مقایسه JSON و XML در سال ۲۰۲۰

مقایسه JSON و XML در سال ۲۰۲۰

مقایسه JSON و XML در سال ۲۰۲۰JSON vs XML in 2020: Comparison, Features & Example

مقایسه JSON و XML در سال ۲۰۲۰

توسط : admin
XML (زبان نشانه گذاری گسترده) از 3 دهه پیش تاکنون وجود داشته و بخشی از برنامه های وب است. XML یک فایل پیکربندی ، سند نگاشت یا تعریف اسکیما است . XML با ایجاد ساختاری تمیز در داده ها و کمک به پیکربندی پویا و بارگذاری متغیرها ،تبادل داده ها آسان تر کرده است .

 

JSON تمام داده های خود را در قالب  (جفت های کلید / مقدار) ذخیره می کند که مرتب و گویا است. گفته می شود JSON به دلیل مزایای متعددی مانند سهولت مدل سازی داده ها یا نگاشت مستقیم اشیاء ، پیش بینی پذیری بیشتر و درک آسان ساختار ، به آرامی جایگزین XML می شود. بسیاری از توسعه دهندگان که از هر دو استفاده کرده اند ، با این موضوع کاملاً موافق نیستند! از طریق این مقاله ، شما به طور مفصل با تفاوت JSON و XML آشنا می شوید.

 

تفاوت بین JSON و XML

برای مبتدیان ، JSON فقط یک قالب داده است در حالی که XML یک زبان نشانه گذاری است. شما در واقع می توانید یک پرس و جو ایجاد کرده و از طریق XPath پاسخ خود را دریافت کنید. به طور مشابه ، متادیتا ، ویژگی ها و  فضانام ها را می توان در XML اضافه کرد. علاوه بر این ، XML به همراه XSL ، XSD ، XQuery و غیره ترکیب قدرتمندی را ایجاد می کند. اینها برخی از ویژگیهای مهم است که هنوز XML را در کلاسی متفاوت از JSON  متمایز میکند .

 

در هر صورت ، اگر یک پروژه نیاز به نشانه گذاری اسناد و اطلاعات متادیتا داشته باشد ، بهتر است از XML استفاده شود ، در غیر اینصورت برای یک تبادل داده سازمان یافته تر ، JSON می تواند گزینه مورد نظر شما باشد.

 

JSON چیست ؟

گزینه بهتر نسبت به XML جهت انتقال داده ها ، قطعاً JSON (JavaScript Object Notation) نیاز به کد نویسی کمتری داشته و همچنین حجم کمتری نیز دارد و باعث پردازش و انتقال سریعتر داده ها می شود. علاوه بر این ، اگرچه در جاوا اسکریپت نوشته شده است ، اما مستقل از زبان است. و ، همه میتوانند  از JSON استفاده کنند . هیچ یک از ویژگی های قدرتمند اعتبار سنجی مرتبط با اسکیمای XML در JSON وجود ندارد .

پس ، چه چیزی باعث محبوبیت JSON می شود؟

 

با محبوبیت API های REST  در مدل های  SOAP / WSDL بر مبنای  JSON ، برنامه نویسی  API و سرویس های وب ،  شتاب بیشتری گرفتند . JSON   مبتنی بر متن بوده ، سبک وزن است و به راحتی می توان فرمت داده را تجزیه کرده و نیازی به کد اضافی برای تجزیه ندارد. بنابراین JSON کمک شایانی به تبادل سریعتر داده ها و همچنین ایجاد خروجی سرویس وب کرده است . بنابراین ، برای سرویس های وب ، که باید داده های زیادی را برگردانید و همان ها را نمایش دهید ، انتخاب JSON بسیار ایده آل  است!

 

تاریخچه  JSON

در اصل این فرمت داده برای اولین بار توسط داگلاس کراكفورد در مارس 2001 ، ارائه شده است. پروتکل ارتباطی سرور به مرورگر بدون استفاده از افزونه های مرورگر مانند برنامه های Flash یا Java. وب سایت رسمی آن در سال 2002 راه اندازی شد و در سال 2005 یاهو خدمات وب خود را توسط JSON آغاز کرد. خیلی سریع تا سال 2013 به یک استاندارد بین المللی ECMA تبدیل شد. سرانجام ، بروزترین استاندارد فرمت JSON در سال 2017 منتشر شد.

 

ویژگی های JSON

 • کاربرد مستقیم دارد : JSON API نمای سطح بالایی را ارائه می دهد ، بنابراین برای استفاده به صورت معمول بسیار ساده است .
 • عملکرد بهتر: JSON بسیار سریع است زیرا فضای حافظه بسیار کمی را برای نمودارها یا سیستمهای بزرگ شیء مصرف می کند.
 • رایگان است: کتابخانه JSON منبع آزاد و قابل استفاده برای همه است.
 • بدون نیاز به ایجاد نگاشت : JSON API نگاشت پیش فرض برای سریالی شدن بسیاری از اشیاء را فراهم می کند.
 •  JSON تمیز است : خروجی JSON بسیار تمیز و سازگار است و باعث میشود که خواندن آن آسانتر  باشد .
 • بدون وابستگی : کتابخانه JSON برای پردازش به کتابخانه دیگری احتیاج ندارد.

 

مزایای JSON :

معایب JSON :

 

XML چیست ؟

(XML (Extensionible Markup Language گزینه پیش فرض قبلی برای تبادل داده است زیرا تقریباً هر زبانی امکان تجزیه و تحلیل  آن را دارد ، از جمله جاوا ، دات نت یا سایر موارد . واکشی داده های خاص از XML آسان است و طرح هایی وجود دارند که می توانند XML را  اعتبار سنجی کنند. XML در دنیای امروز در خدمات بانکی ، فروشگاه های خرده فروشی آنلاین ، ادغام سیستم های صنعتی و غیره بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.می توان انواع مختلفی از اطلاعات را در XML قرار داد و هنوز هم  اینکار ساده است. در اینجا چند مزیت عمومی XML را بررسی میکنیم :

 

 • ایجاد صفحات وب تعاملی ، ذخیره و ارائه داده های محتوا به کاربر بر اساس منطق پردازش با استفاده از پردازنده XSLT.
 • تعریف داده های مربوط به متا دیتای قابل استفاده و قابل حمل را ارائه می دهد.
 • نتایج جستجوی وب دقیق تری را ارائه میدهد زیرا داده ها در تگ ها ذخیره می شوند.
 • تبادل اطلاعات مانند معاملات b2b و معاملات b2c را آسان و در دسترس تر می کند.
 • ابزارهای مختلفی در وب میتوانند آن را به صورت خودکار ایجاد و تجزیه کنند .

اگر به طور گسترده با XML کار کرده اید ، می توانید هم از شایستگی ها و هم از تفاوت های آن قدردانی کنید.بزرگترین مشکل آن تجزیه پیچیده با استفاده از SAX یا DOM است که یک سربار اضافی برای توسعه دهندگان میباشد .

 

تاریخچه XML

این قالب نتیجه برنامه SGML است. این کار توسط یک گروه کاری متشکل از یازده عضو تشکیل شده است که هرگز به صورت چهره به چهره ملاقات نمی کردند. این طرح با استفاده از ترکیبی از ارتباطات تلفنی هفتگی و ایمیل ساخته شده است. اولین پیش نویس آن بین اوت و نوامبر 1996 در Sun Microsystems منتشر شد و اولین نسخه XML در فوریه 1998 منتشر شد.

 

مزایای XML :

معایب XML :

 

ساختار XML و JSON

بگذارید ساختار هرکدام را ببینیم تا بتوانیم بررسی دقیق تری داشته باشیم :

<technology >
 01
 Adam
 Cloud computing 
 </technology >

 

{
"employees": 
 [
		{
 		"id": "01",
 		"name": "Adam",
		"technology": "Cloud computing",
 		"title": "Engineer",
 		"team": "Development"
		} 
]
}

 

همانطور که می بینیم ، ساختار تگ قطعاً دارای پیچیدگی بیشتری است ، در حالی که به نظر می رسد خواندن فرمت JSON ساده تر است .

 

علاوه بر این ، با فریم ورکهای مبتنی بر جاوا اسکریپت مانند Node JS  که روزانه کاربرد بیشتری دارند  ، وقتی کد فرانت اند با جاوا اسکریپت باشد ، دریافت داده با فرمت JSON و  بارگیری داده ها  بسیار آسان است .

 

سناریوی دیگری که JSON از XML متمایز میکند  ، این است که وقتی می خواهید داده ها را از یک برنامه وب به یک پایگاه داده ارسال کنید ، JSON یک فرمت کامل فایل برای چنین تبدیل هایی است زیرا هر زبان برنامه نویسی قادر به تجزیه JSON است - یک فرمت واقعا استاندارد و قابل تعامل!

 

JSON نقش های بزرگتری را در آینده ایفا می کند . با ظهور رایانش ابری و API ها ، نیاز  زیادی به ذخیره سازی مناسب و انتقال داده ها است و احتمالاً در آینده نیز رشد بیشتری خواهد داشت.

 

ما دیدیم که چگونه JSON و XML هر دو دارای مزایا و معایب خود هستند و مقایسه کردیم که چگونه هرکدام می توانند در سناریوهای مختلف برنامه های وب عملکرد خوبی داشته باشند. بگذارید نکات فوق را بطور خلاصه بیان کنیم و همچنین تفاوت های دیگری را که می تواند دید وسیعتر و شفاف تری به شما بدهد ، ارائه دهیم :

 

پارامترXMLJSON
زبانXML یک زبان نشانه گذاری است ، نه یک زبان برنامه نویسی ، که دارای تگ هایی برای تعریف عناصر است.JSON فقط فرمتی است که در جاوا اسکریپت نوشته شده است.
ذخیره دادهذخیره داده در یک ساختار درختیذخیره داده در جفت های کلید مقدار
پردازشمی تواند اسناد و اشیاء  را پردازش و قالب بندی کند .هیچ پردازش یا محاسباتی انجام نمی دهد
سرعتتجزیه و تحلیل کند ، که منجر به انتقال کندتر  داده می شودخیلی سریع است نسبت  به اندازه کوچک فایل ، تجزیه سریعتر توسط موتور جاوا اسکریپت و انتقال سریع داده ها انجام می شود .
فضا نام هاپشتیبانی از فضا نام ها ، کامنت ها و متا دیتاعدم پشتیبانی از فضا نام ، متا دیتا و کامنت
سایز سنداندازه سند حجیم است و با داشتن فایل های بزرگ ، خواندن ساختار تگ بسیار بزرگ  ، پیچیده است .خواندن جمع و جور و آسان ، بدون برچسب ها و داده های اضافی یا خالی ، و باعث می شود فایل ساده باشد.
پشتیبانی از آرایهاز آرایه مستقیم پشتیبانی نمی کند. برای اینکه بتوانید از یک آرایه استفاده کنید ، باید برچسب ها را برای هر مورد اضافه کنید.از آرایه ها پشتیبانی میکند
پشتیبانی از نوع داده ایبسیاری از انواع داده های پیچیده از جمله نمودار ، تصاویر و انواع دیگر داده های غیر ابتدایی را پشتیبانی می کند.JSON فقط از رشته ها ، اعداد ، آرایه های بولی و شی پشتیبانی می کند. حتی اشیاء فقط می توانند شامل انواع ابتدایی باشند.
پشتیبانی از UTFXML از رمزگذاری UTF-8 و UTF-16 پشتیبانی می کند.JSON از کدگذاری UTF و همچنین ASCII پشتیبانی می کند.
امنیتساختارهای XML مستعد حمله هستند زیرا بطور پیش فرض توسعه موجودیت خارجی و اعتبار سنجی DTD  در آن فعال است . وقتی این موارد غیرفعال باشد ، تجزیه و تحلیلگر XML امن تر است.تجزیه JSON تقریباً همیشه امن است به جز استفاده از JSONP ، که می تواند منجر به حمله متقابل درخواست جعلی (CSRF) شود.
پردازش دادهاگرچه X در AJAX مخفف XML است ، به دلیل تگ های موجود در XML ، پهنای باند زیادی به طور غیر ضروری مصرف می شود و باعث می شود درخواست های AJAX کند شود.از آنجا که داده ها به صورت سریال در JSON پردازش می شوند ، استفاده از آن با AJAX پردازش سریعتری به همراه دارد . داده ها را می توان به راحتی با استفاده از متد eval () دستکاری کرد.

 

نتیجه گیری

از آنجایی که به نظر می رسد JSON و XML هر دو هدف تقریبا مشابهی را دنبال می کنند ،با این حال این مقایسه بیشتر براساس ویژگی ها و مزایای هرکدام انجام شد . نکته پایانی این است که اگر تبادل داده ساده ای دارید که نیازی به زحمت معنایی و اعتبار سنجی ندارند ، به سمت JSON بروید. اما ، حتی با JSON ، یادگیری XML و فناوری های مرتبط برای انجام کارهایی غیر از تبادل داده و پردازش سریع بسیار ضروری است! JSON هنوز راه درازی در پیش دارد .

 

نظرات :

در عرض چند دقیقه برای ایجاد حساب

کاربری خود اقدام کنید


اکنون حساب کاربری خود را ایجاد کنید!


ایجاد حساب کاربری

با ثبت نام در نیلوتک از آخرین بروز رسانی های آموزش ها و مقالات سایت مطلع شوید