تفاوت api و rest api

تفاوت api و rest api

تفاوت api و rest apiWHAT IS THE DIFFERENCE BETWEEN API AND REST API

تفاوت api و rest api

توسط : admin
اولین چیزی که باید بدانید این است که API مجموعه است در حالی که REST API زیر مجموعه است. این بدان معناست که تمام REST API ها API هستند در حالی که همه API ها REST نیستند.

 

API یک اصطلاح گسترده است در حالی که REST API یک API تخصصی است. تفاوت های زیادی بین API و REST API وجود دارد. REST مخفف Representational State Transfer به معنی نماد انتقال وضعیت است در حالی که API مخفف Application Program Interface به معنی رابط برنامه کاربردی است.

 

به عبارت ساده ، عملکرد API  ، اتصال یک برنامه به داده ها و یا ارائه خدمات  به دیگر برنامه  ها با اعطای کلیه مجوزهای لازم است. بنابراین ، API  اتصال بین دو برنامه کاربردی و یک بخش اساسی برای توسعه هر برنامه است. API REST یک API سرویس دهنده وب است که از URI ها و پروتکل HTTP و JSON استفاده می کند. دلیل استفاده بیشتر از API های REST نسبت به دیگران به دلیل سادگی در توسعه با منابع محدود ، نیازهای امنیتی کمتر ، سازگاری مرورگر و مقیاس پذیری است که همه این موارد در سرویس های وب مورد نظر میباشند.

 

تفاوت بین API و REST API

در حالی که در اصل API مجموعه ای از توابع و رویه هایی است که به یک برنامه امکان دسترسی به ویژگی برنامه های دیگر را می دهد ، REST یک سبک معماری برای برنامه های شبکه در وب است که محدود به برنامه های مبتنی بر سرویس دهنده-کلاینت میشود. REST مجموعه ای از قوانین یا دستورالعمل ها برای ساختن یک API وب است. راه های زیادی برای ساختن یک API وب وجود دارد ، و REST روشی استاندارد است که به ساخت سریعتر آن کمک می کند و همچنین درک آن برای دیگران ساده تر است. به طور کلی ،معمولا مقایسه API ها بین REST و SOAP انجام می شود. SOAP پیچیده تر است زیرا آزادی کمتری را ارائه می دهد و استانداردهای سختگیرانه تری برای اجرای آن وجود دارد. بنابراین ، استفاده از REST API ترجیح داده میشود.

 

ویژگی های REST API

دلیل محبوبیت REST API نسبت به سایر انواع API ها این است که از پروتکل های موجود استفاده می کند. در بیشتر انواع دیگر API ها ، توسعه دهنده مجبور است پروتكلی را برای عملکرد API تعریف كند. با این حال ، REST API از HTTP استفاده می کند و بنابراین نیازی به نصب کتابخانه های اضافی برای ایجاد و عملکرد یک REST API نیست. یکی دیگر از مزایای استفاده از REST API این است که انعطاف پذیری بالایی را ارائه می دهد. REST مدیریت ارتباط با انواع مختلف تماسها و بازگشت ها در قالبهای مختلف داده  را انجام میدهد.REST مانند  SOAP محدود به XML نمی شود و می توانید با استفاده از آن داده ها را در قالب XML ، JSON ، YAML و سایر موارد دیگر نیز منتقل کنید.

 

کلاینت/سرور

در حالی که بیشتر API ها از قالب application-application استفاده می کنند ، REST API کاملاً روی مفهوم وب یعنی کلاینت و سرور عمل می کند. کلاینت و سرور از یکدیگر جدا هستند و هر یک از آنها می توانند به صورت جداگانه توسعه داده شوند. و این موضوع دقیقا انعطاف پذیری این سرویس را نشان میدهد.

 

stateless

همه API ها stateless نیستند .عملکرد در REST API به این معنی است که درخواست تماس با API را می توان بصورت جداگانه و مستقل انجام داد. هر تماس باید تمام داده های لازم برای اجرای تماس را داشته باشد. علاوه بر این ، به دلیل  stateless نبودن آن ، ذخیره داده های کش شده امکان پذیر است. از این رو ، سرعت اجرای تماسها بالاتر رفته و انجام تعداد زیادی تماس ورودی می تواند سریعتر انجام شود.

 

رابط / interface

همه API ها نمی توانند کلاینت را از سرور یا از یک برنامه دیگر جدا کنند. REST API به دلیل رابط یکنواخت خود این کار را انجام می دهد ، و به برنامه ها اجازه می دهد تا بطور مستقل و بدون اتصال ، خدمات ، مدل ها و توابع توسط لایه API به طور مستقل توسعه یابند.

 

مقیاس پذیری

مقیاس پذیری مسئله اصلی در API های عمومی است. در API های REST  به دلیل معماری لایه ای آن ، یک سلسله مراتب را تشکیل می دهند ، که  کاربرد ماژولار را  امکان پذیر میسازد که این امر کلید اصلی مقیاس پذیری است.

 

موارد دیگر

API های REST از معدود API هایی هستند که  در صورت درخواست امکان انتقال کد را دارند. یكی از بزرگترین مزایای این واقعیت این است كه كاربران مجبور نیستند اسامی تابع و پارامترها را به یك دستور خاص برای اجرای API های REST را بدانند.REST از نوع سیستم عامل یا زبانی که استفاده می کنید مستقل است. و اجرای آن بسیار مطمئن و کاملاً ساده و شفاف است. با این حال ، هیچ API از معایب خالی نیست. توسعه دهندگان جدیدتر پیاده سازی API های REST را بخاطر اینکه  تابع  قواعد خاص نیست، کمی دشوار می دانند.

 

نتیجه گیری

REST API یک نوع API بی نظیر است و بخش های متنوعی در آن وجود دارد که بسیار کاربردی است. در حال حاضر ، استفاده از این سرویس در بین برنامه های موبایل و cloud ، سیستم عامل های شبکه های اجتماعی و برنامه های اتوماسیون بسیار رایج است. بنابراین ، هنگام یادگیری API باید به اندازه کافی API REST را یاد بگیرید زیرا آینده API است. SOAP API رقیب اصلی در برابر آن است ، اما معماران برنامه این روزها بیشتر از API های SOAP که از محبوبیت بالایی برخوردار هستند ، به API های REST تمایل پیدا کرده اند. آنها این سرویس را برای طراحی یکپارچه کاربردی تر می دانند.

 

نظرات :

در عرض چند دقیقه برای ایجاد حساب

کاربری خود اقدام کنید


اکنون حساب کاربری خود را ایجاد کنید!


ایجاد حساب کاربری

با ثبت نام در نیلوتک از آخرین بروز رسانی های آموزش ها و مقالات سایت مطلع شوید