بررسی تفاوت های CSS و CSS2 و CSS3

بررسی تفاوت های CSS و CSS2 و CSS3

بررسی تفاوت های CSS و CSS2 و CSS3Difference Between CSS, CSS2 And CSS3

بررسی تفاوت های CSS و CSS2 و CSS3

توسط : admin
برگه استایل آبشاری یا Cascading Style Sheet ،که معمولاً با عنوان CSS شناخته می شود ، لایه ای از ظاهر طراحی شده بر روی عناصر HTML است که به شما امکان می دهد تا با استفاده از کلاس ها ، عناصر (فونت ، اندازه ، رنگ و فاصله) صفحات و محتوای HTML را استایل دهی کنید.

 

CSS  به شما کمک می کند تا صفحات و مطالبی را که با HTML ایجاد می کنید دارای ظاهر و نمایش مناسبی باشند. برای تسلط بر CSS ، ابتدا باید انواع مختلف پیاده سازی CSS را درک کنید. در اصل سه روش برای نوشتن CSS وجود دارد که در زیر به آنها اشاره میکنیم .

 

استایل دهی داخلی Internal Style Sheet

استفاده از CSS داخلی به این معنی است که هر سبکی را که می خواهید ایجاد کنید ، در HTML آن صفحه خاص و درست بین تگ ها نوشته  شود. در صورتی که می خواهید  این استایل در تگ body به طور کامل در دسترس باشد به این روش آن پیاده سازی نمایید :

 

برای مثال :

استایل دهی CSS داخلی

 

استایل دهی خارجی External Style Sheet

استفاده از یک شیوه نامه خارجی به این معنی است که شما یک فایل css. ایجاد می کنید و مطابق با نیاز خود از آن در صفحه HTML استفاده می کنید. به طور کلی ، CSS خارجی وقتی مورد استفاده قرار می گیرد که بسیاری از ویژگی های HTML را داشته باشید و مایل به استفاده از آنها باشید. دیگر نیازی به نوشتن چند باره سبک CSS در بدنه HTML نیست. توصیه می شود به دو دلیل از استایل سبک خارجی استفاده کنید.

 

  • باعث صرفه جویی در زمان بارگیری صفحه شما می شود.
  • بسیار راحت تر است که همه چیز را در یک مکان نوشته شود .

 

برای مثال :

استایل دهی خارجی css

 

CSS درون خطی

استفاده از CSS درون خطی بدان معنی است که هر سبکی از محتوا درون عناصر HTML قرار می گیرد. این روش برای یک بخش محدود مورد استفاده قرار می گیرد و در صورتی است که نیازهای شما بسیار کم باشد ، زیرا تنها روی یک عنصر واحد تأثیر می گذارد. اگر یک برنامه نویس خوب هستید ، توصیه نمی شود از CSS درون خطی استفاده کنید زیرا:

  • نوشتن CSS در هر تگ HTML بسیار وقت گیر است.
  • کد  شما کاملاً بزرگ و پیچیده خواهد شد.
استایل دهی درون خطی css

 

صفحه شیوه داخلی معمولا توسط وبلاگ نویسان استفاده می شود ،  شیوه نامه سبک خارجی در اکثر سبک های طراحی سایت استفاده می شود ، و CSS درون خطی برای رفع سریع یک نیاز مفید است.

 

ویژ گی های CSS

 

1- ثبات

با استفاده از CSS ، ایجاد تغییر در صفحات وب سایت بسیار آسان است. با ایجاد یک تغییر در شیوه نامه CSS خود ، می توانید نتیجه آن را در هر صفحه از وب سایت خود مشاهده دهید.

 

۲− سازگاری مرورگر

سازگاری مرورگر موضوعی است که بسیار مهم است و با CSS ، براحتی میتوانید این موضوع رو حل نمایید .

 

۳− ظاهر

با استفاده از CSS می توان به راحتی ظاهر و وب سایت را  یکجا بهبود بخشید زیرا این امکان را به شما می دهد تا از طیف گسترده ای از سبک های گسترده استفاده کنید.

 

۴− قابلیت نگهداری

CSS شما را قادر میسازد هر زمان که تغییری در شیوه نامه وب سایت شما انجام شود ، بتوانید به طور خودکار هر صفحه را در وب سایت خود اصلاح و تغییر دهید.

 

۵−صرفه جویی در وقت

با CSS ، فقط لازم است برای هر عنصر جزئیات یک ظاهر طراحی شده را مشخص کنید و در هر زمان که آن عنصر مورد استفاده قرار گرفت ، به طور خودکار سبک های مشخص شده ، اعمال می شود . از این رو ، از آنجایی که مجبور نیستید چند باره کاری کنید ، زمان زیادی برای شما صرفه جویی می شود.

 

 

تفاوت های عمده بین CSS ، CSS2 و CSS3

  1. در ابتدا CSS در سال 1996 منتشر شد و شامل ویژگی هایی برای افزودن خواصی مانند ،نوع  فونت  و رنگ  متن ، پیش زمینه ها و سایر عناصر بود . CSS2 در سال 1998 با سبک های اضافه شده برای سایر رسانه ها منتشر شد تا بتوان از آن برای طراحی صفحه استفاده کرد. CSS3 در سال 1999 منتشر شد و ویژگی های سبک ظاهر در آن اضافه شده است که به شما امکان می دهد یک نمایش زیبا برای صفحات بسازید.
  2. بر خلاف CSS2 ، که از یک سند واحد تشکیل شده بود ، CSS3 مشخصات آن را به چندین ماژول جداگانه تقسیم کرده است ، که این امر باعث می شود که کار کردن با CSS3 کار بسیار ساده ای باشد.
  3. با استفاده از CSS3 ، طراحان اکنون می توانند از فونت های موجود  و سفارشی مانند فونت های Google و typecast یا فونت های ویژه زبان خود استفاده کنند. پیش از این ، با وجود CSS و CSS2 ، طراحان می توانستند فقط از "فونت های وب مطمئن" استفاده کنند زیرا 100٪ مطمئن بودند که از فونت هایی استفاده می کنند که همیشه در هر دستگاه یکسان است و وجود دارد .
  4. در حالی که CSS و CSS2 دارای "انتخابگر های ساده" بودند ، CSS3 مؤلفه ها را "دنباله ای از انتخابگرهای ساده" می نامد.
  5. CSS3 برخی ملاحظات طراحی کلیدی وب  مانند لبه های گرد را ارائه داده است. این موضوع تبدیل به یک نکته عالی برای توسعه دهندگان  شد که در تلاش بودند در نسخه های اولیه  CSS  آن را پیاده کنند .
  6. CSS3 این قابلیت را دارد که بخش های متنی را به چند ستون تقسیم کند تا بتوان آن را مانند روزنامه خواند. در CSS2 ، توسعه دهندگان مشکل داشتند زیرا به استاندارد ، شکستن متن  به گونه ای که درون یک جعبه جای بگیرد ، به طور پیش فرض مجهز نبود.

 

در سال 2020 چه چیزی  را باید یاد بگیریم؟

CSS یک فناوری توسعه وب است که در پشت  ظاهر هر صفحه وب ایستاده است.و در حال اثبات این است که با تحولات اخیر خود قادر به انجام کارهای بسیار بیشتری است. نسخه های CSS قطعا با گذشت زمان بهتر و بهتر می شوند ، که اساساً به معنای یک پلتفرم برنامه نویسی بهبود یافته برای توسعه دهندگان ، و در نتیجه طراحی وب کارآمدتر و سریعتر است.

 

از آنجا که ما تا سال 2020 راه خود را می بینیم ، بیشترین تقاضا و مهم ترین زبان تصویری وب ، CSS3 است. این به شما کمک می کند تا کاربران وب سایت خود را با بارگیری سریع صفحات وب در همه مرورگرها راضی کنید.

CSS3 به شما امکان می دهد با استفاده از چیدمان ، لایه بندی ، تایپوگرافی و جلوه های ویژه ، کنترل ظاهری وب سایت خود را به دست آورید. به راحتی می توانید هر موضوعی را برای سیستم تولید وبسایت خود ، تنظیم کنید و یا با CSS3 بتوانید تصویری ویژه را برای برنامه یا سایت خود ایجاد کنید.

 

نتیجه گیری

CSS3 آخرین نسخه CSS است. این نسخه تنها با IE9 به بالا و نسخه های جدید مرورگرها ، سازگار است و نه با نسخه های قدیمی آنها. هرچه بیشتر کد نویسی کنید ، بیشتر در مورد CSS3 می آموزید ، اما یک نکته قابل ذکر است ، شما نمی توانید در CSS3 مسلط شوید مگر اینکه در مورد CSS بدانید. CSS3 از ویژگی های CSS استفاده کرد و آنها را برای استفاده از ویژگی های جدید به منظور سهولت استفاده در اختیار طراحان قرار داد. CSS3 قادر به پشتیبانی از طرح های واکنش گرا است و همچنین می تواند در مقایسه با CSS موارد چند رسانه ای را که از طراحی واکنش گرا پشتیبانی نمی کنند ، کنترل کند . CSS3 برای طراحان وب بسیار مهم است زیرا گزینه های گسترده ای را ارائه می دهد و به ایجاد فرصت های پیشرفته تر برای طراحی یک صفحه وب کمک می کند.

 

 

نظرات :

در عرض چند دقیقه برای ایجاد حساب

کاربری خود اقدام کنید


اکنون حساب کاربری خود را ایجاد کنید!


ایجاد حساب کاربری

با ثبت نام در نیلوتک از آخرین بروز رسانی های آموزش ها و مقالات سایت مطلع شوید