زبان پایتون چه کاربردهایی دارد

زبان پایتون چه کاربردهایی دارد

زبان پایتون چه کاربردهایی داردWhat is Python Used For

زبان پایتون چه کاربردهایی دارد

توسط : admin
پایتون در سال 1991 توسط Guido van Rossum طراحی و ساخته شده ،که زبان برنامه نویسی سطح بالا و تفسیری است. پایتون برای دستیابی برنامه نویسان برای نوشتن کد واضح و منطقی از شیوه ی شی گرایی برخوردار است.

 

پایتون چیست ؟

این زبان به صورت dynamically typed است و یک زبان همه منظوره محسوب میشود . این زبان از چندین الگوی برنامه نویسی ، از جمله برنامه نویسی شی گرا ، ساختار یافته و کاربردی پشتیبانی می کند. پایتون در اواخر دهه 1980 به عنوان جانشین زبان ABC ارائه  شد. تا سال 2000 ، ویژگی های پیشرفته مانند کار با لیست و سیستم های جمع آوری زباله با شمارش مرجع به پایتون اضافه شد.

 

چگونه پایتون را بیاموزیم ؟

پایتون زبانی آسان با نحوی ساده است. پایتون روز به روز محبوبیت زیادی پیدا می کند زیرا ستون اصلی فن آوری های جدید مانند علوم داده ، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی است. بنابراین چندین وب سایت آموزشی بهترین دوره های پایتون را ارائه می دهند. 

 

پایتون چه کاربردهایی دارد؟

پایتون با تعداد گسترده ای از ویژگی های پیشرفته ، تعداد برنامه های زیادی برای ارائه دارد. گوگل ، ناسا ، سرن ، یاهو و ویکی پدیا ، پلترفرم های های بزرگی هستند که از پایتون برای توسعه خود استفاده می کنند. بگذارید عمده کاربردهای پایتون را در زیر مشاهده کنیم:

 

1. توسعه وب

پایتون کتابخانه ها و چارچوبی از پیش ساخته مانند Pyramid ، Django و Flask را ارائه می دهد.با پایتون برنامه های وب را می توان به سرعت توسعه داد. یک چارچوب با منطق بک اند مشترک ساخته میشود و چندین کتابخانه به ادغام پروتکل هایی مانند FTP ، HTTP ، SSL و پردازش XML ، JSON و موارد دیگر کمک می کنند. فریم ورک های Python در مقایسه با ساخت وب سایت ها از ابتدا امنیت ، مقیاس پذیری و راحتی بی نظیری را ارائه می دهند.

 

2. محاسبات علمی

پایتون لیستی از کتابخانه های دوستدار علم دارد و از این رو برای تحقیقات علمی و محاسبات مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از کتابخانه های محبوب Python برای محاسبات علمی عبارتند از:

 

 • طالع بینی برای نجوم
 • بیوپیتون برای زیست شناسی و بیوانفورماتیک
 • نمودار-ابزار برای تجزیه و تحلیل استاتیک نمودارها
 • روانشناسی علوم اعصاب و روانشناسی تجربی

 

3. علوم داده و تجسم

در  عصر فناوری ، داده ها گنجینه ای  گرانبها  هستند . استخراج اطلاعات از داده ها و کاهش ریسک  و افزایش سود مانند برنده شدن بلیط بخت آزمایی است . کتابخانه های پایتون مانند پاندا و نامپ در استخراج اطلاعات از داده ها کمک می کنند.

 

همچنین ، Matplotlib ، Seaborn ، کتابخانه های تجسم داده است که به تجسم داده ها مانند ترسیم نمودارها کمک می کند.

 

4. یادگیری ماشین

یادگیری ماشین با علوم داده متفاوت است و کتابخانه های پایتون برای ML نیز متفاوت هستند. Machine Learning در مورد آموزش رایانه و ایجاد یادگیری آن از طریق تجربیات گذشته یا الگوهایی با استفاده از داده های ذخیره شده یا ایجاد الگوریتم هایی است که کامپیوتر از طریق آن یاد می گیرد. ML برنامه هایی مانند سیستم های توصیه را در Netflix یا Amazon و speed recognition  ارائه می دهد. پایتون در تهیه کتابخانه های ML و چارچوب هایی مانند Sci-kit learn ، TensorFlow و موارد دیگر نقش اساسی دارد.

 

5. صنعت مالی

پایتون در دنیای مالی متقاضی زیادی دارد. پایتون ویژگی هایی مانند سرعت ، استحکام و امنیت را ارائه می دهد و سریعترین زبان  در امور مالی است. فن آوری های مالی در بانک های بزرگی مانند BOA در تلاش هستند تا کد های خود را به پایتون تبدیل کنند.

 

6. ساخت رباتها

رباتها برای انجام کارهای خاص از طریق اینترنت طراحی شده اند. به عنوان مثال ، آیا در وب سایتهای بازدید شده ، یک جعبه پیام بازشودیده اید ؟ اینها chatbot هستند و در ارائه خدمات پشتیبانی به مشتری کمک می کنند. رباتها برای اجرای اقدامات تکراری بسیار سریعتر از انسانها برنامه ریزی شده اند. پایتون یکی از زبان های اصلی برای ایجاد ربات ها است.

 

برخی از نمونه های منبع باز ربات:

 

 • python-rtmbot: چارچوب محبوب ربات برای ساخت رباتهای کوچک با API پیام رسانی در زمان واقعی (RTM) بر روی WebSockets.
 • GitHub: منابعی را برای ایجاد رباتها ، از جمله قطعه کد و نکات مفید فراهم می کند.
 • Errbot: یک ربات برای ایجاد چت برای Slack ، Discord ، Hipchat است.  هدف Errbot این است که به مردم اجازه دهد با دستکاری کد منبع پایتون ارائه شده برنامه های خود را تولید کنند.

 

7. داده کاوی

روند تجزیه و تحلیل پایگاه های داده های بزرگ برای  پیش بینی ، اشاره به DM  دارد. این یک روند پیچیده است و شامل تجزیه و تحلیل شبکه های اجتماعی ، تصویربرداری از جرائم و غیره است. پایتون یکی از بهترین زبانها برای سازماندهی و پاکسازی داده ها به حساب می آید. همچنین ، پایتون تجزیه و تحلیل داده ها را با استفاده از چارچوب ها و الگوریتم ها ساده می کند. چارچوب های معروف برای داده کاوی شامل NumPy ، SciPy ، Sci-kit learn ، Dask است.

 

8. برنامه های دسک تاپ مبتنی بر GUI

رابط کاربری گرافیکی به کاربران این امکان را می دهد تا با استفاده از آیکون ها و تصاویر به جای دستورات مبتنی بر متن ، با رایانه ها ارتباط برقرار کنند. Python ما را قادر می سازد با استفاده از ابزارها و کتابخانه ها ، برنامه های دسک تاپ را طراحی کنیم. برخی از کتابخانه ها و ابزارهای متداول پایتون عبارتند از:

 

 • Tkinter: یک رابط داخلی پایتون است که در همه سیستم عامل های معروف مانند Microsoft ، Linux و Mac OS X اجرا می شود.
 • PyGTK: یک ابزار رایگان برای ایجاد رابط های گرافیکی.
 • WxPython: یک اتصال دهنده کراس پلت فرم wxWidgets و ابزارهای GUI است.
 • Kivy: یک کتابخانه Python برای تولید برنامه های تلفن همراه و نرم افزارهای کاربردی چند لمسی است.

 

9. توسعه بازی و گرافیک های سه بعدی

توسط پایتون می توان بازی های تعاملی را  ساخت. این زبان قابلیت ها و کتابخانه هایی را برای توسعه بازی فراهم می کند. برخی از کتابخانه ها و چارچوب های پایتون برای توسعه بازی عبارتند از:

 

 • PyOpenGl: این کتابخانه ماژول هایی را برای تولید بازی های کاملاً ویژه و برنامه های چندرسانه ای ارائه می دهد.
 • Panda3D: این یک پکیج برای برنامه نویسی OpenGL است.
 • Blender: ابزاری برای ایجاد مدل های گرافیکی سه بعدی است.
 • Arcade: این یک کتابخانه Python برای معرفی بازی های 2D  است.

 

10. برنامه های جستجوی وب

استخراج مقدار زیادی از داده ها از وب سایت ثابت می کند که بعداً در چندین فرآیند زندگی واقعی مانند لیست مشاغل ، مقایسه قیمت ، تحقیق و توسعه و موارد دیگر مفید واقع می شود. پایتون در این جستجو با استفاده از کتابخانه ای به نام BeautifulSoup ، به جستجو در وب کمک می کند.

 

11. برنامه های تجاری

برنامه های کسب و کار دامنه هایی مانند تجارت الکترونیکی ، ERP و موارد دیگر را شامل می شوند و از این رو به برنامه های خواندنی و قابل گسترش نیاز دارند. پایتون با چنین الزاماتی مطابقت دارد. بسترهای نرم افزاری مانند Tryton برای توسعه چنین برنامه های تجاری استفاده می شود.

 

12. برنامه های صوتی تصویری

برنامه هایی مولتی تسک که می توانند خروجی چند رسانه ای داشته باشند ،نیز از پایتون  استفاده می کنند. برنامه های صوتی و تصویری مانند TimPlayer ، CPlay بر اساس کتابخانه های پایتون ساخته شده و ثبات و کارایی زیادی را ارائه می دهند.

 

13. برنامه های کاربردی CAD

طراحی به کمک رایانه کاری پیچیده است و شامل چندین شی و توابع است که باید به دقت استفاده گردند. پایتون این نرم افزار پیچیده را ساده می کند. Fandango یک برنامه محبوب CAD است.

 

14. برنامه های کاربردی افزودنه ای

Python مبتنی بر C است و می تواند برای ایجاد نرم افزار Embedded C برای برنامه های افزونه ای مورد استفاده قرار گیرد. RaspberryPi یک برنامه مشهور است که از Python برای محاسبات خود استفاده می کند زیرا Python به انجام برنامه های سطح بالاتر در دستگاه های کوچکتر کمک می کند.از این دستگاه میتوان برای انجام محاسبات سطح بالا به  عنوان رایانه یا مانند یک تخته تعبیه شده ساده استفاده کرد.

 

نتیجه گیری

استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون که حاکم بر هوش مصنوعی و علوم داده است ما را به جلو میبرد. برنامه های کاربردی توسعه وب و بازی را به برنامه های پیشرفته مانند داده کاوی و ساختن رباتها متکی می کنند تا برای توسعه سریع ، فرآیند ساده و امنیت به پایتون اعتماد کنند. گذشته از این ، بسیاری از صنایع در حال تبدیل شدن به تولید و توسعه ، خود به ساختن اشیاء هوشمند و اتوماتیک بر اساس مفاهیم AI و ML هستند ، نیازی به گفتن نیست ، پایتون ستون فقرات این فن آوری ها است و در طول زمان استفاده از آن بیشتر میشود. تغییر  برنامه های مبتنی بر اساس پایتون ، روند جدیدی در صنعت فناوری است و بنابراین تقاضا برای توسعه دهندگان Python بسیار  بالاست.

 

از پایتون برای چه کاری استفاده می کنید؟ در نظرات با ما در میان بگذارید.

نظرات :

در عرض چند دقیقه برای ایجاد حساب

کاربری خود اقدام کنید


اکنون حساب کاربری خود را ایجاد کنید!


ایجاد حساب کاربری

با ثبت نام در نیلوتک از آخرین بروز رسانی های آموزش ها و مقالات سایت مطلع شوید