امنیت در رایانش ابری - قسمت دوم

امنیت در رایانش ابری - قسمت دوم

امنیت در رایانش ابری - قسمت دومsecurity in  cloud computing

امنیت در رایانش ابری - قسمت دوم

توسط : admin
در سال‌های گذشته، توجه کارشناسان فناوری اطلاعات به اصطلاح "رایانش ابری" جلب شده است زیرا "رایانش ابری" به متحول کردن این صنعت قادر است. مزایای رایانش ابری، شرکت‌ها را به سرمایه‌گذاری پول‌های کلان برای پژوهش و توسعه این حوزه ترغیب کرده و قدم‌های مهمی برای اجرای این فناوری برداشته شده است.

 

مدل‌های استقرار "رایانش ابری"

استقرار رایانش ابری می‌تواند با توجه به نیازها تغییر کند و 4 مدل استقرار "رایانش ابری" به شرح زیر شناسایی شده‌اند. هر یک از این مدل‌ها دارای ویژگی‌های خاصی هستند که از نیازهای خدماتی و کاربران ابر به نحوه‌ای خاص حمایت می‌کنند:

 

ابر خصوصی

ابر خصوصی یک سری فعالیت‌ها و عملکرد‌ها را مثل یک سرویس ارائه می‌دهند اما این ابرها برای یک سازمان خاص گسترش داده و نگهداری می‌شوند. ابر خصوصی می‌تواند توسط طرف سوم یا درون‌سازمانی پیاده‌سازی شود. نه‌تنها مدیریت دست در کار (مدیریت با دخالت مستمر) بلکه مزایای اقتصادی که رایانش ابری را به یک مفهوم مجذوب‌کننده تبدیل کرده است، هیچ سودی برای این مدل ندارد.

 

ابر عمومی

یک ابر عمومی ابری است که زیرساخت ابر و منابع محاسباتی از طریق شبکه عمومی به عموم مردم ارائه گردد. این امر مصرف‌کننده را به توسعه و استقرار خدمات با میزان هزینه‌های پایین در مقایسه با هزینه سرمایه‌ای موردنیاز برای سایر گزینه‌های استقرار دیگر توانا می‌سازد.

 

ابر انجمنی

ابر انجمنی در جایی به وجود می‌آید که چندین سازمان نیازهای یکسانی از قبیل اهداف، امنیت، محرمانگی و تطابق با قوانین دارند و به دنبال این هستند که با به اشتراک گذاردن زیرساخت از مزایای رایانش ابری بهره‌مند گردند. ابر انجمنی می‌تواند توسط طرف سوم یا درون‌سازمانی پیاده‌سازی شود. هزینه‌ها بین کاربران کمتری نسبت به ابرهای عمومی تقسیم می‌شوند. ازاین‌رو، ابر انجمنی از سطح هزینه متوسط درنتیجه‌ی سیاست اشتراک‌گذاری بهره‌مند می‌شود. با انجام مقایسه می‌بینیم که هزینه ابر خصوصی با سطح تخصص ضروری بالاتر می‌رود.

 

ابر هیبریدی یا ترکیبی

ترکیبی از یک یا چند ابر عمومی، خصوصی یا انجمنی است. موجودیت‌های مستقل از هم دارند اما به یکدیگر متصل باقی می‌مانند. در این ابر، مزایای مدل‌های استقرار متعدد ارائه می‌شود. با بهره‌گیری از معماری "ابر هیبریدی"، شرکت‌ها و افراد قابلیت تحمل‌پذیری در برابر خطا را همراه با کاربردپذیری سریع به‌صورت موضعی، کاملاً مستقل از خدمات شخص سوم کسب می‌کنند. معماری "ابر هیبریدی" موجب انعطاف‌پذیری بیشتر کسب‌وکارها می‌شود و امکانات گسترده‌تری را در اختیار آنان قرار می‌دهد. ابر هیبریدی به منابع درون‌سازمانی و زیرساخت ابری مستقر در (مبتنی بر) سرور از راه دور نیاز دارد. ابر هیبریدی مواردی چون انعطاف‌پذیری، امنیت و دقت (اطمینان) نرم‌افزارهای درون‌سازمانی را ندارند. ولی انعطاف‌پذیری نرم‌افزارهای درون‌سازمانی را همراه با "تحمل‌پذیری در برابر خطا" و مقیاس‌پذیری خدمات ابری فراهم می‌کند.

 

 

 

نظرات :

در عرض چند دقیقه برای ایجاد حساب

کاربری خود اقدام کنید


اکنون حساب کاربری خود را ایجاد کنید!


ایجاد حساب کاربری

با ثبت نام در نیلوتک از آخرین بروز رسانی های آموزش ها و مقالات سایت مطلع شوید