URI چیست و چه تفاوتی با URL دارد

URI چیست و چه تفاوتی با URL دارد

URI چیست و چه تفاوتی با URL داردWhat is Difference between URI vs URL?

URI چیست و چه تفاوتی با URL دارد

توسط : admin
همه ما به طور روزانه از URL های بسیاری استفاده می کنیم. گاهی اوقات آنها را تایپ می کنیم ، گاهی اوقات توسط دیگران به URL هدایت می شویم. جالب است بدانید که خیلیها گمان میکنند که http://google.com یا http://facebook.com فقط URL هستند ، اما فقط تعداد معدودی می دانند چیزی که ما به عنوان URI از آن یاد میکنیم ، در حقیقت ، مجموعه ای از URL ها است که به آن URN گفته می شود. بنابراین می توانیم با اطمینان نتیجه بگیریم که تمام URL ها URI هستند. اما برعکس آن درست نیست.

 

چرا URI نمیتواند URL باشد

زیرا URI اشاره به نام یا مکان یک منبع دارد. اما URL فقط مکان است. برای درک این امر یک مثال ساده در زندگی واقعی بزنیم :

به طور مثال نام شما ، مرتضی یک URN است. محلی که شما زندگی می کنید ، یا آدرس شما ، کوچه شماره ۱۰ ، خیابان بهار ،URL است. شما می توانید به عنوان یک شخص منحصر به فرد با نام یا آدرس خود شناخته شوید. این هویت منحصر به فرد URI است. در حالی که نام شما می تواند شناسه منحصر به فرد شما (URI) باشد ، نمی تواند یک URL باشد زیرا نام شما به یافتن موقعیت مکانی شما کمک نمی کند. به عبارت دیگر ، URI (که URN است) URL نیستند.

 

اکنون بیایید به دنیای اینترنت برگردیم. در این مقاله خواهیم گفت که URL و URI چیست و سپس به اختلافات ظریف بین هر دو خواهیم پرداخت.

 

قبل از آن ، اگر تا به حال برای شما جای تعجب داشته که URI یا URL چگونه به وجود آمدند؟ چه کسی آنها را ایجاد و تصویب کرده و بر چه اساس؟ و چرا سردرگمی بین این دو وجود دارد؟

 

باور کنید ،شنیدن این داستان کوتاه ،  اطلاعات سریع و جالبی به شما میدهد که شما از خواندن  آن پشیمان نخواهید شد.

 

حتماً از W3C (کنسرسیوم جهانی وب) و (IETF (nternet Engineering Task Force شنیده اید. مدل www که امروزه از آن استفاده می کنیم توسط بنیانگذار W3C ، سر تیم برنرز لی ساخته شده است و پس از آن W3C مشخصات وب و HTML را مشخص کرد. W3C ذینفع تعریف URI و URL است. IETF ، که یک جامعه بین المللی آزاد است ، روی استانداردهای مرتبط با اینترنت کار می کند. به همین دلیل ، W3C و IETF به صورت پشت سر هم کار می کنند و در حالی که IETF تعاریف مختلفی را برای URL و URI ارائه می دهد ، برخی از متخصصان وب از آن به طور متناوب استفاده می کنند ، و از این رو سردرگمی بزرگی رخ داده است !

 

URI چیست ؟

URI مخفف شناسه منابع یکنواخت است. که می تواند یک نام ، یا مکان یا هر دو باشد. URI می تواند حاوی URL و URN باشد. با این حال ، هنگامی که URI فقط یک نام باشد ،  بدان معنی است که دیگر URL نیست.

 

URI شامل همان اسکیما ، اختیار ، مسیر ، پرس و جو یا قطعه است . برخی از رایج ترین طرح های URI که ما استفاده می کنیم HTTP ، https ، ftp ، ldap ، mailto ، telnet ، gopher ، news و غیره… هستند .

 

نحو عمومی URI از استاندارد IEFTs RFC 3986 پیروی می کند.

 

نحو آن به این شکل است :

URI = scheme ":" hier-part [ "?" query ] [ "#" fragment ]

 

قبل از اینکه مثالی برای شما بیاورم ، فکر می کردم خوب است بدانید که چرا ( یکنواخت "Uniform" ) خوانده می شود. چرا فقط شناسه منابع (Resource Identifier) نیست؟

 

یکنواختی نه تنها اجازه می دهد تا از شناسه های منابع مختلف در همان زمینه استفاده شود ، بلکه امکان یکپارچه سازی معنایی از کنوانسیون های مشترک در سراسر شناسه های منابع را نیز فراهم می کند. این همچنین بدان معنی است که بدون داشتن دخالت در شناسه های موجود ،  معرفی شناسه منبع جدید آسانتر باشد .

اکنون به این مثال ها دقت کنید :

https://nilootech.com/blogs/page/1

این URI معمولی است که ما آن را به عنوان URL میشناسیم .

 

این یکی چی؟

Tel : +989307500126

مورد فوق یک URI است اما URL نیست. یک منبع را مشخص می کند. یک منبع می تواند هر چیزی باشد. همیشه لازم نیست یک سرویس وب باشد. URI می تواند یک تصویر ، یک سند یا مجموعه ای از چندین منبع باشد.

مثال فوق در حال حاضر ،  می تواند URI باشد .

 

 

URL چیست؟

اکنون که می دانیم URI چیست ، URL باید کاملاً واضح باشد. همیشه به یاد داشته باشید - URI می تواند حاوی URL باشد ، اما URL فقط آدرس یک منبع را مشخص می کند. بنابراین URI از URL گسترده تر است.

 

URL شامل اطلاعات زیر است :

  • پروتکل مورد استفاده برای دسترسی به منابع مانند HTTP، https،  ftp  و غیره…
  • محل سرور با استفاده از آدرس IP یا نام دامنه ، به عنوان مثال ، nilootech.com نام دامنه است. http: //198.152.1. 1 - در اینجا یک منبع با استفاده از آدرس IP آن (198.152.1.1) قرار دارد.
  • شماره درگاه روی سرور. به عنوان مثال ، http: // localhost: 8080 ، که در آن 8080 درگاه است. ذکر پورت الزامی نیست.
  • محل دقیق در ساختار دایرکتوری سرور ، به عنوان مثال ، اگر کاربر بخواهد به بخش وبلاگ وب سایت برود ، http://nilootech.com/blogs/page/1 آن مکان دقیق است.
  • شناسه قطعه اختیاری. به عنوان مثال ، https://www.google.com/search؟ei=ARDsXO-1EL7az7sPvbWigAo&q=URL که در آن q = URL کاربر رشته پرس و جو تایپ شده است.

 

چگونه  URI را از URL  تشخیص دهیم  ؟

خوب ، اگر می خواهید بدانید که "چیزی" URI است یا URL  ، همیشه باید آن را به عنوان URI علامت گذاری کنید زیرا همه URL ها URI هستند.

 

مقایسه سر به سر: URI در مقابل URL

بیایید این مقایسه با هم را انجام دهیم تا هر آنچه که تاکنون بحث کرده ایم تقویت شود و شما دیگر در مورد استفاده از URI و URL اشتباه نکنید!

URI

URL

شناسه منبعمکان منبع
مجموعه ای از URLیک نوع URI
URI می تواند هر چیزی باشد - پروتکل ، نام یا مشخصات و غیره ...URL همیشه یک پروتکل مانند HTTP ، https ، ftp ، LDAP و غیره…
هدف اصلی URI شناسایی یک منبع و تمایز آن از سایر منابع با استفاده از مکان یا نام استهدف اصلی  URL دریافت آدرس یا محل منبع است

مثال - مخاطب: 989307500126+،

urn: isbn: 1234567890

مثال : nilootech.com
مورد استفاده در HTML ، XML و برچسب گذاری فایل های کتابخانه ای مانند XSLT و jstl برای شناسایی منابع و باینری ها.URL فقط  برای یافتن  صفحات وب استفاده می شود

 

تفاوت های API جاوا

در نحوه استفاده مستقیم اشیاء URI و URL در جاوا تفاوت هایی وجود دارد. URI یک سازنده خاص دارد که همه بخش های نحو را بطور جداگانه ارائه می دهد ، در حالی که URL آن را ندارد. URL دارای روش هایی برای باز کردن یک اتصال از راه دور برای به دست آوردن محتوای منبع اشاره شده است.

 

نتیجه گیری

در حالی که اصطلاح URL رایج تر است و ما هر روز از آن استفاده می کنیم ، می توان از یک URI در متن های عمومی استفاده کرد زیرا یک اصطلاح گسترده تر است. URL و URN هر دو خاص و محدود هستند. تفاوت URI و URL بسیار ظریف است و فقط در مواردی رخ می دهد که URI فقط نام را مشخص کند. وقتی صحبت از موقعیت مکانی می شود ، URI همان URL است.

 

 

نظرات :

در عرض چند دقیقه برای ایجاد حساب

کاربری خود اقدام کنید


اکنون حساب کاربری خود را ایجاد کنید!


ایجاد حساب کاربری

با ثبت نام در نیلوتک از آخرین بروز رسانی های آموزش ها و مقالات سایت مطلع شوید