تفاوت های اصلی جاوا اسکریپت و پایتون

تفاوت های اصلی جاوا اسکریپت و پایتون

تفاوت های اصلی جاوا اسکریپت و پایتونPython vs JavaScript: Most Important Differences

تفاوت های اصلی جاوا اسکریپت و پایتون

توسط : admin
در حال حاضر Python و JavaScript دو تا از محبوبترین زبان های برنامه نویسی هستند. اگرچه هر دو زبان برنامه نویسی شی گرا هستند ، اما دامنه آنها متفاوت است. پایتون و JS تفاوتهای چشمگیری دارند.

 

فرصت های شغلی فراوانی برای توسعه دهندگان Python و JavaScript در دنیا است. از این رو انتخاب یکی از این دو زبان برای شروع کار برنامه نویسی گزینه خوبی است.

 

برای شروع ، یادگیری پایتون بسیار ساده تر از JavaScript است. در حقیقت ، یکی از اهداف اصلی طراحی زبان برنامه نویسی پایتون ، درک و اجرای آسان آن است.

 

قبل از اینکه به جلو برویم و شروع به شمارش اختلافات مختلف بین پایتون و جاوا اسکریپت کنیم ، اجازه دهید ابتدا مختصراً درباره این دو رقیب صحبت کنیم.

 

پایتون یکی از سریعترین زبانهای برنامه نویسی در حال رشد

پایتون یک زبان برنامه نویسی  مفسری ، سطح بالا و strongly تایپ است که شامل معانی پویا و طراحی شی گرا است. این به معنی این است که در خواندن و اجرا کردن بسیار ساده عمل میکند .

 

پایتون  همچنین مانند  Perl و Ruby می تواند به عنوان یک زبان برنامه نویسی برای ایجاد برنامه های وب استفاده شود. زیبایی پایتون این است که به برنامه نویسان این امکان را می دهد تا از طیف وسیعی از سبک های برنامه نویسی برای توسعه برنامه های پیچیده و ساده استفاده کنند.

 

علاوه بر این ، پایتون  شامل یک "انباره داخلی زبان برنامه نویسی" است ، که به سادگی به طیف گسترده ای از ماژول های موجود در آن اشاره دارد. الگوهای برنامه نویسی پشتیبانی شده توسط پایتون عبارتند از:

  • برنامه نویسی کاربردی
  • برنامه نویسی مؤثر
  • برنامه نویسی شی گرا
  • برنامه نویسی رویه ای

 

جاوااسکریپت زبان برنامه نویسی محبوب وب

JavaScript یا JS یک زبان برنامه نویسی شی گرا است که به طور گسترده برای ایجاد صفحات وب پویا استفاده می شود. این زبان توسط سازمان اکما تحت ECMAScript بصورت استاندارد در آمده است.جی اس غیر از OOP ،  همچنین  از دو الگوی دیگر برنامه نویسی دیگر ، یعنی کاربردی و دستوری نیز پشتیبانی میکند .

 

JS معمولاً در یک مرورگر وب برای ارائه عملکردی پویا که با استفاده از CSS و HTML نمیتوان پیاده کرد ، استفاده می شود. جاوا اسکریپت همچنین برای ساخت برنامه های وب استاندارد با تاریخ ، متن و عبارات منظم پشتیبانی می کند.

 

اگرچه در ابتدا جاوا اسکریپت برای توسعه فرانت اند به کارمیرفت ، اما اکنون از آن برای توسعه سمت سرور نیز استفاده می شود. از این رو ، جاوا اسکریپت توسعه فول استک را ارائه می دهد. در واقع ، با Node.js ، جاوااسکریپت می تواند برای توسعه برنامه های دسک تاپ مستقل نیز مورد استفاده قرار گیرد.

 

یادگیری جاوا اسکریپت نیازی به درک درستی از زبان برنامه نویسی جاوا ندارد. با این وجود ، مطمئناً همین مسئله می تواند به سهولت فرایند یادگیری کمک کند.

 

پایتون در برابر جاوا اسکریپت: مقایسه ای سر به سر

 

آرایه ها ، لیست ها و تاپلها

جاوا اسکریپت دارای پشتیبانی ذاتی از آرایه ها است . اگرچه هیچ گونه پشتیبانی داخلی برای آرایه ها در پایتون وجود ندارد ، اما راه حلی برای اجرای آرایه ها در پایتون وجود دارد. این امر در پایتون با استفاده از لیست ها ،که نزدیکترین موضوع به آرایه ها است پیاده سازی میشود .

 

لیست های پایتون مشابه نوع دیگری از داده های موجود در زبان برنامه نویسی ، tuples ها است. مهمترین تفاوت بین لیست و تاپل این است که در حالی که اولی قابل تغییر است ، دومی تغییر ناپذیر است.

 

ویژگی ها و خصوصیات

اشیاء در جاوا اسکریپت دارای خواصی هستند که می توانند از ویژگیهای اساسی تشکیل شوند و به شما این امکان را می دهد یک ویژگی را تعریف کنید. در زبان برنامه نویسی پایتون ، پروتکل توصیف کننده ، که در آن از توابع getter و setter استفاده می شود ، تعریف ویژگی را امکان پذیر می سازد.

 

بلاک کد

جاوا اسکریپت برای تعیین بلوک های کد از براکت ها استفاده می کند. از طرف دیگر پایتون برای تعریف بلوک های کد از تورفتگی استفاده می کند. در حالی که جاوا اسکریپت به عنوان حرف پایانی جمله از "؛"  استفاده می کند ، پایتون از خط جدید بهره میبرد.

 

قالب انکودینگ

جاوا اسکریپت تحت  UTF-16 میباشد . همچنین  در زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت  ، هیچ گونه پشتیبانی داخلی برای دستکاری بایت های خام وجود ندارد ، مگر اینکه یک قالب رمزگذاری مشخص شود . کد منبع پایتون بصورت پیش فرض ASCII است.

 

آرگومانهای تابع

در پایتون در صورتیکه یک تابع با پارامترهای نادرست فراخوانی شود ، یک استثنا را ایجاد می کند. علاوه بر این ،تابع پارامتر های اضافی دیگری را نیز می پذیرد.

 

جاوا اسکریپت اهمیتی نمی دهد که یک تابع با پارامترهای صحیح خوانده می شود یا خیر. دلیل این است که ، به طور پیش فرض ، هر پارامتر خارج از پارامترهای اصلی در JS مقدار "undefined" را می گیرد. علاوه بر این ، اگر پارامتر اضافی وجود داشته باشد ، توسط JavaScript با آن به عنوان آرگومان ویژه رفتار می شود.

 

جداول هش

زبان برنامه نویسی پایتون دارای جداول هش داخلی است که به آنها واژه نامه ها ، مجموعه ها و موارد دیگر گفته می شود. بر خلاف پایتون ، جاوا اسکریپت هیچ گونه شرطی برای پشتیبانی از جدول هش داخلی ندارد.

 

تبدیل ضمنی

پایتون یک زبان برنامه نویسی strongly-typed است ، یعنی. هیچ نوع تبدیل داده ضمنی در زبان برنامه نویسی اتفاق نمی افتد. بر خلاف این ، جاوا اسکریپت weakly-typed است و بنابراین ، یک مبدل داده ضمنی را ارائه می دهد.

 

وراثت

هم پایتون و هم JavaScript پشتیبانی از وراثت را ارائه می دهند. با این حال ، تفاوت در انواع آنها وجود دارد. در حالی که جاوا اسکریپت از یک مدل وراثت مبتنی بر نمونه اولیه استفاده می کند ، پایتون از یک مدل وراثت مبتنی بر کلاس استفاده می کند.

 

وجه تمایز دیگر میان پایتون و جاوا اسکریپت از نظر وراثت این است که پایتون راهی برای ارث بردن از نمونه ها ندارد ، در حالی که JS دارد.

 

توسعه موبایل

علاوه بر توسعه فرانت اند و بک اند ، جاوا اسکریپت نیز گزینه مناسبی برای توسعه موبایل است. با این حال ، پایتون برای توسعه برنامه های کاربردی تلفن همراه مناسب نیست.

 

ماژول ها و کتابخانه ها

پایتون به دلیل داشتن  "انباره داخلی زبان برنامه نویسی" به عنوان یک زبان چندین ماژولی شناخته می شود. علاوه بر این ، دارای کتابخانه های بی شماری برای انجام تجزیه و تحلیل داده ها ، یادگیری ماشین و محاسبات علمی است.

در مقابل ، JavaScript با تعداد ماژول های کمتری دارای ماژولهایی مانند تاریخ ، JSON و ریاضی  است. قابلیت های اضافی برای JS از طریق محیط میزبان ، که معمولا  یک مرورگر وب و یا سیستم عامل است در دسترس میباشد.

 

تغییرپذیری

انواع داده در پایتون به انواع قابل تغییر و تغییرناپذیر تقسیم می شوند. به عنوان مثال ، مجموعه یک نوع داده قابل تغییر است ، در حالی که لیست یک نوع داده غیرقابل تغییر است.

 

اشیاء قابل تغییر آنهاهایی هستند که پس از تعیین مقادیر ، مقادیر آنها قابل تغییر هستند. برعکس ، اشیاء غیرقابل تغییر نمی توانند مقادیر را تغییر دهند. بر خلاف زبان برنامه نویسی پایتون ، جاوا اسکریپت مفهومی از تغییرپذیری ندارد.

 

انواع عددی

در جاوا اسکریپت ، شما فقط متغیرهای floating-point  دارید. در مقابل ، زبان برنامه نویسی پایتون انواع مختلفی از انواع داده های عددی مانند int ، اعشار نقطه ثابت و float را در اختیار شما قرار می دهد.

 

دسترسی به اشیاء

برای هر متد ، پایتون دارای self-argument است . برعکس ، JavaScript متد "this" را برای دسترسی به یک شی دارد.

 

برنامه نویسی رویه ای

هر دو زبان هم Python و هم JavaScript از یک رویکرد چند پارادایم  پیروی می کنند. آنها بیش از یک الگوی برنامه نویسی را پشتیبانی می کنند.

 

هر دو ، رویکردهای کاربردی ، ضروری و شی گرا برای برنامه نویسی را ارائه می دهند. با این حال ، پایتون جنبه های مختلفی از یک زبان برنامه نویسی رویه ای دارد ، در حالی که جاوا اسکریپت اینگونه نیست.

 

(REPL (Read-Eval-Print-Loop

با نصب پایتون روی سیستم خود REPL را دریافت می کنید. با این حال ، هیچ REPL داخلی با JavaScript در دسترس نیست. این بدان دلیل است که JS بیشتر در داخل یک مرورگر اجرا می شود. با این وجود ، ما می توانیم با نصب نود جی اس REPL برای JavaScript داشته باشیم.

 

Scope

JavaScript برای ساختن یک وب سایت یا برنامه بومی ایده آل است. از طرف دیگر ، پایتون انتخاب ایده آل برای کارهایی است که مربوط به تجزیه و تحلیل داده ها ، یادگیری ماشین و عملیات فشرده ریاضی است.

 

نتیجه گیری

هر زبان موارد استفاده خود را دارد. با این وجود ، تقریباً با پایتون می توانید به هر چیزی دست یابید که  با JavaScript از آن استفاده کنید.

هر دو زبان برنامه نویسی جنبه های مشترک زیادی با یکدیگر دارند ، مانند پیروی از یک رویکرد چند پارادایم و از نظر لغوی. در عین حال ، اختلافات مختلفی بین این دو وجود دارد که نباید از آنها چشم پوشی کرد.

برای دستیابی به بیش از آنچه که به عنوان ویژگی های داخلی ارائه می شود ، در پایتون و جاوا اسکریپت  کمبود کتابخانه و افزونه ها وجود ندارد. اگرچه برای هر دو فرصت های شغلی متعددی در دسترس است ، اما پایتون در کشور های خارجی از حضور در بازار بهتری برخوردار است و یادگیری آن نیز آسان است.

 

 

نظرات :

در عرض چند دقیقه برای ایجاد حساب

کاربری خود اقدام کنید


اکنون حساب کاربری خود را ایجاد کنید!


ایجاد حساب کاربری

با ثبت نام در نیلوتک از آخرین بروز رسانی های آموزش ها و مقالات سایت مطلع شوید