاً رایگان و منبع باز برای استفاده و اصلاح هستند. در حالی که توزیع های پرداخت شده از سیستم عامل لینوکس با پشتیبانی بیشتر در بازار موجود است ، اما قیمت آنها بسیار متوسط است. لینوکس ، تحت مجوز عمومی گنو ، به کاربران این امکان را می دهد تا در تعداد بی نهایت سیستم ، مجدداً مورد استفاده قرار دهند و حتی نسخه های اصلاح شده خود را بفروشند.

 

ویندوز مایکروسافت دارای مجوز مایکروسافت است که به کاربران امکان دسترسی به کد منبع را نمی دهد. بنابراین ، هیچ تغییری توسط کاربران عمومی قابل انجام نیست. مجوز مایکروسافت از نسخه های استاندارد آن بین 70 دلار تا 200 دلار است و فقط می تواند بر روی  رایانه هایی که در خرید شما مشخص شده است نصب شود.

 

2. راحتی در استفاده :

این ممکن است مقایسه سختی باشد ، زیرا ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد. با این حال ، لینوکس قابلیت استفاده خود را در طول سالها از طریق مدرن سازی مداوم ، بهبود بخشیده است. با انتشار توزیع هایی مانند Linux Mind ، مراحل نصب و راه اندازی ساده تر شده است. از طریق بروزرسانی های مداوم ، افرادی که دانش فنی کمی دارند و یا ندارند ، می توانند نرم افزاری را نصب کنند و فعالیتهای عادی مانند ایمیل ، پخش موسیقی و فیلم ها را انجام دهند و اینترنت را مرور کنند.

با توجه به تسلطی که ویندوز در بازار دارد ، در بسیاری از دستگاه ها از قبل نصب شده است. اگر قصد خرید یک دستگاه جدید را دارید ، احتمال اینکه نسخه نصب شده ویندوز وجود داشته باشد ، احتمالاً وجود دارد. با برتری موجود در بازار ، اکثریت قریب به اتفاق کاربران قبلاً به رابط کاربری آن عادت کرده اند. علاوه بر این ، استفاده آسان از نوار ابزار و نصب آسان برنامه ها ، آن را به عنوان یک انتخاب عالی برای کاربران جدید و قدیمی به طور یکسان انتخاب کرده است.

 

3. پشتیبانی :

از آنجا که لینوکس دارای یک پایگاه کاربر عظیم در سراسر جهان است ، پشتیبانی آنلاین گسترده ای برای لینوکس در دسترس است. انجمن سیستم عامل لینوکس از طریق تالار گفتگو ، تابلوهای سؤال و وب سایتهای پشتیبانی از کاربران پشتیبانی می کند.

 

سیستم عامل ویندوز از طریق سیستم های کمک یکپارچه و آنلاین ، وب سایت های اختصاصی و انجمن ها به راحتی پشتیبانی  را انجام میدهد . علاوه بر این ، فیلم ها و کتاب های بیشماری درباره ویندوز به صورت آنلاین و برای افراد دارای سطح مهارت در دسترس هستند.

 

 

4. تنوع :

از آنجا که لینوکس منبع باز است و به راحتی قابل تغییر است ، بسیاری از توزیع ها در دسترس هستند که بسیار متناسب با نیاز کاربر قابل تنظیم هستند. اگر دانش کد  نویسی دارید ، می توانید حتی با تغییر کد ،  سیستم عامل را تغییر دهید.

در سیستم عامل ویندوز ، سفارشی سازی آسان نیست و فقط چند مورد شخصی سازی قابل استفاده است.

 

5. سرعت :

وقتی پای سرعت در میان باشد ، لینوکس به راحتی  بر ویندوز پیروز می شود. بر خلاف ویندوز ، لینوکس تمایل دارد که هنگام استفاده از چندین فرآیند ، "اشتباه" را به حداقل برساند. سیستم فایل Ext4 در لینوکس کارایی ستودنی در حفظ کارآمد دستگاه انجام می دهد. Defragmentation اکنون مرده است و در لینوکس دفن شده است. هیچ گونه ضرری در بیان اینکه حتی استفاده معقول و حداقل از هر سیستم عامل ویندوز می تواند آن را تا حد غیرقابل تحمل و آزار دهنده ای کند ، کند ،  وجود ندارد .فشار بر حافظه و دیسک در هنگام استفاده از چندین فرآیند در ویندوز بسیار  متداول است.

 

 

6. حریم خصوصی :

در طی چند سال گذشته ، ویندوز به طور فزاینده ای به تبلیغات هدایت می شود. اگرچه کاربران می توانند از این امر امتناع کنند ، اما مایکروسافت اکنون نظر خود را در مورد آگهی تنظیم کرده است. علاوه بر این ، ویندوز می داند که شما در رایانه شخصی خود با همگام سازی با OneDrive و تجزیه و تحلیل رفتار از طریق Cortana چه کاری انجام می دهید تا این دستیار بهتر شود. بسیاری از افراد به ابزاری که مایکروسافت ویندوز ارائه می دهد علاقه دارند ، اما فارغ از اینها مزاحم هستند.

 

 

از طرف دیگر کاربران لینوکس دارای یک سیستم عامل هستند که حریم کاربران آن را مورد توجه قرار می دهد. دستگاه های لینوکس همچنین به حالت داخلی رمزگذاری مجهز هستند ، به این معنی که کاربران می توانند از امنیت بهتری و نفوذ کمتر از برنامه های شخص ثالث اطمینان داشته باشند.

 

7.امنیت : 

لینوکس به طور کلی از ویندوز ایمن تر است. حتی اگر بردارهای حمله هنوز در لینوکس کشف شده باشند ، به دلیل فناوری منبع باز آن ، هر کسی می تواند آسیب پذیری ها را بررسی کند و این باعث می شود روند شناسایی و حل آن ، سریعتر و آسان تر شود. در همین حال ، حتی اگر ویندوز طی سالها تلاشهای زیادی در جهت بهبود سیستم امنیتی خود انجام داده است ، اما هنوز هم هدف اصلی هکرهای مخرب است. مایکروسافت به دلیل پایگاه کاربر بزرگ خود ، همیشه در معرض تهدیدات جدید قرار دارد.

 

8.سطح اجرا :

سطح اجرا را می توان به عنوان وضعیت اولیه (اولین فرآیند شروع شده در هنگام بوت شدن) تعریف کرد و کل سیستم که تعریف می کند چه سرویس های سیستم در حال کار هستند. سطح اجرا با استفاده از اعداد مشخص می شود. در حالی که لینوکس می تواند در سطوح مختلف اجرا متوقف شود ، ویندوز برای رفع مشکل مواجه شده در سطح 3 برای یک مدیر ، سیستم را  راه اندازی مجدد می کند.

 

9.  استفاده از خط فرمان :

در سیستم عامل لینوکس ، خط فرمان ابزاری بسیار مفید و قدرتمند است که برای مدیریت و کارهای روزانه استفاده می شود. در Windows می توان از دستور ‘cmd برای باز کردن یک خط فرمان و انجام یک مجموعه اصلی از عملیات استفاده کرد. این نرم افزار دارای PowerShell برای کاربردهای محدود خط فرمان است.

 

10.قابلیت اطمینان :

سیستم عامل لینوکس از زمان عرضه اولیه خود ، روی امنیت سیستم ، مدیریت فرایند و بروز بودن تمرکز جدی داشت. با گذشت سالها ، لینوکس همیشه در جهت تمرکز خود روی این موارد قدم برداشته است. بنابراین ، می توان آن را به عنوان یک سیستم عامل مشهور و ایمن و معتبر نام نهاد .

 

در مقابل ، اگرچه مایکروسافت در سالهای متمادی پیشرفتی در اعتبار خود داشته است ، اما هنوز هم با لینوکس مطابقت ندارد. این امر به دلیل دوست داشتن کاربر و سهولت دسترسی ، بسیاری از ویژگی ها را رها کرده است ، که ممکن است منجر به بی ثباتی سیستم و آسیب پذیری های امنیتی شود ، بنابراین باعث می شود ویندوز در مقایسه با لینوکس مطمئن نباشد.

 

11.بروز رسانی های سیستم :

در سیستم عامل لینوکس ، کاربر کنترل کاملی بر زمان نصب و به روزرسانی ها دارد. علاوه بر این ، بدون راه اندازی مجدد ، فرایند بروزرسانی حتی سریعتر انجام می شود.

 

با این حال ، مایکروسافت ویندوز برای به روزرسانی های تصادفی خود که در مواقع ناخوشایند ظاهر می شود ، بدنام است. برای کاربران تازه کار که اطلاعات زیادی در مورد تنظیمات به روزرسانی ندارند ، چاره ای نیست جز اینکه در هنگام بارگیری و نصب به روزرسانی ها ،  سیستم مجبور به راه اندازی مجدد است .

 

 12. بازی :

ویندوز در حاشیه بزرگی مسابقه بازی را برنده می شود. Steam ، Epic و بسیاری از مشتری های دیگر در دسترس کاربران ویندوز است که این امکان را برای آنها فراهم می کند تا با عناوین AAA و بازی های کوچک Indie بازی کنند. در حالی که لینوکس به آرامی در حال صعود به بازار بازی خود است ، با معرفی پشتیبانی بتا برای بسیاری از بازی ها ، هنوز راه درازی در پیش دارد. اگر سیستم عامل لینوکس خریداری کنید ، تعداد زیادی بازی را از دست خواهید داد . علاوه بر این ، تولید کنندگان کارت گرافیک به دلیل داشتن پایگاه کاربر بزرگتر ، پشتیبانی خود را از ویندوز متمرکز می کنند.

 

 

لینوکس در مقابل ویندوز: نکات کلیدی که باید به خاطر بسپارید

  • لینوکس یک سیستم عامل منبع باز است در حالی که مایکروسافت یک سیستم عامل تجاری است
  • کاربران لینوکس می توانند به کد منبع سیستم عامل دسترسی پیدا کرده و مطابق میل و علاقه های خود اصلاحاتی را انجام دهند ، در حالی که کاربران ویندوز نمی توانند (نه به راحتی)
  • لینوکس سریعتر از سیستم عامل ویندوز اجرا می شود ، به خصوص در سیستم های با قدرت متوسط ، در حالی که با گذشت زمان ، سیستم عامل ویندوز کند می شود
  • ویندوز داده هایی را برای افزایش تجربه مصرف کننده جمع می کند در حالی که لینوکس چنین نمی کند
  • در اعتبار قابل اعتماد ، لینوکس بسیار معتبرتر از ویندوز است
  • در بازی ، ویندوز دارای حاشیه بزرگی است زیرا بیشتر توسعه دهندگان فقط برای ویندوز بازی ایجاد می کنند
  • لینوکس سیستمی بسیار ایمن است و به دلیل داشتن سیستم عامل منبع باز آن ، اشکالات و آسیب پذیری ها به راحتی برطرف می شود که در مورد ویندوز اینگونه نیست
  • در طی چند سال گذشته ، لینوکس به دلیل ویژگی ها و برنامه های کاربردی ، به عنوان سیستم go-to به صاحبان مشاغل بزرگ پدید آمده است

 

جمع بندی :

خب! حالا اختیار با شماست . این مقاله مروری بر تفاوت بین سیستم عامل های لینوکس در مقابل ویندوز دارد. اگر به دنبال تغییر سیستم عامل خود از لینوکس به ویندوز یا راه دیگر هستید ، امیدواریم که این مقاله بینش ارزشمندی در مورد جوانب مثبت و منفی این دو سیستم داشته باشد. آیا احساس می کنید نکات مفیدی را در مقاله ارائه نکردیم؟ به ما در بخش نظرات زیر اطلاع دهید.

 

نظرات :

در عرض چند دقیقه برای ایجاد حساب

کاربری خود اقدام کنید


اکنون حساب کاربری خود را ایجاد کنید!


ایجاد حساب کاربری

با ثبت نام در نیلوتک از آخرین بروز رسانی های آموزش ها و مقالات سایت مطلع شوید