چگونه سریع JavaScript را بیاموزیم؟

چگونه سریع JavaScript را بیاموزیم؟

چگونه سریع JavaScript را بیاموزیم؟How to learn JavaScript quickly?

چگونه سریع JavaScript را بیاموزیم؟

توسط : admin
JavaScript یک زبان برنامه نویسی شی گرا است که در درجه اول برای ایجاد واسط های مبتنی بر وب تعاملی استفاده می شود.

 

JavaScript چیست؟

JavaScript یک زبان برنامه نویسی شی گرا است که در درجه اول برای ایجاد واسط های مبتنی بر وب تعاملی استفاده می شود. خوب ، بگذارید چند مثال بزنیم تا آن را بهتر درک کنیم:

 • هنگامی که موس خود را روی یک دکمه نگه می دارید ، دکمه روشن می شود که نشان می دهد قابل کلیک است.
 • هنگام مرور Facebook ، وقتی روی نام دوست خود کلیک می کنید ، پنجره گپ ظاهر می شود.
 • وقتی در وب سایت nilootech.com یک آموزش را جستجو می کنید ، فوراً نتایج جستجو را می گیرید.

در تمام مثالهای فوق ، شما برخی از اقدامات (نگه داشتن ، کلیک ، تایپ) را انجام می دهید و پس از آن ، اتفاقی رخ می دهد. این تعامل دقیقاً همان جاست که جاوا اسکریپت به میدان می آید. جاوا اسکریپت این اقدامات / رویدادها را دریافت می کند و بر اساس آن عملیاتی را انجام میدهد. این جاوا اسکریپت است که تعامل شما را در خط مقدم فراهم می کند.

HTML محتوا را فراهم می کند ، CSS ظاهر و احساس این محتوا را فراهم می کند ، جاوا اسکریپت ورای محتوا ،امکان تعامل را فراهم می کند. بدون جاوا اسکریپت ، تجربه وب کاملاً کسل کننده خواهد بود.

مکان دیگری که جاوا اسکریپت به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد ، در توسعه بک اند با استفاده از چارچوب های وب مدرن مانند NodeJS است. در حقیقت ، یک پشته وب محبوب به نام MERN stack وجود دارد که شامل MongoDB ، ExpressJS ، ReactJS و NodeJS است.

هر برنامه وب دارای 2 بخش است ، قسمت بک اند که منطق سمت سرور است و قسمت فرانت اند که همان چیزی است که کاربران در مرورگر مشاهده می کنند. زبانهای برنامه نویسی رایج در سمت سرور عبارتند از پی اچ پی ، جاوا (جاوا را با JavaScript اشتباه نگیرید) ، Python و غیره.مشکلی که در استفاده از این زبان های برنامه نویسی وجود دارد ، این است که سازمان باید توسعه دهندگان باتجربه را که در یکی از این زبان های برنامه نویسی مهارت دارند و همچنین توسعه دهندگان فرانت اند که در JavaScript مهارت دارند ،جداگانه استخدام کند.

NodeJS یک چارچوب وب مبتنی بر جاوا اسکریپت است که مدت هاست به دلیل این واقعیت که هم اکنون سازمان ها می توانند توسعه دهندگان JavaScript را استخدام کنند که بتوانند هم در بخش فرانت اند و هم در بک اند کار کنند ، بسیار محبوب شده است. این امر باعث می شود استخدام بسیار ساده تر شود و همچنین از آنجا که همان توسعه دهنده ، هم کلاینت و هم  سرور را می شناسد ، مدیریت کد برای او  آسانتر می شود.

نکته : جاوا اسکریپت هیچ ارتباطی با جاوا ندارد. گرچه اسامی مشابه هستند ،ولی هر دو زبان کاملاً بی ارتباط هستند.

 

چرا جاوا اسکریپت را یاد می گیرید؟

JavaScript مدت ها است در بین جامعه توسعه دهندگان بسیار محبوب شده است. بسیاری از سازمان های بزرگ و کوچک از JavaScript به عنوان زبان برنامه نویسی اصلی خود برای هر دو بخش سرور و کلاینت استفاده می کنند. افزایش قابل توجهی در موقعیت های شغلی  برای جاوا اسکریپت ، مشاهده میشود. به نمودار زیر نگاهی بیندازید که در مورد تعداد درخواست های شغلی در جاوا اسکریپت نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی صحبت می کند.

آمار موقعیت های شغلی در زبان جاوا اسکریپت

 

بدیهی است که جاوا اسکریپت موقعیت خود را در بین زبانهای برتر برنامه نویسی توسعه داده  و در واقع ، به سرعت در حال رشد است.

 

حقوق برنامه نویسان JavaScript نیز به شدت در حال افزایش است. این روزها بسیاری از استارت آپ ها به سمت MERN حرکت می کنند و بنابراین ، تقاضا برای برنامه نویسان این زبان به سرعت بیشتر می شود.

همه این عوامل جاوا اسکریپت را برای افرادی که می خواهند به عنوان یک مهندس نرم افزار توسعه حرفه ای داشته باشند ،به گزینه ای عالی تبدیل کرده است.

 

چگونه سریع JavaScript را بیاموزیم؟

یکی از بهترین راهها برای یادگیری سریع JavaScript این است که در واقع یک پروژه مبتنی بر JavaScript انجام دهید. در اینجا برخی از ایده های جالب پروژه در جاوا اسکریپت آورده شده است:

 • یک ماشین حساب ساده با عملیاتی مانند جمع ، تفریق ، ضرب ، تقسیم و غیره
 • ماشین حساب برای محاسبات فاکتور.
 • یک بازی مسابقه پرسش و پاسخ.
 • یک جعبه جستجو ساده که توسط JavaScript طراحی شده است.
 • یک اعتبار سنج را ایجاد کرده و اطمینان حاصل کنید هیچ ورودی نادرست در فرم وارد نشده است.
 • باکس نظرات جاوا اسکریپت در وبلاگ.
 • EchoBot - یک ربات که تکرار چیزی است که شما فقط روی آن تایپ کرده اید.
 • یک برنامه لیست ساده TODO که به شما در مدیریت وظایف خود کمک می کند.
 • بازی Tic-tac-toe با استفاده از JavaScript ، HTML و CSS.
 • گالری عکس.
 • تعاملی ساختن صفحه اصلی سایت خود
 • تولید کننده ساده اسناد با استفاده از JavaScript - می توانید آماری مانند تعداد کلمه ، تعداد الفبای ، فراوانی کلمه ، تعداد پاراگراف و غیره را نشان دهید.
 • ساعت / تایمر مبتنی بر جاوا اسکریپت.

 

مراحل تکمیل یک پروژه مبتنی بر JavaScript به شرح زیر است:

 

شما می توانید این رویکرد پیشنهادی را برای چندین پروژه تکرار کنید و در نهایت با نحو JavaScript و کاربرد آن کاملاً آشنا خواهید شد. سپس می توانید به سمت پروژه های پیشرفته جاوا اسکریپت بروید.

در سایت نیلوتک نیز در بخش آموزشهای آنلاین ، دوره جاوااسکریپت از مبتدی تا پیشرفته وجود دارد.همچنین در بخش آموزش نیز تکنیک های فوق العاده ای وجود دارد که به شما در پیاده سازی بسیاری از پروژه کمک خواهد کرد.

رویکرد دوم برای افرادی که در برنامه نویسی تازه کار هستند ، مفیدتر است. اگر تازه وارد برنامه نویسی شدید و می خواهید نه تنها زبان برنامه نویسی بلکه مفاهیم اساسی برنامه نویسی را بفهمید ، دنبال کردن یک آموزش گام به گام کاملاً سودمند است.

نکته اصلی یادگیری سریع JavaScript نوشتن مقدار زیادی کد مبتنی بر JavaScript در قالب پروژه های کاری کوتاه است. این به شما کمک می کند تا نه ‌تنها با نحو زبان برنامه نویسی آشنا شوید بلکه درک کنید که در کجا می توان از آن به طور مؤثر استفاده کرد و در کجا نباید از آن استفاده شود.

 

نظرات :

در عرض چند دقیقه برای ایجاد حساب

کاربری خود اقدام کنید


اکنون حساب کاربری خود را ایجاد کنید!


ایجاد حساب کاربری

با ثبت نام در نیلوتک از آخرین بروز رسانی های آموزش ها و مقالات سایت مطلع شوید