پنج سطح تخصص یک توسعه دهنده نرم افزار .

پنج سطح تخصص یک توسعه دهنده نرم افزار .The five expertise levels of a software developer

پنج سطح تخصص یک توسعه دهنده نرم افزار .

توسط : admin
توسعه نرم افزار راهی شغلی است که بسیاری از ما طی می کنیم. همه ما باید از جایی شروع کنیم و برای اکثریت قریب به اتفاق ما این است که در سطح پایین هستیم. تعدادی خوش شانس هستند ، کار خود را شروع کرده و تا مراحل بالا، راه را ادامه میدهند و موفق به کسب شغل یا راه اندازی کسب و کار خود میشوند.

 

هرچند نادر است ولی خوشبختانه هستند توسعه دهندگان نرم افزاری که از پنج نقطه عطف اصلی پیشرفت شخصی و شغلی عبور کرده اند ، زیرا آنها روز به روز تلاش کرده و به مراحل بالاتر رسیده اند.

 

برای کسانی که  نمیدانند در کجای این راه ایستاده اید ، یا حتی در ابتدای راه هستند و می خواهند مسیر شغلی خود را درک کنند، این پنج سطح تخصص و ارشدیت در توسعه نرم افزار وجود دارند.

 

پنج سطح تخصص برنامه نویس

 

نردبان شغلی توسعه دهندگان نرم افزار به طور معمول از سه پله تشکیل شده است. جونیور(تازه کار)، مید لول(متوسط) و سنیور(ارشد). در صنعت  برای درک بهتر و اختصاص درجه ای از صلاحیت ، پاداش ، تخصص مورد انتظار و همچنین مسئولیت ها  از این مقیاس استفاده می کنند.

 

همانطور که از سطح جونیور به ارشد می روید ، انتظارات کارفرمایان از مهارت ، تخصص ، توانایی حل مسئله ، تحقیقات و مسئولیت های شما ، از جمله رهبری و راهنمایی ، و در نتیجه پاداش شما برای نشان دادن وضعیت شما افزایش می یابد.

 

در حالی که این سطوح معمولاً توسط استخدام کنندگان و شرکتها برای تعیین جایگاه شما در یک گروه مورد استفاده قرار می گیرد تا از این طریق ، شایستگی شما را برای یک نقش مشخص کند ، اما محدودیت این سطوح می تواند تجربه مربوط به شما را توصیف کند.

 

این موارد ما را به دو سطح گمشده، کارآموز و رهبر می رساند. هر دو سطح در این الگو، کارآموز به مقطع جونیور و رهبر به سنیور جای میگیرد.

 

سطوح سنیور - جونیور و مید لول در برنامه نویسی

 

Trainee developer (توسعه دهنده کارآموز)

کارآموز فردی است که غالباً در مورد نقش خود می آموزد و در محیط کار تجربه عملی کسب میکند. کارآموز کسی است که برای اولین بار در محیط صنعت ، به عنوان بخشی از مطالعات خود ، یا به عنوان راهی برای شرکت انتخابی خود ،در حال تمرین توسعه نرم افزار است.

 

بسیاری از کارفرمایان بزرگ دوره های کارآموزی ، فرصت های یادگیری در تجارت (IBL) و مسیرهای تحصیلات تکمیلی را ارائه می دهند ،به طور مثال IBM به عنوان یک کارفرمای بین المللی.

 

انتظارات از یک کارآموز بسته به کارفرما متفاوت است ، اما معمولاً آنها به دنبال کسی می روند که دارای مقداری دانش در مورد توسعه نرم افزار یا اشتیاق و تمایل به یادگیری باشد.

 

این مرحله تکوینی است که شما تصمیم می گیرید که آیا توسعه نرم افزار برای شما مناسب است و آیا اشتیاق و مهارتی دارید که آن را حرفه خود کنید.

 

در ابتدا ، کارآموزان در معرض توسعه واقعی قرار نمی گیرند و اصلا در معرض خطر نیستند ، اما در جهت کد نویسی به روشی حرفه ای گام برمی دارند و در نهایت مهارت و دانش لازم را برای مقابله با یک پروژه واقعی دارند.

 

Junior developer (توسعه دهنده تازه کار)

توسعه دهندگان و کارآموزان تازه کار اغلب قابل قیاس با کارآموزان هستند و در بسیاری از موارد با همان نقش ترکیب می شوند. ممکن است بدست آوردن شغل جونیور دشوار باشد ، زیرا آنها غالباً رفت و آمد می کنند و کارفرمایان تمایل دارند که جوانان را به عنوان پیمانکار استخدام کنند ، زیرا این کار برای کاهش هزینه های طولانی مدت دارای اهمیت است.

 

با این وجود ، یک جوان خوب ارزش خود را دارد ، زیرا اغلب در این مرحله ، اولین ذائقه واقعی کار در پروژه را بدست می آورید ، قدرت ، اشتیاق ، انگیزه و انرژی را به ارمغان می آورید. اینها نقاط قوت واقعی یک جوان است.

 

با این حال ، نوجوانان اغلب بی تاب هستند و برای تلاش خود نتیجه فوری می خواهند. این امر اغلب منجر به فرسودگی شغلی جونیورها می شود ، جایی که یک جوان انتظار بسیار بالاتری از خود دارد و یک کارفرما متقابلاً چیز دیگری میخواهد.

 

مهم است که یک نوجوان تحت نظارت دقیق قرار گیرد ، زیرا آنها به اشتیاق و انرژی خود به درستی هدایت می شوند و برای کمک به ساختن حرفه خود باید تا حد امکان در معرض فن آوری ، اعمال و ایده ها قرار بگیرند.

 

در این سطح ، از شما انتظار نمی رود که یک متخصص در یک دامنه باشید ، یا فن آوری ها ، ایده ها یا رویکردهای مختلفی را بدانید. شما معمولاً از تحصیلات بعدی ، مانند کالج یا دانشگاه آمده اید و ممکن است از طریق جایگزینی ، تجربه کاری یا دوره های کارآموزی ، تجربه عملی کار در یک محیط دنیای واقعی را داشته باشید.

 

از اهمیت حیاتی برخوردار است به یاد داشته باشید که این همان سطحی است که در آن چیزهای بیشتری از تمرین فرا خواهید گرفت.

 

Mid-level developer(توسعه دهنده سطح متوسط)

به طور معمول برنامه نویسان جونیور با 2 الی 3 سال می توانند از مهارت ها و تجربیات خود استفاده کرده و به عنوان یک متخصص سطح متوسط ​​شناخته شوند ، که اغلب به عنوان "اسب های کار دنیای برنامه نویسی" شناخته می شود.

 

مرحله سطح متوسط ​​زمانی حاصل می شود که شما تجربه ، دانش و مهارت لازم برای اجرای خود پروژه ها را داشته باشید ، اما هنوز هم باید تحت نظارت محدود انجام شود. این مرحله همچنین مرحله ای است که می توانید مسئولیت های رهبری را معمولاً از طریق راهنمایی برای توسعه دهندگان جونیور به عهده بگیرید.

 

توسعه دهندگان مید لول بسیار با استعداد بوده و از خود ابتکار عمل نشان می دهند ، اما غالباً برای تمرکز صحیح و هدایت انرژی خود به راهنمایی احتیاج دارند ، زیرا غالباً خودشان تجربه این کار را ندارند و برای تأمل در اشتباهات خود تلاش می کنند.

 

در این مرحله انتظار می رود که شما یک زبان برنامه نویسی را به خوبی بلد باشید ، در حالی که کاملاً مسلط نیست ، اما مطمئناً می توانید پروژه خود را شروع کنید. با این حال ، توسعه دهندگان شایسته اغلب می خواهند ارزش خود را ثابت کنند و این اغلب جایی است که کار تیمی و تمرکز می تواند عقب بماند.

 

مهم است که یک توسعه دهنده سطح متوسط ​​هدایت شود. اگر بتوانید اشتیاق و انگیزه یک توسعه دهنده سطح متوسط ​​را مهار کنید ، آنها به سرعت به یکی از مهمترین منابع در تیم شما تبدیل می شوند.

 

ارتقا از جونیور به توسعه دهنده مید لول

 

بسیاری از توسعه دهندگان سطح متوسط تحت اثر Dunning-Kruger قرار می گیرند که مانع رشد بیشتر شغلی می شود. این پدیده ای است که توصیف می کند کمی دانش می تواند چقدر خطرناک باشد. با اعتماد به نفس ، توسعه دهندگان در این سطح اغلب می توانند مهارت های خود را که مانع پیشرفت آنها می شود و مانع پیشرفت آنها می شوند ، بیش از حد ارزیابی کنند.

 

این سوگیری شناختی فقط به توسعه دهندگان سطح متوسط محدود نمی شود ، تمام سطوح ارشد آن را تجربه می کنند ، فقط توسعه دهندگان سطح متوسط بیشتر به آن حساس هستند.

 

فقط یک بار متوجه می شوید که هنوز چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارد که می توانید به سطح بعدی بروید. اثبات اینکه شما فراتر از این سوگیری هستید به همان اندازه گسترش دانش خود ساده است ، با اثبات اینکه نه تنها می توانید دانش جدیدی کسب کنید ، بلکه آن را در عمل نیز به کار بگیرید.

 

Senior developer(توسعه دهنده ارشد)

از توسعه دهندگان ارشد به دلیل دانش عمیق و تخصصی و تجربه جامع ، اغلب به عنوان حل کننده مشکلات یاد می شود. آنها غالباً در حوزه کاری که پشتیبانی می کنند آگاهی دارند و این امر به آنها امکان می دهد تا به طور موثر بین پروژه ها و محصولات جابجا شوند.

 

یک ارشد همیشه در نظر دارد که آنها در زمینه دامنه خود چه کاری انجام می دهند و اینکه چه مزایایی یا سودهایی می تواند برای تجارت به همراه داشته باشد. مزیت واقعی یک سنیور توانایی آنها در پیش بینی مسائل قبل از زمان ، طراحی پیرامون خود و یا حل آن قبل از وقوع است.

 

این اغلب ناشی از ترکیبی از تجربه ، شهود ، درک عمیق زمینه فعالیت و استفاده از دانش و تجربه تیم آنها و سایر متخصصان حوزه است.

 

هنگام هدایت یک پروژه ، یک ارشد غالباً بر اساس بهترین استانداردها و عملکردهای مربوط به حوزه خود و همچنین آنچه قابل قبول است و بهترین نتیجه را برای تیم آنها به همراه دارد و سطح مهارت نسبی تیم هایشان تصمیم می گیرد.

 

چندین سطح ارشد برای توسعه دهندگان ارشد وجود دارد. کسانی که از سطح متوسط ​​به سنیور منتقل می شوند سنیور جوان هستند ، کسانی که دارای تجربه و تخصص قابل توجه هستند به عنوان متخصص و رهبر شناخته میشوند.

 

سنیور جوان یک توسعه دهنده ماهر  است که موفقیت بزرگی در این زمینه ایجاد کرده است. آنها قادر به تأمل در عملکرد کار خود ، تجزیه و تحلیل اشتباهات و یادگیری از آنها هستند. توانایی آنها در انعکاس ، یادگیری و سازگاری رویکردی در هسته اصلی مدیریت پروژه چابک است و برای پیشرفت شغلی بسیار مهم است.

 

در این مرحله است که باید به دنبال فرصتهایی برای رهبری باشید ، تا مهارتهای نرم افزاری آنها را تقویت کرده و مهارتهایی را برای مرحله بعدی شغلی خود که شاید هنوز آنها را یاد نگرفته اند ، پرورش دهید.

 

متخصص سطحی از ارشدیت است که با تقریباً 10 سال تمرین سخت و مصمم به دست می آید. آنها اغلب از تجربیات و دانش گسترده خود در زمینه های مختلف ، اغلب فناوری ها و تجربیات استفاده می کنند.

 

در این مرحله است که شهود آنها در کنار توانایی حل مسئله و پیش بینی مسائل ، بهترین سرمایه آنها است. آنها یک پزشک ماهر و یک مربی خوب هستند ، که پایه و اساس روش شناختی عمیقی دارند.

 

Leader(رهبر)

سطح ارشد اغلب پایه پایانی نردبان بسیاری از توسعه دهندگان است ، اما همچنین اولین پله برای تعداد زیادی از فرصت ها در دنیای تجارت است. این نکته خوبی است که از اینجا بپرید و کار دیگری را شروع کنید ، که بیشتر بر روی مهارت های نرم افزاری تمرکز دارد تا تمرکز صرفاً روی کارهای فنی.

 

در حالی که به طور معمول باید از سطح ارشد به رهبری رسید ، زیرا پایه های مهارت های نرم افزاری لازم را فراهم می کند ، می تواند از سطوح پایین تر تا نردبان ارشد میانبر باشد.

 

این مهم است که یک رهبر باید درگیر ابزار تجارت خود باشد ، در حالی که بر مهارت های نرم افزاری که کسب کرده است یا در این سطح کسب می کند ، تمرکز دارد.

برچسب ها

نظرات :

در عرض چند دقیقه برای ایجاد حساب

کاربری خود اقدام کنید


اکنون حساب کاربری خود را ایجاد کنید!


ایجاد حساب کاربری

با ثبت نام در نیلوتک از آخرین بروز رسانی های آموزش ها و مقالات سایت مطلع شوید