مقایسه وب سایت های SPA و MPA

مقایسه وب سایت های SPA و MPA

مقایسه وب سایت های SPA و MPASingle Page Application (SPA) vs Multi Page Application (MPA) – Which and when to use?

مقایسه وب سایت های SPA و MPA

توسط : admin
برای اطمینان از اجرای برنامه وب شما بدون هرگونه تعامل ناخواسته ، باید از فناوری مناسب پشتیبانی کرد تا عملکرد و سرعت بالایی را تضمین کند. دو راه برای توسعه برنامه های وب وجود دارد: برنامه های تک صفحه ای و برنامه های چند صفحه ای. هر دو جوانب مثبت و منفی دارند.اگر مطمئن نیستید که باید از کدام مسیر حرکت کنید ، این مقاله به شما کمک میکند تا تصمیم بگیرید کدام یک بهترین گزینه برای برنامه شما است.

 

SPA vs MPA - تفاوت اصلی در چیست؟

قبل از اینکه عمیق تر به جوانب مثبت و منفی SPA vs MPA بپردازیم ، بگذارید به طور خلاصه هر دو رویکرد را تعریف کنیم.

 

یک برنامه تک صفحه ای یک رویکرد مدرن تر برای توسعه برنامه است ،که توسط گوگل ، فیس بوک ، توییتر و غیره استفاده شده است. SPA برنامه ای است که در داخل یک مرورگر کار می کند و در هنگام استفاده نیازی به بارگیری مجدد صفحه ندارد.

از طرف دیگر ، یک برنامه چند صفحه ای ، یک رویکرد کلاسیک تر برای توسعه برنامه محسوب می شود. هر بار تغییر محتوا ، الگوی طراحی چند صفحه ای نیاز به بارگیری مجدد صفحه دارد. این یک گزینه ارجح برای شرکت های بزرگ است که دارای سبد محصولات گسترده هستند ، به عنوان مثال مشاغل تجارت الکترونیکی.

 

SPA vs MPA - کدام یک را انتخاب کنید؟

در اینجا مزایا و معایب اصلی رویکردهای SPA و MPA را با هم بررسی میکنیم .

 

۱−سرعت :

سرعت در اینجا یک عامل مهم است - باید توجه داشت صبر کاربران پایین است. بارگیری SPA سریعتر انجام می شود. چرا؟ از آنجا که اکثر منابع برنامه فقط یک بار بارگیری می شود. هر زمان که یک قطعه جدید از داده ها توسط کاربر درخواست شود ، این صفحه بارگیری مجدد نمی شود.

 

MPA کندتر است زیرا مرورگر باید هر بار که کاربر بخواهد به داده های جدید دسترسی پیدا کند یا به بخش دیگری از وب سایت منتقل شود ، تمام صفحه را از ابتدا بارگیری مجدد کند. زمان بارگذاری مطلوب برای یک وب سایت 0.4 ثانیه است. اگر وب سایت یا برنامه شما دارای تصاویر پر حجم است ، انتخاب SPA گزینه ای امن تر است.

 

۲−جفت شدن یا اتصال :

SPA به شدت جدا است به این معنی که فرانت اند  و بک اند جدا از هم هستند. برنامه های تک صفحه ای از API هایی که توسط توسعه دهندگان سمت سرور تهیه شده اند برای خواندن و نمایش داده ها استفاده می کنند. در MPA ، فرانت و بک به هم وابستگی بیشتری دارند. و تمام برنامه نویسی معمولاً تحت یک پروژه قرار می گیرد.

 

۳−سئو :

یکی از نقاط ضعف SPA ، سئو است. متأسفانه ، آنها به اندازه MPA دوست SEO نیستند. دلیل اصلی این است که اکثر برنامه های یک صفحه ای روی JavaScript اجرا شده اند که اکثر موتورهای جستجو از آن پشتیبانی نمی کنند. صفحات وب از طریق "خزیدن" یا "عنکبوت" ایندکس می شوند. خزنده های موتور جستجو فایلهای HTML صفحه را بارگیری می کنند که باعث می شود صفحات وب استاتیک HTML آسان تر ایندکس شوند.

 

MPA موقعیت یابی بهتر وب سایت را امکان پذیر می کند زیرا هر صفحه می تواند برای یک کلمه کلیدی متفاوت بهینه شود. همچنین ، برچسب های متا را می توان در هر صفحه گنجانید - این بر رتبه بندی های گوگل تأثیر مثبت می گذارد.

 

۴−تجربه ی کاربری :

یک تجربه کاربری خوب دیگر گزینه ای نیست ، بلکه یک نیاز است. SPA از نظر موبایل بسیار دوستانه تر است . حتی Google شروع به اولویت بندی تجربه تلفن همراه روی دسک تاپ کرد. چهارچوبهای اعمال شده در توسعه SPA ، شما را قادر می سازد برنامه های تلفن همراه را توسعه دهید.

 

MPA از طرف دیگر معماری اطلاعات بهتری را امکان پذیر می کند شما می توانید به همان اندازه صفحات ایجاد کنید و می توانید بدون محدودیت اطلاعات را در همان صفحه مورد نیاز خود وارد کنید. پیمایش واضح است ، بنابراین کاربر می تواند به راحتی راه خود را در اطراف وب سایت پیدا کند که بر تجربه آنها تأثیر مثبت می گذارد.

 

spa-mpa-feature

 

۵−امنیت :

این احتمالاً برای شما تعجب آور نخواهد بود ، اما هرچه وب سایت بزرگتر باشد ، تلاش بیشتری برای تأمین امنیت آن صورت می گیرد - به برنامه های چند صفحه فکر کنید. اگر به دنبال MPA هستید ، باید امنیت هر صفحه را تأمین کنید. در SPA ، تمام کاری که باید برای ایمن نگه داشتن صفحه خود انجام دهید ، نقاط پایانی داده ایمن است که بسیار سریعتر اما لزوما ایمن تر نیست. SPA بیشتر در معرض حملات هکرها قرار دارد ، زیرا در JavaScript اجرا می شوند که تلفیقی از کد را انجام نمی دهد و این باعث آسیب پذیری بیشتر در برابر بدافزارها می شود.

 

۶−فرایند توسعه :

یكی از بزرگترین مزایای SPA كد با پس زمینه قابل استفاده مجدد است. اگر فکر می کنید کد قابل استفاده مجدد برابر با کار کمتر است ، پس درست است. می توانید همان کدی را که در برنامه وب خود استفاده کرده اید به برنامه تلفن همراه بومی خود اعمال کنید. این یک بخش مهم از اطلاعات است ، زیرا برنامه ها و وب سایت ها اغلب در دستگاه های تلفن همراه استفاده می شوند - جای تعجب ندارد زیرا بیشتر ما دائماً در حال استفاده از تلفن همراه هستیم.

 

همچنین ، به لطف تقسیم واضح بین فرانت و بک ، هر دو بخش می توانند همزمان توسعه پیدا کنند که کل روند توسعه را سرعت می بخشد. MPA برای توسعه بیشتر طول می کشد ، همانطور که در بیشتر موارد ، سمت سرور از ابتدا باید کد نویسی شود.

 

۷−وابستگی به جاوا اسکریپت :

SPA با جاوا اسکریپت زندگی می کند و نفس می کشد ، که می تواند مشکل ساز باشد. موتورهای جستجوگر بیشتری ، پشتیبانی از JavaScript را شروع کردند اما با نتایج متفاوت. سطح پشتیبانی به چارچوب JS مورد استفاده بستگی دارد. اگر برنامه بر روی یک مرورگر با جاوا اسکریپت غیرفعال اجرا شود ، می تواند باعث مشکلاتی در عملکرد برنامه شود که ممکن است منجر به افزایش نرخ بانس ریت و تبدیل کمتر شود. اتکا به JavaScript نیز در زمینه بهینه سازی سئو و مسائل امنیتی به مشکلات آن اضافه می کند. MPA می تواند بدون هیچگونه وابستگی به JavaScript ساخته شود.

 

SPA VS MPA - نتیجه نهایی :

هیچ یک از معماریهایی که در بالا مورد بحث قرار گرفت بی عیب و نقص نیست . هر دو دارای جوانب مثبت و منفی هستند. SPA از نظر سرعت و قابلیت استفاده مجدد از کد برنده می شود ، که می تواند برای توسعه اپلیکیشن موبایل شما کاربرد داشته باشد ، اما در بهینه سازی سئو نواقصی دارد. استفاده از MPA به شما در رتبه بندی بالاتر در Google کمک می کند و مقیاس پذیرتر اما بسیار کندتر از SPA است.

 

در حالی که تصمیم می گیرید کدام گزینه را انتخاب کنید ، باید همیشه اهداف تجاری خود را در کنار الزامات خود در نظر داشته باشید. SPA بهتر در برنامه های شبکه های اجتماعی ، سیستم عامل های SaaS استفاده می شود - در هر جایی که رتبه بندی SEO یک عامل مهم نیست.

 

MPA بهترین استفاده در برنامه های تجارت الکترونیکی ، کاتالوگ های تجاری و بازارها است. اگر یک شرکت بزرگ هستید که محصولات متنوعی را ارائه می دهد ، MPA بهترین انتخاب برای شماست.

نظرات :

در عرض چند دقیقه برای ایجاد حساب

کاربری خود اقدام کنید


اکنون حساب کاربری خود را ایجاد کنید!


ایجاد حساب کاربری

با ثبت نام در نیلوتک از آخرین بروز رسانی های آموزش ها و مقالات سایت مطلع شوید