زبان برنامه نویسی چیست ؟

زبان برنامه نویسی چیست ؟

زبان برنامه نویسی چیست ؟What is Programming language?

زبان برنامه نویسی چیست ؟

توسط : admin
زبان هزاران سال است که معنی اصلی ارتباط و تعامل بین انسان ها بوده است. برای یک جامعه ، زبان حاوی کلماتی است که مردم برای برقراری ارتباط لازم دارند ، خود کلمات انتزاعی هستند ، اما معنا و مفهوم را نشان می دهند ، آنها به اشیاء یا کارها و غیره اشاره می کنند.

 

اگر تازه کار باشید وقتی به رایانه خود نگاه می کنید ، ممکن است متوجه نشوید که نرم افزار و سخت افزار دو عضو جدا گانه در این کامپیوتر هستند .  قطعات سخت افزاری و نرم افزاری زیادی وجود دارد که نیاز به برقراری ارتباط با یکدیگر دارند. برنامه شما به ماوس و صفحه کلید یا حتی میکروفون واکنش می دهد ، می تواند فایل ها را از حافظه دیسک شما و غیره بخواند. اما نهایتا ، دستگاه چیزی جز بیت ، 1 و 0 را نمی فهمد ، و این ترکیب آنها است که معنی را ایجاد می کند.

 

اولین رایانه ها در واقع با تغییر صفرها و یکها به طور دستی ، در قالب یک مدار متناوب و سیم کشی برنامه ریزی شده بودند. البته ایجاد بسیاری از برنامه ها آسان نبود زیرا بیشتر آنها فقط برای برنامه های خاص مورد استفاده قرار می گرفتند و از نظر اندازه غول پیکر بودند بنابراین کاملاً محدود بودند.

 

به همین دلیل ایجاد زبانهای برنامه نویسی گامی انقلابی و جهشی اساسی در حرکت به جلو بود. بر خلاف زبان های عادی ، کلمات کلیدی در زبان های برنامه نویسی محدود هستند و با ترکیب این کلمات کلیدی ، توسعه دهندگان قادر به ایجاد انواع مختلف برنامه هستند. قطعات خاصی از نرم افزار وجود دارد که کدی را که می نویسید به زبان ماشین تبدیل می کند که دستگاه آن را می فهمد. بنابراین زبان برنامه نویسی چیست؟ به طور خلاصه ، یک زبان برنامه نویسی مجموعه دستورالعمل هایی است که از طریق آن انسان ها با رایانه ها در تعامل هستند.

 

زبان برنامه نویسی چیست؟ کد چیست؟

 

کد تقریباً شبیه نوشتن یک بند از دستورالعمل یا ایجاد لیست کارها برای رایانه ها است. برخلاف ما انسانها ، لیست کارها و دستورالعمل هایی که برای کامپیوتر می نویسید باید کاملاً دقیق و منطقی باشد.

 

با استفاده از کد و برنامه نویسی ، می توانید از کامپیوتر به منظور ترسیم اشکال پیچیده و ایجاد گرافیکی غنی  ، و سپس ایجاد برنامه هایی که مکانیک بازی ها را درک می کند و به شما در ساخت بازی هایی که با جاذبه و دارای گرافیک واقعی هستند ، استفاده کنید . با این برنامه ها می توانید  بازیهای هیجان انگیز  بسازید .

 

با داشتن دانش کد نویسی و برنامه نویسی ، می توانید با وبلاگ و وب سایت شخصی خود مطالب مورد علاقه خود را به سبک مورد نظر ایجاد کرده و در سراسر جهان به نمایش بگذارید . شما می توانید راه حل های شغلی مبتنی بر فناوری بسازید و به طیف وسیع تری از مشتریان دست یافته  و به بسیاری از نیازها رسیدگی کنید.

 

علاوه بر این ، با استفاده از کد و برنامه نویسی ، می توانید برنامه های خانگی هوشمندی مانند  یک آینه هوشمند  یا حتی یک ربات ایجاد کنید که بتواند در مورد کارهای خانگی کمک کند و دستیار مجازی برای گفتگو با شما باشد. برخلاف تصور بسیاری از افراد ، هنر زیادی در مهندسی کامپیوتر و علوم رایانه دخیل است. ممکن است شما نیز به برنامه نویسی علاقه مند باشید پس سایت نیلونک را حتما دنبال کنید و از آموزشهای آنلاین و تصویری و همچنین مقالات و آموزش های تکنیک های برنامه نویسی ما بازدید کنید .

در اینجا نمونه کد سلام جهان جاوا اسکریپت آورده شده است :

function hello(){
console.log('hello world');
}
hello();

 

اکنون ، بیایید ببینیم زبان های برنامه نویسی چه کاربردهایی دارند.

کاربرد زبانهای برنامه نویسی

 

توسعه وب

اگر علاقمند به ساخت وب سایت هستید ، دو بخش به هم پیوسته وجود دارد که باید به آنها توجه کنید.

 

اول ، توسعه سمت جلوی سایت یا به اصطلاح فرانت اند ، این قسمت بخشی از توسعه وب است که برنامه ای را که در مرورگر شما اجرا می شود ایجاد  کرده و ظاهر ، طراحی ، رنگ ها و تعامل ها را تنظیم می کند. این بخش اساساً مربوط به آنچه کاربران در وب سایت مشاهده میکنند است . شما در حال خواندن این وبلاگ در برخی صفحه ها هستید که توسط کد فرانت اند به شما نشان داده می شود. مقدمات اولیه از HTML و CSS به همراه JavaScript شروع می شود. جاوا اسکریپت به عنوان یکی از مهمترین زبانهای چند سال اخیر برای عملیات فرانت اند  میباشد .

 

بخش دیگر برای ایجاد وب سایتها ، توسعه back-end است که مربوط به سمت سرور میباشد . سرور  رایانه ای است که نرم افزار وب سایت را اجرا کرده و آن را به جهانیان ارائه می دهد.عملیات سرور بیشتر مربوط به مسیریابی است که صفحات را هنگام بازدید از URL خاص به کاربر تحویل می دهد ، همچنین با بانک اطلاعاتی که اطلاعات وب سایت را ذخیره می کند ارتباط برقرار کرده و داده ها را برای کاربر ارسال می کند. توسعه back-end جایی است که جادو اتفاق می افتد و گزینه های زیادی برای انتخاب  یک زبان برنامه نویسی وجود دارد ، می توانید درست مانند توسعه فرانت اند به Javascript بپیوندید ، یا به سمت #C  و Python یا PHP بروید.

 

توسعه بازی

توسعه بازی یکی از جالب ترین مواردی است که وجود دارد . بسیاری از توسعه دهندگان از آن لذت می برند و توسعه دهندگانی وجود دارند که فقط برای تفریح بازی ها را ایجاد کرده و توسعه می دهند. ایجاد بازی نیاز به چیزی دارد که موتور بازی نامیده شود ،موتور بازی سازی ، نرم افزاری است که به عنوان زیرساخت  ، در ساخت بازی مورد استفاده قرار می گیرد و قواعد بازی ر پیاده سازی کرده و اینکه بازی چه کاری می تواند انجام دهد را تعریف میکند . اگر با Epic Games و Fortnight آشنا هستید ، در واقع Epic Games یک موتور بازی است و Fortnight بر روی آن ساخته شده است. زبانهای مورد استفاده در توسعه بازی اکثرا  سی شارپ و  ++C هستند زیرا بازی ها برای ایجاد گرافیک غنی به بهینه سازی حافظه و عملکرد سریع نیاز دارند. ولی بازی سازی فقط به  ++C و  #C محدود نمی شود ، و نوعاً مربوط به این است که از کدام موتور و سیستم عامل استفاده می کنید ، Lua و Java نیز نامزدهای بسیار مشهوری در این صنعت هستند.

 

توسعه موبایل

ایجاد برنامه های کاربردی موبایل کمی مشکل است ، زیرا بیش از یک سیستم عامل برای موبایل وجود دارد و سیستم عامل های مختلف برای این برنامه ها به زبان های گوناگونی نیاز دارند. سیستم عامل بخشی از نرم افزار دستگاه شماست که مسئولیت رسیدگی به سخت افزار این دستگاه را بر عهده دارد . سیستم عامل لایه ای است که بین برنامه شما و سخت افزار قرار دارد ، خواه آن یک میکروفون باشد یا صفحه لمسی یا GPS. دو سیستم عامل متداول اندروید و IOS هستند. اندروید بیشتر در سامسونگ مورد استفاده قرار می گیرد در حالی که IOS در اپل استفاده می شود. برای ایجاد برنامه های Android ، به Java یا Kotlin نیاز دارید و برای ایجاد برنامه های IOS به Objective-C یا Swift نیاز خواهید داشت. در چند سال اخیر ، ایجاد برنامه های تلفن همراه برای اندروید و IOS با استفاده از Javascript یا Dart امکان پذیر شده است .

 

چگونه یک زبان برنامه نویسی یاد بگیریم؟

یادگیری زبانهای برنامه نویسی در درجه اول به فداکاری و تمرین نیاز دارد . شما نمی توانید بدون نوشتن کد ، برنامه نویس شوید. گفته می شود ، شما می توانید علوم کامپیوتر را با یک دوره مقدماتی که دوست دارید ، درک کنید ، به شما توصیخ میکنم حتما از مطالب سایت نیلوتک بازدید کرده تا با علم برنامه نویسی بیشتر آشنا شوید . بعد از آشنایی با برنامه نویسی و مفاهیم اساسی ، می توانید زمینه و زبانی را که دوست دارید انتخاب کرده و منابع را جستجو کنید. می توانید صدها منبع مفید ، آموزش و سوالات متداول را در سایت ما در مورد بسیاری از زبان ها و فناوری ها پیدا کنید. مطالب مفیدی در سراسر اینترنت برای یادگیری برنامه نویسی وجود دارد .

 

محبوب ترین زبان های برنامه نویسی کدامند؟

محبوب ترین زبانهای برنامه نویسی

 

طبق Stack Overflow Developer Survey Survey of 2018 که در آن بیش از 100000 توسعه دهنده در مورد حرفه توسعه خود مورد بررسی قرار گرفتند ، توسعه دهندگان بک اند با بیش از 57٪  و توسعه دهندگان فرانت اند با 37٪  فعالیت می کنند . جاوا اسکریپت به عنوان محبوب ترین زبان برنامه نویسی در رتبه اول و به دنبال آن جاوا ، سپس پایتون قرار دارند . Octoverse 2017 Github نیز نتایج مشابهی را نشان داد که در آن نیز محبوب ترین زبان Javascript ، پس از آن پایتون ، جاوا ، سپس Ruby قرار گرفته اند .

آیا در مورد زبان های برنامه نویسی سوالی دارید؟ در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید .

 

نظرات :

در عرض چند دقیقه برای ایجاد حساب

کاربری خود اقدام کنید


اکنون حساب کاربری خود را ایجاد کنید!


ایجاد حساب کاربری

با ثبت نام در نیلوتک از آخرین بروز رسانی های آموزش ها و مقالات سایت مطلع شوید