یادآوری ویندوز 2000 ، شاهکار فراموش شده مایکروسافت

یادآوری ویندوز 2000 ، شاهکار فراموش شده مایکروسافت

یادآوری ویندوز 2000 ، شاهکار فراموش شده مایکروسافتRemembering Windows 2000, Microsoft’s Forgotten Masterpiece

یادآوری ویندوز 2000 ، شاهکار فراموش شده مایکروسافت

توسط : admin
بیست سال پیش ، مایکروسافت ویندوز 2000 را منتشر کرد. یک جایگزین کاملاً کارآمد و با کیفیت 32 بیتی برای ویندوز 98 و Windows Millennium Edition ،که راه را برای نسخه های مصرف کننده بعدی از جمله ویندوز 10 هموار کرد.

 

این نسخه مبتنی بر ویندوز NT است ، نه MS-DOS

ویندوز 2000 در تاریخ 17 فوریه 2000 در سراسر جهان منتشر شد ویندوز 2000 با عنوان Windows NT 5.0 آغاز شد ، آخرین نسخه  ویندوز NT در سیستم عامل های حرفه ای مایکروسافت. مایکروسافت ویندوز NT را از ابتدا در دهه 1990 به عنوان بخشی از تغییر بنیادی به دور از نسخه های مبتنی بر MS-DOS مانند Windows 3.x ایجاد کرد.

 

در طول دهه 90 ، مایکروسافت ویندوز مبتنی بر DOS را به همراه NT برای خدمت به کسانی که هنوز وابسته به میراث MS-DOS و نرم افزار 16 بیتی ویندوز بودند ، حفظ کردند. مایکروسافت مشتاق انتقال به NT برای همه بود ، اما الزامات سیستم برای دستگاه ویندوز NT مناسب و معقول بسیار فراتر از آنچه که بیشتر مصرف کنندگان در خانه داشتند ، بود.

 

در اواخر دهه 90 ، بسیاری از رایانه های شخصی مصرف کننده بالاخره به اندازه کافی قدرتمند بودند تا ویندوز NT را اجرا کنند ، بنابراین آنها به هدف های نصب شده بالقوه ویندوز 2000 تبدیل شدند. برخی در مایکروسافت امیدوار بودند که ویندوز 2000 نقطه ای برای تبدیل شدن به ویندوز مصرف کننده باشد. با این حال ، مایکروسافت تصمیم گرفت تا  انتشار ویندوز XP در سال 2001 مسکوت بماند .

 

این امر باعث شد بسیاری از افرادی که از ویندوز 2000 استفاده کرداند احساس کنند که زودتر از زمان طعم یک سیستم عامل ویندوز پایدار را چشیده اند .

 

ویندوز ۲۰۰۰ برخلاف ویندوز Me ، مثل کوه پایدار بود

Windows 2000 logo.

 

اگر در اواخر دهه 90 از رایانه شخصی استفاده می کردید ، با خرابی های مکرر ، قفل شدن و راه اندازی مجدد رایج در MS-DOS ، Windows 3.x و Windows 9x کاملاً آشنا بودید. اکوسیستم رایانه ای مبتنی بر DOS خانه ای از کارتهای ساخته شده بر روی پازلی سر هم بندی شده از کد بود که دارای اختلافات بی پایان سخت افزاری بود.

 

از آنجا که ویندوز مبتنی بر DOS پیچیده تر و از ویژگی های بارزتری برخوردار بود ، افراد بیشتری برای کار جدی به رایانه های شخصی خود اعتماد کردند و مشکلات بی ثباتی به وجود آمد.کاربران در ویندوز 98 معمولاً برای رفع مشکلات گیج کننده و مکرر با برنامه هایی که با یکدیگر و سیستم عامل در تضاد بودند ، راه اندازی  و نصب مجدد را انجام می دادند. منتقدان به طور گسترده ویندوز Me (منتشر شده در سپتامبر 2000) را که آخرین نسخه در ویندوز مبتنی بر MS-DOS است ، به دلیل ناپایداری بسیار زیاد آن خونریزی به پا کردند .

 

ویندوز 2000 پس از نصب ، با همان سخت افزاری که اکثر افراد از ویندوز 98 از آن استفاده می کردند ، دارای ثبات بالایی بود . در آن زمان ، بدون نیاز به تغییر رایانه ، کار می کرد و عدم نیاز به راه اندازی مجدد پس از نصب نرم افزار مانند یک معجزه به نظر می رسید . در حقیقت ، مایکروسافت در سال 2000 ،  در وب سایت خود "به طور چشمگیری کاهش مجدد سناریوهای قبلی " را به عنوان یکی از اصلی ترین ویژگی های فروش ویندوز 2000 درج کرد.

 

برخی از مردم از شنیدن با  ثبات بودن یک سیستم عامل مبتنی بر NT خوشحال بودند. در دسامبر 2000 ، شخصی به نام DAEtrader موارد زیر را درباره Windows 2000 مطرح کرد:

 

"من فرض کردمتوقف های مداوم و  عجیب و غریب ، فریز شدن یا پیام های خطای نامنظم از هر پلتفرمی انتظار می رود. اما  وقتی  که  یک سکوی پایدارتر از Win98 بوجود آمد بسیار دلگرم شدم . "

 

ویندوز ۲۰۰۰ پر از ویژگی های جدید و مفید بود

"My Documents," "Control Panel," and "Calculator" opened on a Windows 2000 desktop.

 

ویندوز 2000 در چهار نسخه مختلف ارائه شد که شامل : Professional ، Server ، Advanced Server و Datacenter Server بود . ویندوز 2000 حرفه ای به طور گسترده ای در مشتریان دسکتاپ  هدف قرار گرفت و نسخه مورد استفاده بیشتر بود. همه آنها شامل ویژگیهای جدید پیشرفته ای بودند که ویندوز 2000 را به عنوان نسخه بروز شده جذابتری از Windows NT 4.0 و Windows 98 کرد.

 

این سیستم عامل جدید همچنین تغییرات رابط کاربری طراحی شده برای هماهنگی ویندوز NT با ویندوز 98 را ارائه می دهد. همچنین از فناوری هایی مانند Active Desktop ، USB ، NTFS 3.0 و FAT32 پشتیبانی می کند. گنجاندن پشتیبانی DirectX ، ویندوز 2000 را با بسیاری از بازی های رایانه ای مدرن سازگار کرد. همچنین NT را یک قدم به رسیدن به یک سیستم عامل جهانی  consumer/business  نزدیکتر کرد.

 

برخی از ویژگی های حیاتی سیستم عامل که امروزه جزء اصلی ویندوز به حساب می آیند ، برای اولین بار در ویندوز 2000 ظاهر شد. اینها شامل مایکروسافت Installer می باشد که یک برنامه نصب / حذف برنامه یکنواخت تر و حفاظت از Windows File را برای فایل های سیستم فراهم کرده است. کنسول مدیریت مایکروسافت مدیریت عملکردهای حیاتی سیستم را از یک رابط یکپارچه آسان کرده است ، در حالی که کنسول بازیابی پس از خرابی های فاجعه آمیز به شما کمک میکرد. و Active Directory روش جدیدی برای مدیریت دامنه های شبکه ویندوز ارائه داد.

 

در حالی که مطبوعات از راه اندازی برخی از درایورهای ویندوز 2000 انتقاد می کردند ، سیستم عامل در واقع از پیکربندی سخت افزاری بسیار بیشتری نسبت به Windows NT 4.0 پشتیبانی می کرد. که شامل لوازم جانبی ، کارتهای صدا و گرافیک است که آن را به اولین نسخه کاملاً سازگار NT تبدیل می کند ، و نه فقط برای مشاغل بلکه برای همه.

 

اگر دزد دریایی بودید رایگان بود

اگرچه به عنوان یک سیستم عامل دسک تاپ شغلی در نظر گرفته شده است ، ویندوز 2000 حرفه ای نیز راه بسیاری از رایانه های شخصی خانگی را پیدا کرده بود. این امر به دلیل شهرتش به دلیل ثبات و البته دزدی دریایی شایع به خاطر درایوهای سی دی  CD-R و همچنین وفاداری نسبی محافظت از نسخه های سریال مبتنی بر مایکروسافت در آن زمان بود.

همچنین گران قیمت بود: ویندوز 2000 حرفه ای برای 319 دلار (حدود 481 دلار امروز ، هنگامی که برای تورم تعدیل می شود) ، خرده فروشی شد. بسیاری آن را بسیار گران قیمت می دانند ، زیرا ویندوز 98 با قیمت 109 دلار (امروز در حدود 164 دلار) خرده فروشی شد.

 

از آنجا که آن را به رایانه های شخصی در سطح مصرف کننده ارائه نمیشد ، اگر می خواستید آن را در دستگاه خانگی نصب کنید ، یا مجبور بودید آن را بخرید یا نسخه دیگری را از کسی دریافت کنید که نسخه ای در محل کار خود داشته باشد.

 

بعد از سالها خرابی ویندوز 98 و ویندوز Me ، ویندوز 2000 به طور آشکار در دستگاه های مصرف کننده بود.

 

ویندوز ۲۰۰۰ یک گزینه جایگزین مناسب برای Windows XP بود

 

The Start menu on a Windows XP desktop with the green field and sky background.

 

ویندوز 2000 همچنین به عنوان جایگزین برای جانشین خود ، ویندوز XP ، برای چندین سال خدمت کرده است. XP شامل برخی از ویژگی های  بحث برانگیز در آن زمان بود. که شامل یک سیستم فعال سازی محصول مبتنی بر اینترنت بود که اگر سخت افزار رایانه شخصی خود را تغییر دادید از حالت خریداری شده خارج میشد، و یک رابط پوسته جدید رنگی داشت که برخی از آنها تحت عنوان "Fisher-Price" مینامیدند .

 

ظاهر حرفه ای و خاکستری ویندوز 2000 از نظر برخی ارجحیت دارد و همچنین می توانست اکثر برنامه های XP را خوب اجرا کند.

 

ویندوز ۲۰۰۰ راه را برای آینده ویندوز هموار کرد

مایکروسافت ،با ارائه ویندوز 2000 یک قدم اساسی برای آوردن پلتفرم ویندوز NT بسیار پایدار و از نظر فناوری پایدار به همه مردم نشان داد. این ثابت کرد که یک سیستم عامل پیشرفته ویندوز همچنین می تواند یک رابط کاربر پسند و ویژگی های چند رسانه ای داشته باشد.

 

استیون سینوفسکی ، رئیس سابق ویندوز بخش مایکروسافت (که آن زمان اداره را مدیریت می کرد) ، به ما گفت که ویندوز 2000 چقدر مهم است:

"اگر ما ویندوز 2000 را ارائه نکرده بودیم ، هرگز و هرگز  نمیتوانستیم ویندوز XP را تولید کنیم . سرانجام سیستم عامل NT را با سازگاری به سیستم عامل مصرف کننده تبدیل کردیم. "

 

ویندوز 2000 یک حلقه اساسی در یک زنجیره ناگسستنی بود که با ویندوز NT 1.0 در سال 1993 آغاز شد و تا امروز با ویندوز 10 ادامه دارد.

 

 

و در آخر ، سیستم مورد نیاز برای نصب ویندوز ۲۰۰۰ به این شرح بود :

Windows 2000 Professional Splash Screen

 

برای براورد واقعی از گذشته ، بگذارید  به حداقل نیازهای سیستم Windows 2000 Professional در آن زمان نگاهی بیندازیم:

  • CPU 133 مگاهرتز یا بالاتر با پنتیوم سازگار است.
  • حداقل 64 مگابایت (مگابایت) رم توصیه می شود؛ حافظه بیشتر به طور کلی پاسخگویی را بهبود می بخشد.
  • هارد دیسک 2 گیگابایتی با حداقل 650 مگابایت فضای خالی.
  • ویندوز 2000 حرفه ای از سیستم های CPU منفرد و دوگانه پشتیبانی می کند.

در عمل ، ویندوز 2000 برای ارائه یک تجربه معقول ، به یک دستگاه با خصوصیات بهتر نیاز داشت ، اما نه زیاد.

تولدت مبارک ، ویندوز 2000! ما مطمئناً از نظر قابلیت سخت افزاری و وسعت ویژگی ها بسیار طولانی پیش رفته ایم ، اما نمی توانستیم بدون شما این کار را انجام دهیم!

نظرات :

در عرض چند دقیقه برای ایجاد حساب

کاربری خود اقدام کنید


اکنون حساب کاربری خود را ایجاد کنید!


ایجاد حساب کاربری

با ثبت نام در نیلوتک از آخرین بروز رسانی های آموزش ها و مقالات سایت مطلع شوید