تفاوت بین chrome و chromuim در چیست ؟

تفاوت بین chrome و chromuim در چیست ؟

تفاوت بین chrome و chromuim در چیست ؟Chrome vs. Chromium: What's the Difference?

تفاوت بین chrome و chromuim در چیست ؟

توسط : admin
در این مقاله به بررسی دو مرورگر نزدیک به هم ولی با تفاوت های زیاد میپردازیم .

 

Chrome یک مرورگر وب است که توسط Google طراحی و منتشر شده است. Chromium یک مرورگر منبع آزاد است که کاربران کمتری  داشته  و آن هم نیز توسط Google تولید شده است. Chrome از همان سورس کد  Chromium استفاده می کند اما دارای ویژگی ها و افزودنی های کمتری است. ما با دقت به جوانب مثبت و منفی هر مرورگر نگاه کردیم تا به شما در تصمیم گیری آگاهانه درباره اینکه کدامیک از آنها بهترین انتخاب است کمک کنیم.

 

اطلاعات کلی دو مرورگر

Chrome

Chromium

دانلود و استفاده  از آن رایگان است ولی نمیتوان با مهندسی معکوس از سورس کد آن  برای تولید یک مرورگر دیگر استفاده کرد .رایگان و منبع باز. هر کس می تواند کد منبع را مطابق میل خود تغییر داده و مرورگر جدیدی را تولید کند .
بر خلاف  Chromium دارای به روزرسانی های خودکار ، مرور داده ها و پشتیبانی بومی از Flash است.بیشتر کد منبع آن از Chrome است .
 به روزرسانی خودکار ، مرور داده یا پشتیبانی Flash  را ندارد .

 

Chrome یک مرورگر وب اختصاصی است که توسط Google ساخته و نگهداری می شود. از آنجا که  اختصاصی است ، هرکسی می تواند آن را بارگیری و استفاده کند ، اما نمیتواند کدهای آن تجزیه ، مهندسی معکوس یا  در ساخت پروژه های دیگر استفاده کند.

 

Chrome بر پایه Chromium ساخته شده است ، به این معنی که توسعه دهندگان Google کد منبع آزاد Chromium را گرفته و کد اختصاصی خود را اضافه می کنند. به عنوان مثال ، Chrome دارای یک ویژگی به روزرسانی خودکار است ، قادر به ردیابی داده های مرور است و پشتیبانی محلی از Flash را شامل می شود - که Chromium فاقد همه آنها است.

 

Chromium یک مرورگر وب منبع باز است که توسط Chromium Projects ساخته و نگهداری می شود. از آنجا که منبع باز است ، هر کس می تواند کد منبع را طبق دلخواه خود تغییر دهد. با این حال ، فقط اعضای قابل اعتماد جامعه توسعه پروژه Chromium می توانند کدهای تغییر آن را ارائه دهند.

 

کاربران عادی می توانند نسخه بارگیری شده Chromium ، کامپایل شده و آماده استفاده را از سایت download-chromium.appspot.com بارگیری کنند.

 

معایب و مزایای Chrome :

مزایا :

معایب :

برای کاربران معمولی وب ، Chrome احتمالاً انتخاب بهتری است. زیرا یک تجربه مرور امن و پایدار به دلیل بروزرسانی خودکار و گزارش خطا را دارا است. بر خلاف جایگزین منبع باز ، Chrome پشتیبانی بومی را برای Adobe Flash و همچنین رمزگذارهای رسانه ای منبع بسته مانند AAC ، H.264 و MP3 ارائه می دهد.

علاوه بر این ، اگر شما یک سرپرست نیستید ، معایب معدودی از مشکلات Chrome به چشمتان نمی خورد. به عنوان مثال ، برخلاف کرومیوم ، Chrome عادتهای مرور ، کوکی ها ، تاریخچه و داده های دیگر را ردیابی می کند. اما شما همیشه می توانید از حالت ناشناس Chrome استفاده کنید تا در پایان کار با مرورگر ، آن داده ها را حذف کنید.

 

به طور پیش فرض ، Chrome در Windows و Mac فقط به شما امکان می دهد افزونه هایی را که از فروشگاه وب Chrome بارگیری می شود نصب کنید. این با سایر مرورگرهایی که افزونه های خارجی را در اختیار شما قرار می دهند ، مقایسه می شود. با این حال ، یک پلت فرم باز نیاز به بررسی بیشتری از سوی کاربر دارد ، زیرا برنامه های افزودنی خارج از سیستم گاهی اوقات آزمایش نشده یا مخرب هستند. اگر می خواهید آزادی نصب برنامه های افزودنی خارجی در Chrome را داشته باشید ، حالت برنامه نویس را فعال کنید.

 

معایب و مزایای Chromium :

مزایا :

معایب :

Chromium به عنوان یک پلتفرم منبع باز ،  برای کاربران پیشرفته و توسعه دهندگان وب گزینه بهتری است. بسیاری از کاربران دوست دارند که مرورگر ، داده های مرور شده را ردیابی نکند یا اطلاعاتی در مورد تاریخچه و رفتار کاربر به Google ارائه ندهد. همچنین محدودیتی در استفاده از اکستنشن ها نداشته باشد .

 

از آنجا که Chromium از کد منبع Chromium Projects تولید شده است ، دائماً تغییر می کند. Chrome دارای چندین کانال انتشار است ، اما حتی کانال Canary کمتر از Chromium به روز می شود. به روزرسانی ها عموما در وب سایت Chromium Projects ارسال می شود.

در حالی که این مرورگر بیشتر از Chrome به روز می شود ، این به روزرسانی ها باید به صورت دستی بارگیری و نصب شوند.و هیچ به روزرسانی خودکاری وجود ندارد.

 

Chromium پشتیبانی بومی Adobe Flash را ارائه نمی دهد. اگرچه فلش به اندازه گذشته مورد استفاده نیست ،ولی بعضی از سایتها بدون آن خوب کار نمی کنند. از آنجا که Flash منبع باز نیست ، Chromium بومی از آن پشتیبانی نمی کند. اگر می خواهید از Flash در Chromium استفاده کنید ، برای پشتیبانی از آن باید کد لازم را بنویسید یا از طریق افزونه ها نصب نمایید.

 

Chromium از کدک های رسانه ای مجاز مانند AAC ، H.264 و MP3 پشتیبانی نمی کند. بدون این کدک ها ، شما قادر به پخش رسانه در Chromium نخواهید بود. اگر می خواهید ویدئویی از سایت هایی مانند Netflix و YouTube پخش کنید ، از Chrome استفاده کنید یا این کدک ها را به صورت دستی نصب نمایید.

 

در نهایت ، Chromium همیشه جعبه امنیتی را به طور پیش فرض فعال نمی کند. هر دو Chrome و Chromium از حالت امنیتی sandbox mode برخوردار هستند ، اما در برخی موارد در Chromium به طور پیش فرض غیر فعال است.

 

Chrome در مقابل Chromium: کدام یک برنده است؟

از آنجا که کروم و کرومیوم مشابه هستند ، و هر کدام مزایایی دارند ، گفتن اینکه کدام یک  گزینه بهتری است ، کار ساده ای نیست. برای کاربران عادی ، Chrome احتمالاً انتخاب بهتری است. برای کاربران پیشرفته و برای کسانی که ارزش بالایی به حفظ حریم خصوصی و برنامه نویسی قرار می دهند ، Chromium ممکن است گزینه بهتری باشد.

 

نظرات :

در عرض چند دقیقه برای ایجاد حساب

کاربری خود اقدام کنید


اکنون حساب کاربری خود را ایجاد کنید!


ایجاد حساب کاربری

با ثبت نام در نیلوتک از آخرین بروز رسانی های آموزش ها و مقالات سایت مطلع شوید