مقایسه زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت و PHP در سال ۲۰۲۰

مقایسه زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت و PHP در سال ۲۰۲۰

مقایسه زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت و PHP در سال ۲۰۲۰PHP vs Javascript in 2020

مقایسه زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت و PHP در سال ۲۰۲۰

توسط : admin
اگر به نوشتن کد برای وب علاقه دارید ، برای نوشتن کد در سمت کلاینت یا سمت سرور باید اولویت خود را انتخاب کنید. این شما هستید که باید بین این دو زبان قدرتمند یعنی PHP یا Javascript یا هر دو انتخاب را انجام دهید .

 

هر دو Javascript و PHP زبانهای برنامه نویسی عمومی هستند که برای توسعه وب مناسب هستند. با این حال ، Javascript یک زبان برنامه نویسی سمت کلاینت−سرور است و PHP یک زبان برنامه نویسی سمت سرور است. این دو زبان به طور مستقل و مشترک قابل استفاده هستند و می توانند شگفتی های خود را انجام دهند.

 

برخی وب سایتهای معروف مانند فیس بوک ، ویکی پدیا ، فلیکر و یاهو با جاوا اسکریپت و پی اچ پی ساخته شدند. یکی از محبوب ترین ابزارهای طراحی صفحه وب ، وردپرس با استفاده از PHP و Javascript ساخته شده است.

 

این پست باید به شما در درک بهتر این دو زبان کمک میکند.

 

جاوااسکریپت :

جاوا اسکریپت یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین زبانهای اسکریپت در جهان است. غول هایی مانند Netflix ، Walmart و Paypal برنامه های اینترنتی را توسط جاوا اسکریپت ایجاد می کنند.جاوااسکریپت در ابتدا برای ایجاد صفحات وب تعاملی مورد استفاده قرار می گرفت ، اما امروز می توانید برنامه های وب و موبایل ، برنامه های بلادرنگ و بازی ها از آن بهره ببرید. جاوااسکریپت در سمت کلاینت ، روی مرورگر اجرا می شود. هر مرورگر برای اجرای کد دارای موتور Javascript است. به عنوان مثال ، موتور Javascript در مرورگر فایرفاکس  SpiderMonkey و در گوگل کروم V8 است. جاوا اسکریپت مطابق با ECMAScript است که یک استاندارد ویژه برای این زبان است.

 

در اینجا نمونه ای از کاربرد کد Javascript را مشاهده میکنید :

 

<html>
<body>
<script type="text/javascript">
document.write("JavaScript is the most popular language");
</script>
</body>
</html>

خروجی کد :

JavaScript is the most popular language

 

PHP :

PHP (مخفف  برای PHP: Hypertext Preprocessor) میباشد که یک زبان برنامه نویسی منبع آزاد است که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد و مخصوصاً برای توسعه وب سمت سرور مناسب است. از PHP برای ایجاد وب سایت های پویا و تعاملی استفاده می شود.

<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<title>Example</title>
</head>
<body>
<?php
echo "Hi, I'm a PHP script!";
?>
</body>
</html>

 

کد PHP در کد HTML تعبیه شده است و دارای دستورالعمل مخصوص پردازش و راه اندازی نهایی است. این اجازه می دهد تا به "حالت PHP"  داخل و خارج شوید.

 

PHP با جاوا اسکریپت سمت کلاینت متفاوت است زیرا کد در سرور اجرا می شود و HTML حاصل به سمت کلاینت ارسال می شود. کلاینت ، که در این حالت مرورگر است ، نتایج اجرای آن اسکریپت را دریافت می کند ، اما کد در زمینه ای پنهان است. یک برنامه PHP می تواند داده های فرم را جمع آوری کند ، محتوای صفحه پویا تولید کند یا کوکی ها را ارسال و دریافت کند. و قابلیت های خیلی بیشتر. اسکریپت های PHP در سمت سرور ، در اسکریپت Command-Line استفاده می شوند و همچنین می توانید اسکریپت های PHP را برای برنامه های دسک تاپ بنویسید. PHP تقریباً روی تمام سیستم عامل های اصلی مانند Microsoft Windows ، macOS ، RISC OS ، Linux و انواع UNIX و سرورهای وب مانند Apache ، IIS و بسیاری دیگر اجرا می شود.

 

PHP در برابر Javascript: ویژگی ها

این زبانها چه شباهت ها و تفاوت هایی با هم دارند ؟ چند ویژگی برجسته:

 

نوع زبان :

هر دو PHP و Javascript زبانهای برنامه نویسی هستند. اما ، کد PHP روی سرور اجرا شده و نتیجه آن کد HTML خالص است که به عنوان پاسخی به مرورگر بازگردانده می شود. کد Javascript بر روی مرورگر و هم بر روی سرور اجرا می شود ، از این رو آنها به عنوان زبان های برنامه نویسی سمت کلاینت − سرور نامگذاری می شوند. تا زمانی که Node.js معرفی نشده بود ، Javascript فقط در مرورگر اجرا می شد. Node.js یک محیط زمان اجرا جاوا اسکریپت منبع باز و متقابل است که کد JavaScript را در خارج از یک مرورگر اجرا می کند. Node.js به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا از JavaScript برای اسکریپت نویسی در سمت سرور استفاده کنند تا محتوای صفحه وب پویا را  قبل از ارسال صفحه به مرورگر  تولید کنند. با Node.js ، شما به دو زبان مختلف در سمت کلاینت و سمت سرور احتیاج ندارید.

 

منبع باز ، رایگان بودن :

PHP منبع باز است ، توسط یک جامعه بزرگ توسعه یافته و نگهداری می شود و از پایگاه پشتیبانی خوبی نیز برخوردار است.  برای شروع کار با PHP ، هزینه ای آن مجانی است ، و فقط نیاز به یک PHP parser ، یک سرور وب (مانند Apache) و یک مرورگر وب مانند Google Chrome است. جاوا اسکریپت پیاده سازی شده ECMAScript است و ECMAScript یک استاندارد آزاد اما منبع باز نیست. بارگیری های Javascript رایگان است ، نیازی به پرداخت هزینه برای اسکریپت های نوشته شده در Javascript نیست.

 

سادگی :

Javascript یک زبان نشانه گذاری مانند HTML یا CSS نیست بلکه یک زبان برنامه نویسی است. از این رو اگر زبان برنامه نویسی دیگری را می شناسید ، یادگیری JavaScript برای شما بسیار ساده تر خواهد بود. به همین ترتیب ، PHP نیز به عنوان یک زبان برنامه نویسی برای یادگیری آسان در نظر گرفته می شود. آموزش ها و کتابچه های آنلاین بسیاری برای Javascript و PHP وجود دارد.

 

هر دو زبان تفسیری هستند ، به این معنی که شما می توانید در کد خود تغییراتی ایجاد کرده و مجدداً آن را اجرا کنید تا بدون نیاز به دوباره کپی کردن کد ، اثر را مشاهده کنید.

 

همزمانی :

Javascript یک زبان برنامه نویسی تک رشته ای ناهمزمان در مقایسه با PHP است که یک زبان چند رشته ای و ناهمزمان است. می توانید از Ajax با Javascript استفاده کنید تا قابلیت Asynchronous را بیابید. Ajax یک JavaScript و XML ناهمزمان است ، که به منظور ایجاد برنامه های وب ناهمزمان ، از طرف کلاینت به عنوان گروهی از تکنیک های توسعه وب در هم پیوسته استفاده می شود.

 

پلتفرمهای نرم افزاری مستقل :

هر دو Javascript و PHP مستقل از سیستم عامل هستند. PHP می تواند بر روی تمام سیستم عامل های اصلی مانند Linux ، Windows ، Mac و Solaris و روی سرورهای وب مانند Apache ، IIS و Lighttpd اجرا شود. جاوا اسکریپت می تواند روی هر مرورگری مانند Google Chrome ، Mozilla Firefox ، Safari ، Internet Explorer و غیره اجرا شود.

 

امنیت :

PHP از Javascript امن تر است زیرا کد PHP در مرورگر قابل مشاهده نیست. کد Javascript آسیب پذیر است و مستعد خطرات امنیتی است. با استفاده از ابزارهای Security Analyzer می توانید کد Javascript خود را ایمن سازید و از بهترین روشهای توسعه مانند استفاده از SSL / HTTPS و غیره استفاده کنید.

 

دسترسی به پایگاه های داده :

دسترسی به دیتابیس با استفاده از یک زبان سمت سرور مانند PHP آسان است اما جاوا اسکریپت به عنوان یک زبان فرانت اند نیاز به یک محیط برای دسترسی مستقیم به دیتابیس دارد. با معرفی Node.js ، جاوا اسکریپت توانایی انجام کارهایی را که سایر زبان های برنامه نویسی سمت سرور می توانند انجام دهند ، می دهد.

 

انتخاب شما چیست؟ جاوا اسکریپت؟ پی اچ پی؟

Javascript :

گزارش های تحلیل می گویند که جاوا اسکریپت در حال حاضر توسط بیش از 94 درصد وب سایتها مورد استفاده قرار می گیرد. برای نوشتن کد سمت سرور در جاوا اسکریپت همچنین می توانید از موتورهای زمان اجرای cross-platform مانند Node.js استفاده کنید. همچنین می توانید با ترکیب JavaScript ، HTML5 و CSS3 صفحات وب ایجاد کنید که به خوبی در مرورگرها ، سیستم عامل ها و دستگاه های مختلف کار کند.

 

چارچوب های JavaScript بسیاری در بازار وب مانند AngularJS ، ReactJS ، NodeJS و غیره وجود دارد که با استفاده از این چهارچوب ها ، زمان و تلاش توسعه برای وب سایت ها و برنامه های مبتنی بر جاوا اسکریپت به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. JavaScript به برنامه نویسان اجازه می دهد تا برنامه های وب در مقیاس بزرگ را به راحتی بسازند.

 

JavaScript محبوب ترین زبان برنامه نویسی است که در حدود 10 میلیون توسعه دهنده در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند. جاوااسکریوت همچنین برای توسعه اپلیکیشن های موبایلی برای پلتفرم های آندروید و آی او اس نیز به طور گسترده ای مورد استفاده قرار میگیرد .

 

همچنین باید درباره کتابخانه های مختلف JavaScript ، چارچوب ها و ابزارها بیاموزید و چندین کتابخانه و چارچوب را با هم ترکیب کنید تا از JavaScript مطابق با نیاز پروژه ها استفاده کنید.

PHP :

اگر مایل به ایجاد یک وب سایت تمام عیار و میزبانی از آن هستید ، PHP می تواند انتخاب مورد نظر شما باشد. کد PHP ساده است ، رایگان است و کد شما می تواند بر روی هر سیستم عامل اجرا شود. پی اچ پی مجموعه گسترده ای از کتابخانه های استاندارد دارد از این رو توسعه برنامه سریع است. برخی از چارچوب های محبوب PHP ، Laravel ، Symfony ، Zend و CodeIgnitor و موارد دیگر هستند. اگر با برنامه نویسی شی گرا راحت هستید و با استفاده از کتابخانه ها و چارچوب ها آشنا هستید ، پس PHP باید انتخاب شما باشد زیرا دارای یک پشتیبانی جامعه بزرگ توسعه دهنده است!

 

به طور خلاصه ، بسته به نیازهای توسعه برنامه خود ، می توانید از هرکدام از آنها یا هر دو به طور مشترک استفاده کنید.

 

نظرات :

در عرض چند دقیقه برای ایجاد حساب

کاربری خود اقدام کنید


اکنون حساب کاربری خود را ایجاد کنید!


ایجاد حساب کاربری

با ثبت نام در نیلوتک از آخرین بروز رسانی های آموزش ها و مقالات سایت مطلع شوید