سیستم عامل جدید harmoniOS شرکت هواوی چیست ؟

سیستم عامل جدید harmoniOS شرکت هواوی چیست ؟

سیستم عامل جدید harmoniOS شرکت هواوی چیست ؟What Is Huaweis Harmony OS

سیستم عامل جدید harmoniOS شرکت هواوی چیست ؟

توسط : admin
پس از سالها گمانه زنی و شایعه ، غول فناوری Huawei چینی به طور رسمی از سیستم عامل Harmony OS در سال 2019 پرده برداری کرد. وجود این سیستم عامل سوالات بسیاری را در اذهان بوجود آورده است . چگونه کار می کند؟ چه مشکلی را حل می کند؟ و آیا تولید این محصول بدلیل اختلافات فعلی بین هوآوی و دولت ایالات متحده است؟

 

آیا سیستم عامل Harmony مبتنی بر لینوکس است؟

خیر ، اگرچه هر دو محصول رایگان هستند (یا شاید به طور دقیق تر ، هواوی قول داده است سیستم عامل هارمونی را با مجوز منبع آزاد عرضه کند) ، سیستم عامل Harmony محصول متمایزی از لینوکس است. علاوه بر این ، از یک معماری با طراحی متفاوت نسبت به لینوکس استفاده کرده و  طراحی micro kernel  را بر monolithic kernel ترجیح داده است .

 

اما صبر کنید Microkernel چیست ؟ Monolithic kernel چیست ؟

بیایید دوباره بررسی کنیم . در قلب هر سیستم عامل چیزی به نام هسته وجود دارد. همانطور که از نام آن پیداست ، هسته ها در قلب هر سیستم عامل قرار دارند و به طور موثری به عنوان پایه و اساس سیستم عامل عمل می کنند. آنها تعامل با سخت افزار زیرین را کنترل می کنند ، منابع را اختصاص می دهند و نحوه عملکرد و اجرای برنامه ها را مدیریت می کنند.

 

همه هسته ها این مسئولیت های اساسی را دارند. با این حال ، آنها در نحوه کار با یکدیگر متفاوت هستند.

 

بیایید کمی در مورد حافظه صحبت کنیم. سیستم عامل های مدرن سعی می کنند برنامه های کاربر (مانند Steam یا Google Chrome) را از قسمت های حساس تر سیستم عامل جدا کنند. تصور کنید خط غیرقابل نفوذی  ، حافظه مورد استفاده خدمات سطح سیستم را از برنامه های خود  سیستم عامل جدا می کند. برای اینکار دو دلیل اصلی وجود دارد: امنیت و ثبات.

 

میکروکرنل ها ، مانند نمونه استفاده شده در سیستم عامل هارمونی ، در مورد برنامه هایی که در حالت هسته کار می کند را به طور اساسی محدود می کنند.

 

به طور واضح ، هسته های یکپارچه تفاوت چندانی با هم  ندارند. به عنوان مثال ، لینوکس به بسیاری از ابزارها و فرآیندهای سطح OS اجازه می دهد تا در فضای ویژه از حافظه قرار گرفته و فعالیت کنند .

 

در زمانی که لینوس توروالدز کار خود را بر روی هسته لینوکس شروع کرد ، میکروکرونل ها هنوز هم با کمترین کاربرد تجاری در دنیای واقعی ، تا حد زیادی ناشناخته بودند.همچنین توسعه Microkernel ها   سخت تر و کندتر انجام میشد .

 

تقریباً 30 سال بعد ، اوضاع تغییر کرد . رایانه ها سریعتر و ارزان تر شدند . Microkernel ها  از دانشگاه به مرحله تولید جهش پیدا کردند .

 

هسته XNU ، که در قلب macOS و iOS قرار دارد ، الهام زیادی از طرح های قبلی میکروکرن ، یعنی هسته Mach است که توسط دانشگاه کارنگی ملون ساخته شده  است . در همین حال QNX ، که اساس سیستم عامل Blackberry 10 و همچنین بسیاری از سیستمهای اطلاعاتی خودرویی را تشکیل می دهد ، از طراحی microkernel استفاده می کند.

 

موضوع اصلی درباره توسعه پذیری است 

از آنجا که طراحی Microkernel به عمد محدود هستند ، گسترش آنها بسیار آسان است. افزودن سرویس سیستم جدید ، مانند درایور دستگاه ، به توسعه دهنده نیازی ندارد که اساساً هسته را تغییر داده یا در آن مداخله کند.

 

و این نشان می دهد که چرا هواوی با سیستم عامل Harmony این روش را انتخاب کرده است. اگرچه شاید هواوی با گوشی های خود بهتر شناخته می شود ، اما شرکتی است که در بیشتر بخش های بازار فناوری مصرف درگیر است. تولیدات آن شامل مواردی مانند گجت های پوشیدنی تناسب اندام ، روتر و حتی تلویزیون است.

 

هواوی یک شرکت فوق العاده جاه طلب است. این شرکت با گرفتن برگ از کتاب رقیب خود ، شیائومی ، فروش محصولات IoT را از طریق شرکت تابعه خود با محوریت جوانان ، از جمله مسواک هوشمند و لامپ های میز هوشمند آغاز کرده است.

 

و در حالی که هنوز مشخص نیست که آیا سیستم عامل Harmony با استفاده از هر فن آوری مصرف کننده ای که در نهایت به فروش می رساند ، اجرا خواهد شد ، هواوی آرزو می کند که یک سیستم عامل داشته باشد که در حد ممکن دستگاه های مختلفی را تحت پوشش قرار داده و در آن ها اجرا کند.

 

بخشی از دلیل سازگاری است. اگر به الزامات سخت افزاری توجه نکنید ، هر برنامه نوشته شده برای سیستم عامل Harmony باید روی هر دستگاهی که آن را اجرا کند ، کار کند. این یک پیشنهاد جذاب برای توسعه دهندگان است. اما همچنین باید مزایایی برای مصرف کنندگان نیز داشته باشد. هرچه دستگاه های  بیشتری به صورت رایانه ای تبدیل می شوند ، معقول است که آنها بتوانند به راحتی به عنوان بخشی از یک اکوسیستم گسترده تر کار کنند.

 

اما در مورد گوشی ها چطور؟

A Huawei phone between a USA and Chinese flag.

 

 

تقریباً یک سال است که وزارت خزانه داری دولت ترامپ هوآوی را در "فهرست نهادهای تحریم شده " قرار داده است ، از این طریق مانع از تجارت شرکت های آمریکایی با آن شرکت ها می شود. در حالی که این امر فشار زیادی به همه جوانب کار Huawei وارد کرده است ، بزرگترین درد در بخش موبایل این شرکت احساس شده است و مانع از انتشار دستگاه های جدید هاوی با خدمات Google Mobile (GMS)  شده است.

 

خدمات Google Mobile به طور موثری  شامل کل اکوسیستم Google برای Android است ، از جمله برنامه های دنیای مانند Google Maps و Gmail و همچنین فروشگاه Google Play. با وجود آخرین تلفن های هواوی که دسترسی به اکثر برنامه ها را ندارد ، بسیاری از آنها تعجب کرده اند که آیا غول چینی اندروید را رها خواهد کرد ،و به جای آن به یک سیستم عامل بومی نقل مکان میکند ؟

 

این بعید به نظر می رسد. حداقل در کوتاه مدت.

 

برای شروع ، رهبران هوآوی مجدداً تعهد خود را نسبت به سیستم عامل Android دوباره تکرار کرده اند . در عوض ، این کشور بر توسعه جایگزین خود برای GMS بنام Huawei Mobile Services (HMS) متمرکز شده است.

 

در قلب این اکوسیستم برنامه این شرکت یعنی Huawei AppGallery قرار دارد. هواوی اظهار داشت که برای بستن "شکاف برنامه" با Google Play Store یک میلیارد دلار هزینه در نظر گرفته و 3000 مهندس نرم افزار نیز روی آن کار می کنند.

 

سیستم عامل جدید تلفن همراه مجبور خواهد شد از ابتدا شروع کند. هواوی باید برنامه نویسان را به سمت  تولید برنامه ها برای سیستم عامل Harmony بکشاند. و همانطور که از Windows Mobile ، BlackBerry 10 و Tizen سامسونگ (و قبلاً Bada) آموخته ایم ، این یک پیشنهاد ساده نیست.

 

گفته می شود ، هواوی یکی از شرکتهای با تکنولوژی پیشرفته در جهان است. و بنابراین ، عاقلانه نخواهد بود که چشم انداز یک تلفن مجهز به سیستم عامل Harmony را به طور کامل رد کنید.

 

ساخت چین در سال  2025

زاویه جالب سیاسی برای بحث در اینجا وجود دارد. برای چندین دهه ، چین به عنوان کارخانه جهان عمل کرده و محصولاتی را طراحی کرده است که در خارج از کشور طراحی شده اند. اما در سال های اخیر ، دولت چین و بخش خصوصی خود سرمایه گذاری های کلانی را در زمینه تحقیق و توسعه انجام داده اند. محصولات با طراحی چینی به طور فزاینده ای وارد صحنه بین المللی می شوند و رقابت جدیدی را برای نخبگان فنی Silicon Valley ارائه می دهند.

 

در این میان ، دولت پکن جاه طلبی دارد که آن را "ساخته شده در چین 2025" می نامد. به طور مؤثر ، می خواهد به اتكای خود به محصولات با فناوری پیشرفته وارداتی مانند نیمه هادی ها و هواپیماها وارد شود و آنها را جایگزین گزینه های خانگی خود كند. انگیزه این امر ناشی از امنیت اقتصادی و سیاسی و همچنین پرستیژ ملی است.

 

سیستم عامل هارمونی کاملاً درگیر این جاه طلبی شده است. در صورت اجرا شدن ، اولین سیستم عامل موفقیت آمیز در جهان خواهد بود که از چین بیرون می آید  البته به استثنای سیستم های مورد استفاده در niche markets ، مانند ایستگاه های پایه سلولی.

 

در نتیجه ، من تعجب نخواهم کرد که سیستم عامل هارمونی از برخی هواداران بسیار مشتاق در دولت مرکزی و همچنین در بخش خصوصی گسترده چین برخوردار باشد. و این هواداران هستند که در نهایت موفقیت آن را تعیین می کنند.

نظرات :

در عرض چند دقیقه برای ایجاد حساب

کاربری خود اقدام کنید


اکنون حساب کاربری خود را ایجاد کنید!


ایجاد حساب کاربری

با ثبت نام در نیلوتک از آخرین بروز رسانی های آموزش ها و مقالات سایت مطلع شوید