بررسی شباهتها و تفاوت های github و gitlab

بررسی شباهتها و تفاوت های github و gitlab

بررسی شباهتها و تفاوت های github و  gitlabGitLab vs GitHub: Key differences & similarities

بررسی شباهتها و تفاوت های github و gitlab

توسط : admin
خدمات مدیریت سورس یا سورس کنترل یک جزء اصلی در گردش کار توسعه نرم افزار است. در چند سال گذشته ، GitHub و GitLab خود را به عنوان دستیاران مفید برای توسعه دهندگان ، به ویژه هنگام کار در تیم های بزرگ ، قرار داده اند.

 

جدیدترین نسخه GitLab 10.0 ، GitLab  ، جهشی بزرگ را از مدیریت کد ، به سمت استقرار و نظارت برد. GitLab آن را  یک DevOps کامل می نامد. هدف اصلی آنها کل بازار  توسعه نرم افزار ، استقرار و DevOps است .

 

این بدان معناست که وقتی در مورد تفاوت ها و شباهت های GitLab و GitHub صحبت می کنیم ، باید فراتر از مخازن کد نگاه کرده و به کل فرآیند نگاهی دقیقتر بیندازیم.

 

آماده اید ؟

 

تشریح Git

GitLab و GitHub هر دو مخازن سورس کد مبتنی بر وب هستند.

 

هدف از Git مدیریت پروژه های توسعه نرم افزار و فایل های آن است ، زیرا آنها با گذشت زمان در حال تغییر هستند. Git این اطلاعات را در یک ساختار داده به نام مخزن ذخیره می کند.

 

مخزن git شامل مجموعه ای از اشیاء commit شده و مجموعه ای از منابع برای commit اشیاء است.

مخزن git یک مکان مرکزی است که توسعه دهندگان در پروژه های وب در آن ، ذخیره ، اشتراک گذاری ، آزمایش و همکاری می کنند.

گیت لب و گیت هاب

 

Git چیزی فراتر از یک مخزن : چگونه DevOps را کامل کنیم

امروزه ، GitLab و GitHub بیش از مخازن git برای برنامه نویسان هستند.

GitLab درباره دیدگاه اخیر که خود را  Complete DevOps  اعلام کرده است ، می گوید:

اکنون ، ما یک گام دیگر برای متحد کردن توسعه و بهره برداری در تجربه کاربران برداشته ایم .

 

GitLab نیاز به ادغام بهتر و عمیق تر بین ابزارهای توسعه و DevOps را درک کرد.GitLab با  انتشار جدیدترین نسخه یعنی نسخه 10.0 ،دیدگاه ها را در مورد ابزار  های توسعه دهندگان و تیم های عملیاتی  تغییر داد .

 

مبانی GitHub و GitLab

بیایید با اصول اولیه شروع کنیم. GitHub یک پلتفرم میزبان سورس کد مبتنی بر Git با 26 میلیون کاربر تا (مارس 2017) است. GitHub در سال 2008 توسط تام پرستون-ورنر ، کریس وانستراث و PJ هایت تاسیس و راه اندازی شد.

 

پروژه های GitHub می توانند عمومی شوند و هر کد مشترک عمومی به طور آزاد برای همه باز است. شما همچنین می توانید پروژه های خصوصی داشته باشید ، اما فقط تا 3 همکار مجاز در برنامه رایگان است .

 

مخازن عمومی در GitHub اغلب برای به اشتراک گذاری نرم افزار های منبع باز استفاده می شود. علاوه بر مخزن کد ، از GitHub می توان برای ردیابی تغییرات، اسناد و مدارک داده های کاربرها استفاده کرد.

 

در کل ، 26 میلیون نفر و 1.5 میلیون سازمان در سال 2017 تعداد 67 میلیون مخزن را در GitHub ایجاد کردند.

Most used repositories on GitHub.com

 

 

مشابه GitLab ، GitHub  نیز یک مدیر مخزن است که به تیم ها اجازه می دهد تا بر روی کد همکاری کنند. GitLab که در Ruby and Go نوشته شده است ،به مانند GitHub ویژگی های مشابهی را برای ردیابی تغییرات و مدیریت پروژه  ارائه می دهد.

 

GitLab در سال 2011 توسط دمیتری زاپوروزتس و والری سیزوف تأسیس شد و بیش از 500 نفر را استخدام کرد  و بیش از 1400 مشارکت کننده منبع باز دارد. براساس ویکی پدیا ، GitLab دارای 100000 کاربر تا (مارس 2017) است و توسط شرکت هایی مانند IBM ، سونی و ناسا مورد استفاده قرار می گیرد.

 

تفاوت ها و شباهت های کلیدی: GitLab و GitHub

با توجه به منابع مختلف و تجربه خود ما ، تفاوتهای اساسی زیر را که باید هنگام تصمیم گیری از آن اطلاع داشته باشید ، مشخص کردیم: 

 

سطوح تأیید اعتبار

با استفاده از GitLab می توانید مجوزهای افراد را مطابق نقش آنها تنظیم و اصلاح کنید. در GitHub می توانید تصمیم بگیرید که آیا کسی به یک مخزن دسترسی خواندن یا نوشتن داشته باشد یا خیر .

 

با استفاده از GitLab می توانید دسترسی به ایشو ترکر (به عنوان مثال) را بدون دادن مجوز به کد منبع فراهم کنید. این بدیهی است برای تیم ها و شرکت های بزرگتری که مشارکت کنندگان مبتنی بر نقش دارند عالی است.

 

ساخته شده در CI / CD و فراتر از CD

یکی از تفاوت های بزرگ بین GitLab و GitHub تعبیه مداوم Integration/Delivery  در GitLab  است. CI باعث زیادی صرفه جویی در وقت برای بسیاری از تیم های توسعه  شده و یک روش عالی برای QA است (هیچ کس دوست ندارد درخواست هایی را از مخزن دریافت کند که تغییرات برنامه خودش را خراب می کند).

 

گیت لب  ، CI بسیار خاص خود را به صورت رایگان ارائه می دهد. که نیاز به استفاده از یک سرویس CI خارجی ندارد . و اگر قبلاً از CI خارجی استفاده کردید ، بدیهی است که می توانید با Jenkins ، Codeship و  یا دیگر موارد ، آن را ادغام کنید .

 

همانطور که GitLab در آخرین نسخه 10.0 خود ذکر کرده است ، GitLab به وضوح به بازار DevOps می پردازد و همچنین یک داشبورد عملیاتی را ارائه می دهد که به شما امکان می دهد وابستگی های توسعه DevOps را درک کنید.

 

گیت هاب و گیت لب

 

اما موضوع به همینجا ختم نمی شود ، زیرا GitLab به موضوع Auto CI پرداخته و اینکه چگونه اجرای خودکار CI / CD میتواند تنظیمات را بدون دخالت کاربر واقعی انجام دهد .

 

بنابراین ، چگونه CI / CD در دنیای GitHub کار می کند؟ بدیهی است ، GitHub ادغام های مختلف شخص ثالث - مانند Travis CI ، CircleCI یا Codeship را برای اجرا و آزمایش کد شما ارائه می دهد. با این حال در گیت هاب در حال حاضر ، هیچ راه حل داخلی CI،   وجود ندارد.

 

ردیابی تغییرات (ایشو ترکر )

GitLab و همچنین GitHub یک issue tracker ساده را ارائه می دهند که به شما امکان می دهد وضعیت را تغییر داده و انتصاب خود را برای چندین مورد در همان زمان تغییر دهید.

 

هر دو issue tracker  های عالی هستند ، به ویژه هنگامی که با یک ردیاب خطای بصری مانند Usersnap در ارتباط باشید . در حالی که توسعه دهندگان شما هنوز از رابط ردیابی GitLab و GitHub لذت می برند ، آزمایش کنندگان ، همکاران و مشتریان شما می توانند به راحتی از طریق ویجت Usersnap اشکالات را گزارش دهند.

GIF of Issue Tracking Widget
ویجت گزارش اشکال کاربران در عمل

 

گزارش های مربوط به اشکالات و بازخورد کاربر می توانند به طور خودکار به GitLab یا GitHub ارسال شوند. یا می توانید آن تیکت ها را در داخل Usersnap فیلتر کنید و به صورت دستی آن را به پروژه توسعه خود ارسال کنید.

 

screenshot of GitHub issue tracking
گزارش های اشکالات ورودی که در مخزن GitHub شما نمایش داده می شود

 

Screenshot of gitlab issue tracking
گزارش های اشکال ورودی که در مخزن GitLab شما نمایش داده می شود

 

ورود و خروج

هنگام فکر کردن در مورد انتقال به GitLab یا GitHub ، باید هزینه های راه اندازی و منابع مورد نیاز برای شروع را نیز در نظر بگیرید. در همین رابطه ، موضوع امکانات موجود برای ورود و خروج بسیار مهم است.

 

GitLab مستندات مفصلی درباره نحوه وارد کردن داده های شما از دیگر ابزارها ، مانند GitHub ، Bitbucket  به GitLab را  ارائه می دهد.

ورود اطلاعات از گیت هاب به گیت لب

 

از طرف دیگر ، GitHub چنین اسناد دقیقی را برای رایج ترین مخازن git ارائه نمی دهد. با این حال ، GitHub اگر کد منبع خود را در Subversion ، Mercurial ، TFS و دیگران دارید ، از GitHub Importer استفاده می کند.

 

همچنین هنگام صادر کردن داده ها ، به نظر می رسد GitLab کار بسیار خوبی را انجام داده و امکان صادرات پروژه های خود را از جمله داده های زیر به شما ارائه می دهد:

 

  • مخازن ویکی و پروژه
  • بارگذاری پروژه
  • پیکربندی شامل صفحه وب و خدمات
  • مشکلات مربوط به نظرات ، ادغام درخواست با اختلاف و نظرات ، برچسب ها ، نقاط عطف ، اسنیپت ها و سایر موجودیت های پروژه

 

از طرف دیگر ، به نظر می رسد GitHub محدودیت بیشتری را برای صادرات مخازن موجود در خود را دارد.

 

یکپارچگی

 GitLab و GitHub هر دو طیف گسترده ای از ادغام های شخص ثالث را ارائه می دهند. یکپارچه سازی سیستم کنترل نسخه خود با برنامه های دیگر ،  جریان کاری شما را غنی می کند و می تواند باعث افزایش بهره وری برای توسعه دهندگان و غیر توسعه دهندگان  ، شما شود.

 

به منظور بررسی اینکه آیا برنامه های مورد علاقه شما با GitLab و GitHub سازگار است ، توصیه می کنم مستندات مربوط به GitLab و GitHub را بررسی کنید.

 

علاوه بر  سیستم ادغام موجود ، گیت هاب ، فروشگاه خود را در ماه مه سال 2017 راه اندازی کرده و ابزارها و برنامه های منتخب را به شما ارائه می دهد.

 

GitLab مسیری مشابه را در پیش گرفت و ادغام های مختلفی را برای تیم های توسعه و DevOps ارائه می دهد.

 

جامعه کاربری GitHub

GitHub خود را در بین جامعه توسعه دهندگان  قرار داده است . و محبوبیت آن عمدتا توسط جامعه بسیار فعال GitHub با میلیون ها توسعه دهنده هدایت می شود. می توانید در مورد مشکلات بحث کنید و شاید چند هک غیررسمی اما عالی را در آنجا بیاموزید. از طرف دیگر ، GitLab فعالیتهای بسیار خوبی را انجام داد ، از جمله میزبانی رویدادهای اجتماعی و اتصال به همکاران منبع آزاد .

 

اگر به دنبال بزرگترین جامعه برنامه نویسان هستید ، به احتمال زیاد مکان مناسب برای شما GitHub است .

 

 

GitLab Enterprise و GitHub Enterprise

هنگام تصمیم گیری آگاهانه در سطح سازمانی درباره استفاده از GitLab و GitHub ، باید عوامل دیگری را نیز در نظر بگیرید.

 

GitHub در بین توسعه دهندگان بسیار محبوب است و در طی چند سال اخیر ، محبوبیت خود را در بین تیمها و سازمانهای بزرگتر نیز به دست آورده است .

 

Screenshot of GitHub enterprise vs github
ویژگی های سفارشی در نسخه Enterprise 

 

 

از طرف دیگر ، GitLab از لحاظ ویژگیهای سازمانی نیز بسیار قوی است. با برنامه های مختلف سازمانی موجود ، GitLab به ویژه در بین تیم های بزرگتر توسعه  ، بسیار محبوب است.

 

و در نهایت :

بدون شک ، GitHub هنوز هم محبوب ترین مخزن git با بیشترین تعداد کاربر و پروژه است. با این حال ، GitLab یک کار خارق العاده است و به تیم های توسعه دهنده (و DevOps) ابزارهای عالی برای گردش کار ،  کارآمد تر ارائه می دهد.

 

 

نظرات :

در عرض چند دقیقه برای ایجاد حساب

کاربری خود اقدام کنید


اکنون حساب کاربری خود را ایجاد کنید!


ایجاد حساب کاربری

با ثبت نام در نیلوتک از آخرین بروز رسانی های آموزش ها و مقالات سایت مطلع شوید