چه فرقی بین HTML و HTML5 و XHTML است

چه فرقی بین HTML و HTML5 و XHTML است

چه فرقی بین HTML و HTML5 و XHTML استHTML vs HTML5 vs XHTML: Differences You Should Know

چه فرقی بین HTML و HTML5 و XHTML است

توسط : admin
اصطلاحات HTML ، HTML5 و XHTML اغلب در طراحی وب استفاده می شوند.اغلب این اصطلاحات برای اکثر افرادی که در طراحی وب تازه کار هستند ، گیج کننده است . سردرگمی بوجود آمده قابل درک است زیرا همه آنها زبانهای نشانه گذاری هستند و در اصل با همان هدف خدمت می کنند. برای اینکه از این سردرگمی رها شوید ، اجازه دهید جزئیات آنها را با دقت بررسی کنیم.

 

زبانهای نشانه گذاری یا Markup Languages : چیستند ؟

Markup Languages ابزارهای اساسی مورد نیاز برای ایجاد یک صفحه وب هستند. هر صفحه وب دارای متن ، تصاویر و یا هر نوع دیگری از داده های ساخت یافته است که به کاربر نمایش داده می شود. ارائه اطلاعات متنی یا تصویری به کاربر ، markup یک وب سایت را مشخص می کند. در طراحی صفحه وب ممکن است به کلمات مختلف ، فونت های مختلف ، رنگ های مختلف برای انواع متن و غیره نیاز داشته باشید. ما همچنین در  طراحی وب باید به جنبه عمومی بودن  آن توجه کنیم ، یعنی ،نمایش صفحه وب بدون در نظر گرفتن مرورگر ممکن است نمایشی  متفاوت داشته باشد . داشتن یک زبان علامت گذاری استاندارد که از طریق آن صفحات وب می توانند اطلاعات را به کاربر ارائه دهند ضروری است.

 

زبانهای نشانه گذاری از تگ ها برای تعیین قالب داده ها استفاده می کند. تگ ها برای نمایش داده ها به روشی ساختار یافته و سازمان یافته استفاده می شوند. مثالهای متداول تگ ها شامل تگ های header ، برچسب های body و غیره است. متداول ترین زبان نشانه گذاری برای صفحات وب HTML است که توسط تیم برنرز لی ، مخترع شبکه جهانی وب طراحی شده است.

 

HTML ، که مخفف عبارت HyperText Markup Language است ، اولین زبان نشانه گذاری مبتنی بر اینترنت بود که برای صفحات وب استفاده می شد. با این حال ، HTML به سرعت تکامل یافت و با انتشار نسخه های بعدی از آن ، نوعی استاندارد برای زبان های نشانه گذاری شد. اگرچه HTML بیشتر از یک زبان واحد استاندارد است ، بنابراین معمولاً به نسخه های HTML تا نسخه های HTML4 گفته می شود. این امر به دلیل نیاز به تمایز آن از تغییرات مهمی است که توسط HTML5 ایجاد شده است ، که نسخه بعدی و جدید HTML است.

 

با این حال ، قبل از انتشار HTML5 ، کنسرسیوم جهانی وب (همچنین با عنوان W3C نیز شناخته می شود) برای حل برخی از مشکلات سازگاری مرورگرها ، توسعه یک پسوند HTML را بر اساس فرمت XML آغاز کرد. XML استاندارد دیگری از زبان نشانه گذاری است که بسیار شبیه HTML است اما در پردازش خطا و قالب بندی کمی سخت تر از HTML است. زبان حاصل شده XHTML نامگذاری شده است ، که مخفف عبارت eXtensible HyperText Markup Language است.این نسخه بسیار شبیه به HTML4 بود اما دارای قوانین سختگیرانه تری نسبت به آن است .

 

تفاوت بین HTML در مقابل XHTML و HTML5

اکنون بیایید برخی از تفاوت ها را با جزئیات بیشتر بررسی کنیم.

 

HTML و HTML5

گروهی معروف به WHATWG  نسخه HTML5 را توسعه داده و برای بهبود نسخه های HTML قبلی و حل برخی از مشکلات سازگاری بین مرورگرها آن را  طراحی کردند. تفاوتهای کلیدی بین HTML و HTML5:

 

شرح مقایسهHTMLHTML5
 چه چیزی است ؟زبان نشانه گذاری هایپرتکست ، زبان اصلی برای توسعه صفحات وبنسخه جدید HTML ، ارائه قابلیت های جدید برای تعامل با فن آوری های اینترنت برای ساختار و ارائه محتوا.
پشتیبانی چند رسانه ای هیچ گونه پشتیبانی از فیلم و صدا  ارائه نمی دهد.پشتیبانی از صدا و فیلم را به صورت یکپارچه درون خود  ارائه می دهد.
پشتیبانی محدوده جغرافیاییدر صورت ورود کاربر از دستگاه های تلفن همراه ، روند ردیابی موقعیت مکانی کاربر دشوار و پیچیده تر است.این زبان از API جاوا اسکریپت Geolocation استفاده می کند که برای شناسایی محل دسترسی هر کاربر به وب سایت استفاده می شود.
ذخیره سازیاز حافظه نهان مرورگر به عنوان ذخیره موقت استفاده می کند.مجهز به گزینه های مختلف ذخیره سازی مانند حافظه وب ، پایگاه داده SQL و حافظه نهان برنامه
ارتباطاتارتباط بین سرویس گیرنده و سرور با کمک streaming و long pooling  انجام می شود ، زیرا  پشتیبانی از سوکت را ارائه نمی دهد.این زبان امکان برقراری ارتباط کامل full-duplex دو طرفه را بین کلاینت و سرور فراهم می کند.
سازگاری مرورگر هابا توجه به قدیمی بودن،  همه مرورگرها از آن پشتیبانی می کنند.فقط با نسخه های جدید برخی مرورگر سازگار است زیرا تگ ها و عناصر جدید را معرفی می کند.
پشتیبانی گرافیکیبرای ارائه پشتیبانی از گرافیک بردار به ابزارهای ثالث نیاز دارد. بصورت پیش فرض از canvas و SVG پشتیبانی میشود .
Threadingاجرای رابط کاربری مرورگر و  جاوا اسکریپت در یک رشته منجر به مشکل عملکرد می شود.پشتیبانی از API JavaScript را ارائه می دهد ، که به JavaScript و رابط مرورگر اجازه می دهد تا در نخ های مختلف اجرا شود.
مدیریت خطاقادر به مدیریت دستور نادرست یا خطاهای دیگر نیستقابلیت مدیریت دستور نادرست یا هرگونه خطای دیگر را دارد

به طور خلاصه ، HTML5 فقط نسخه بهتری از HTML با ویژگی ها و قابلیت های اضافه شده است.

 

HTML و XHTML

XHTML به عنوان افزونه ای برای HTML توسعه داده شد. تفاوتهای زیادی بین HTML4 و XHTML وجود ندارد ، و XHTML یک نسخه دقیق تر از HTML4 است. تفاوتهای اصلی بین HTML و XHTML عبارتند از:

شرح مقایسهHTMLXHTML
نام کاملHypertext Markup Language

Extensible Hypertext Markup Language

حساسیت به اندازه حروفحساس به کوچکی و بزرگی  نویسه ها نیستحساس به کوچکی و بزرگی  نویسه ها هست
Media Type text/htmlapplication/xhtml+xml
برنامهاستفاده از  SGMLاستفاده از  XML
فرمتفرمت فایل های مستنداتفرمت زبان نشانه گذاری
مترجمبه مترجم اختصاصی HTML نیاز دارد. نیاز به XML parser استاندارد دارد.
محدودیتمحدودیت نگران کننده ای نداردمحدودیت نگران کننده ای ندارد

 

در حالی که موارد فوق تفاوتهای بارزتری را نشان می دهد ، تفاوتهای بسیار ظریف تری نیز وجود دارد ، اما واقعاً بسیار کم هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر همیشه می توانید مستندات XHTML را بررسی کنید. XHTML با درج برخی از ویژگی های XML برای حل برخی از مشکلات در HTML طراحی شده است.

 

HTML5 و XHTML

از آنجا که XHTML و HTML عمدتاً یکسان هستند ، تفاوتهای بین XHTML و HTML5 همان مواردی است که بین HTML4 و HTML5 وجود دارد. با این حال ، موارد زیر برخی از تفاوت های ظریف تر ، بین HTML5 و XHTML است:

شرح مقایسهXHTMLHTML5
حساسیت به اندازه حروفدارد ندارد
توسعه یافته توسطکنسرسیوم وب جهانی (W3C)همکاری بین کارگروه فناوری کاربرد برنامه Hypertext (WHATWG) و کنسرسیوم جهانی وب (W3C).
ویژگی ها و مزایا

برخی از ویژگی ها عبارتند از:

 

 • ترکیبی از HTML و XML
 • یک استاندارد برای صفحات وب تعریف می کند که می تواند توسط همه مرورگرهای فعال XHTML نمایش داده شود.
 • صفحات XHTML را می توان به راحتی ویرایش و قالب بندی کرد و نگهداری آن آسان است .
 •  فرمت خوب و ساختار یافته و سازگار را ارائه می دهد که می تواند به سرعت توسط همه مرورگرهای وب پردازش و تجزیه شود.
 • اسناد XHTML می تواند از برنامه هایی مانند اپلت و اسکریپت استفاده کند. این برنامه ها به document object model سند HTML یا document object model سند XML بستگی دارد. اسناد را می توان به عنوان ویرایش و اعتبار با استفاده از یک ابزار XML مشاهده کرد.

ویژگی های اصلی پشتیبانی شده توسط HTML5 عبارتند از:

 

 • کشیدن و رها کردن: به کاربران امکان می دهد عناصر را از یک مکان به مکان دیگر در همان صفحه وب بکشند و رها کنند.
 • Geolocation: به کاربران امکان می دهد مکان را در برنامه های مختلف وب به اشتراک بگذارند.
 • Events-Sent Events (SSE): این امکانات در HTML5 به رویدادها اجازه می دهد تا از طریق وب سرور به مرورگر وب جریان پیدا کنند. به این رویدادها رویدادهای ارسال شده توسط سرور گفته می شود.
 • عناصر جدید: چندین عنصر مانند <header> ، <footer> و <section> اضافه شده اند
 • Microdata: کاربران با استفاده از این امکانات ، واژگان خود را فراتر از HTML5 ایجاد می کنند و صفحات وب را با معنای سفارشی گسترش می دهند.
نحو

هنگام نوشتن کد برای XHTML ، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 

 • تگ ها باید به درستی درج شوند.
 • تمام ویژگی ها و تگ های XHTML باید از حروف کوچک باشند.
 • تمام اسناد XHTML باید با نویسه DOCTYPE شروع شوند.
 • کاربر باید یک ویژگی نام را با یک ویژگی شناسه جایگزین کند.
 • ویژگی زبان تگ script را رد کنید.

HTML5 این ویژگی ها را می کند:

 

 • نام تگ ها به صورت بزرگ
 • مقادیر ویژگی اختیاری است
 • بستن عناصر خالی اختیاری است
 • مقدار ها برای ویژگی ها اختیاری است.
 • برچسب هایی مانند:
 • <script>
 • <link>
 • برچسب های اسناد مانند:
 • Figure
 • Nav
 • Article
ویژگی ها یا  Attributes

چند ویژگی مرتبط با XHTML به شرح زیر است:

 

 • ویژگی های اصلی: class ، id ، style و title.
 • ویژگی های زبان: زبان مورد استفاده را نشان می دهد.
 • همچنین دارای خصوصیات اختصاصی مایکروسافت است که شامل کلیدهای دستی ، زبان ، tabindex ، مخفی کردن و موارد دیگر می باشد.

چند ویژگی در زیر ذکر شده است:

 

 • تراز کردن: برای تراز کردن تگ ها در سمت راست ، چپ یا مرکز استفاده می شود.
 • Hidden: مشخص می کند که آیا عنصر باید پنهان باشد یا نه
 • Productprop: برای گروه بندی موارد استفاده می شود
 • Tabindex: ترتیب زبانه هر عنصر را مشخص می کند
 • Data-XXXX: به شخصی سازی صفات کمک می کند و به نویسنده اجازه می دهد تا ویژگی های خود را تعریف کند.
رویدادها

XHTML عناصری مانند <body> و <frameset> را فراهم می کند که چنین صفاتی را می توان در Javascript استفاده کرد.

این رویدادها در سطح <form> هستند که هنگام تغییر عنصر ، فرم submit می شود .

همچنین از رویدادهای صفحه کلید پشتیبانی می کند.

HTML5 از برنامه نویسی رویداد در جاوا اسکریپت پشتیبانی می کند و به کاربران امکان می دهد رویداد را تحت عنوان ویزگی به تگ اضافه کند . همچنین از رویداد هایی مانند load سند ، window focus و غیره پشتیبانی می کند.

 

نتیجه گیری 

در پایان ، هر سه زبان دارای نشانه گذاری هستند و فقط برخی از ویژگی های موجود در هر یک از آنها موجود نیستند. در حالی که XHTML با درج برخی ویژگی های XML به نسخه بهتری از HTML4 طراحی شده است ، اما HTML5 به مراتب بهتر از هر دو است و به دلیل افزودن بسیاری از ویژگیهای اساسی ، امروزه به عنوان رایج ترین زبان نشانه گذاری استفاده می شود.نکته اصلی این است که همه آنها فقط نسخه های متفاوتی از استاندارد HTML زبانهای نشانه گذاری هستند ، اما با سبک ها و ویژگی های مختلف نحوی. اگر در طراحی وب مبتدی هستید ، ما HTML4 و XHTML را توصیه نمی کنیم ، و منطقی است که ابتدا HTML5 را بخاطر ارتقاء سازگاری و استفاده گسترده از آن یاد بگیرید. تجربیات خود را در نظرات زیر به اشتراک بگذارید.

 

برچسب ها

نظرات :

در عرض چند دقیقه برای ایجاد حساب

کاربری خود اقدام کنید


اکنون حساب کاربری خود را ایجاد کنید!


ایجاد حساب کاربری

با ثبت نام در نیلوتک از آخرین بروز رسانی های آموزش ها و مقالات سایت مطلع شوید